Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! dzisiaj w nocy w Żarach i powiecie żarskim uderzył Orkan Eunice. Istnieje ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. Zostańcie w domu!

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Orkan Eunice w Żarach
Orkan Eunice w Żarach pixabay
Orkan Eunice, który uderzył w nocy z piątku na sobotę (18-19 lutego), to kolejne bardzo niebezpieczne zjawisko atmosferyczne po orkanie Dudley, który 16-17 lutego siał spustoszenie w województwie lubuskim. Wówczas nad Polską pojawiały się trąby powietrzne, a jedna z nich wystąpiła w okolicach Skwierzyny (powiat międzyrzecki). Ludzie nie mają szans w starciu z niszczycielskich żywiołem. Jeśli możecie, zostańcie w domach!

W Żarach wichura za wichurą

To bardzo niebezpieczny czas w pogodzie dla Polski i województwa lubuskiego. Na początku lutego uderzył w nasz region orkan Malik. Wiatr łamał drzewa, zrywał linie energetyczne... Nie zdążyliśmy otrząsnąć się z niszczycielskiego w skutkach orkanu Dudley, którego kulminacja pojawiła się w woj. lubuskim w nocy z 16 na 17 lutego, który łamał drzewa, zrywał dachy. Na skutek wichur zginęła jedna osoba, byli też ranni. Przed nami kolejne załamanie pogody...
Niestety musimy przygotować się na brak prądu i wody.

Pogoda na żywo - siła wiatru w Żarach:

Orkan Eunice uderzy w Żarach

Niestety to nie koniec niebezpieczeństw. Synoptycy już ostrzegają przed kolejnym załamaniem pogody. W nocy z piątku na sobotę (18-19 lutego) w nasz region uderzy orkan Eunice. IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, a w porywach do 115 km/h, z zachodu:

  • Silny wiatr drugiego stopnia ma pojawić się w powiatach: krośnieńskim, nowosolskim, wschowskim, zielonogórskim, żagańskim, żarskim oraz Zielonej Górze.
  • Silny wiatr trzeciego stopnia ma pojawić się w powiatach: gorzowskim, międzyrzeckim, słubickim, strzelecko-drezdeneckim, sulęcińskim, świebodzińskim oraz Gorzowie Wielkopolskim.
  • Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 procent.
Wiatr może sięgać w porywach nawet 120 km/h.
Wiatr może sięgać w porywach nawet 120 km/h. IMGW

Bardzo niebezpieczna pogoda w woj. lubuskim

W nocy z piątku na sobotę w Lubuskiem porywy mogą osiągać nawet do 100-120 km/h. Poza tym będzie ciepło, ale z opadami, głównie deszczu i deszczu ze śniegiem. Miejscami przejściowo może padać śnieg. Tego dnia zachmurzenie będzie umiarkowane wzrastające do dużego. Po południu przewiduje się opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 do 8 stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany, na północy regionu także dość silny, w porywach do 65 km/h, stopniowo słabnący, południowo-zachodni i południowy.

- W sobotę 19 lutego woj. lubuskie i pozostała część kraju znajdzie się pod wpływem niżu Eunice, którego ośrodek znad Bałtyku przemieści się nad Estonię. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie także układ frontów atmosferycznych. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim, przejściowo cieplejszym. Przewiduje się wzrost ciśnienia - informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Przed niszczącą pogodą ostrzega również grupa Zjawiska meteorologiczne - Lubuskie na FB. "Już w godzinach wieczornych nad nasze województwo dotrze chłodny front atmosferyczny, na którym prognozowane są lokalne burze z gwałtownymi porywami wiatru, które mogą osiągać 100 - 115 km/h. Przypominamy o lokalności takich zjawisk. Niewykluczony jest rozwój trąby powietrznej. Ryzyku burz jest mniejsze niż poprzedniej doby - informują.

Uwaga na niebezpieczną pogodę

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas panującej pogody. By uchronić się przed porywistymi wiatrami, należy sprawdzać aktualną pogodę i słuchać komunikatów ostrzegawczych. Przed nadejściem silnych podmuchów najlepiej usunąć z parapetów, balkonów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie.

Nie zapominajmy również o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz oraz o samochodach. Nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej. Podczas wichury najlepiej nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli w tym czasie podróżujemy - nie zatrzymujmy aut pod drzewami, reklamami czy trakcjami energetycznymi. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń - istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Mapa pogodowa na żywo - temperatura w Żarach

WAŻNE INFORMACJE:

  • słuchajmy prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów;
  • nie zapominajmy o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz oraz o samochodach - nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej;
  • w przypadku wystąpienia silnych porywów wiatru unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukać schronienia w budynku;
  • pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz jeżeli istnieje taka potrzeba, dodatkowym ich zabezpieczeniu;
  • z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.);
  • silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu - warto mieć w domu świece za zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie i naładowany telefon komórkowy;
  • przebywając na zewnątrz, starajmy się nie stać pod drzewami, nie podchodźmy blisko budynków, nie zatrzymujmy się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.;
  • nie parkujmy pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych;
  • podczas jazdy samochodem trzeba zachować szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami;
  • pamiętajmy również, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Telefony alarmowe:

  • 112 - ogólnopolski numer ratunkowy
  • 999 - Pogotowie Ratunkowe
  • 998 - Straż Pożarna
  • 997 - Policja

Zobacz wideo: Burza w styczniu nad Żarami:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto