Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec składowiska odpadów w Kartowicach. Koniec problemu?

Dariusz Chajewski
Krzysztofa Skiba
Składowisko odpadów w Kartowicach zamyka swoje podwoje. Jednak wraz z ostatnią ciężarówką, która przywiezie tutaj odpady, problem wcale się nie skończy. Wręcz przeciwnie. 1 marca firma Suez ma zaprezentować program rekultywacji składowiska.

Wczoraj zarząd firmy Suez Zachód poinformował, iż przystępuje do zamknięcia i rekultywacji składowiska odpadów w Kartowicach koło Szprotawy. Informacja nie jest dla nikogo zaskoczeniem, mimo że może się wydawać, iż jest to reakcja na społeczny opór. Firma uznała po prostu, że w najbliższym czasie osiągnie ono docelowe rzędne składowania odpadów. Teraz spółka zapowiada podjęcie odpowiednich działań w celu uzyskania zgody na zamknięcie składowiska oraz przeprowadzenie jego rekultywacji, która stanowi ostatni element fazy eksploatacji instalacji. Po zakończonej rekultywacji składowiska nastąpi faza poeksploatacyjna, podczas której spółka będzie prowadzić monitoring obiektu przez 30 lat.

Co dalej? O sprawie tego podszprotawskiego składowiska pisaliśmy wielokrotnie, ostatnio w sobotnim Magazynie „Gazety Lubuskiej”. Cała długa historia kartowickiej hałdy to pasmo protestów i urzędniczej – powiedzmy
– niefrasobliwości, mimo że od początku było wiadomo, że w tym miejscu składowisko nie powinno powstać. Tymczasem po kilku latach jego parametry nawet zmieniono i zamiast siedmiometrowej góry śmieci mamy teraz hałdę przekraczającą metrów 30. Już wiadomo, że ta ostatnia decyzja budzi wątpliwości pod względem prawnym i przeciwnicy funkcjonowania składowiska zastanawiają się, jak sprawa rekultywacji owych „dodatkowych” 23 metrów zostanie zorganizowana pod względem formalnym. Przecież tej „czapy” nie powinno być.

Podobnych pytań jest znacznie więcej. Na tyle, że dokumentacją zainteresowało się CBŚ, a kilka dni temu pisaliśmy, że marszałek województwa lubuskiego zarządziła kompleksowe badania składowiska, zwłaszcza że coraz bardziej oficjalnie mówi się o tym, że tak do końca nie wiadomo, co w tej górze śmieci się znajduje. Właściciel składowiska, francuska spółka Suez, będąca światowym potentatem na rynku zagospodarowywania odpadów, zapewnia, że posiada doświadczenie i możliwości gwarantujące odpowiednią rekultywację składowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto