Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

105. Kresowy Szpital Wojskowy i jego pracownicy na niezwykłej wystawie. "Bohaterowie" są wśród nas

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Niezwykłą wystawę można oglądać w centrum Warszawy. Znalazły się na niej portrety pracowników 105. Kresowego Szpitala Wojskowego.
Niezwykłą wystawę można oglądać w centrum Warszawy. Znalazły się na niej portrety pracowników 105. Kresowego Szpitala Wojskowego. Nanga Pictures
Ośmioro pracowników 105. Kresowego Szpitala Wojskowego wzięło udział w niezwykłym projekcie fotograficznym. Portrety personelu medycznego znalazły się na wystawie w centrum Warszawy.

Wspólny projekt „Bohaterowie” powstał z inicjatywy pięciu fotografów: Sławka Kamińskiego, Aleksandra Majdańskiego, Mirosława Pieślaka, Marty Rybickiej i Macieja Stanika, którzy tworzą kolektyw Nanga Pictures. Jest to hołd złożony wszystkim tym, którzy walczyli i walczą z pandemią COVID-19.

Oddali im hołd

Bohaterami zdjęć są pracownicy pięciu polskich szpitali. To portrety personelu medycznego i niemedycznego. Wśród fotografowanych osób są m. in.: salowe, pielęgniarki, sprzątaczki, rehabilitanci, lekarze, technicy rtg czy ratownicy medyczni. Każda z osób narażała swoje zdrowie, by pomagać chorym. - Chcieliśmy choć w tak prosty sposób podziękować im za pomoc i zaangażowanie - podkreślają autorzy projektu.

CZYTAJ TEŻ

Salowa, lekarz, pielęgniarka

Wśród sportretowanych medyków znaleźli się między innymi pracownicy 105. Kresowego Wojskowego Szpitala w Żarach, a dokładnie filii w Żaganiu. Pielęgniarka, pracownik obsługi gazów medycznych i urządzeń technicznych, technik elektroradiolog, żołnierz - wolontariusz z punktu wymazów, opiekunka medyczna, salowa, ratownik medyczny, lekarz. Autorem tych portretów jest Aleksander Majdański, fotoreporter mieszkający na stałe w Warszawie, pochodzący z Nowogrodu Bobrzańskiego.

To nie koniec projektu

- Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez współpracy ze szpitalem, którego pracownicy wzięli udział w akcji. Od początku do końca mogłem liczyć na wsparcie, za co z całego serca dziękuję - podkreśla fotograf.
Efekt wystawy w postacie niezwykłej mozaiki 35 portretów można oglądać w centrum Warszawy, na elewacji Domów Towarowych Wars Sawa Junior. To jednak nie koniec planów w ramach tego projektu. Jeśli uda się zebrać fundusze, w każdym z miast, w których powstały portrety, pojawią się indywidualne mozaiki. Mają one przedstawiać "Bohaterów" w ich miejscach pracy, a pomysłodawcy projektu szukają funduszy na realizację. W naszej galerii znajdziecie niezwykłe zdjęcia sportretowanych pracowników szpitala.

Jak podkreśla Justyna Wróbel - Gądek, rzeczniczka 105. KSzW wypracowanie decyzji oczywiście nie było łatwe, ale jak się okazało to właśnie wojskowa lecznica w Żarach zaufała kolektywowi Nanga Pictures jako pierwsza.
- To u nas w Żaganiu zostały wykonane pierwsze zdjęcia w tym projekcie. I bardzo się z tego cieszymy. Pracownicy, którzy wzięli udział w sesji zdjęciowej to przedstawiciele wielu różnych zawodów, jest wśród nich lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, opiekunka medyczna, salowa, technik rtg, pracownik techniczny, żołnierz- wolontariusz. Osoby biorące udział w projekcie nie reprezentują tylko siebie, są przedstawicielami kilkuset swoich kolegów i koleżanek, którzy przez wiele miesięcy trudnej i niewyobrażalnie wymagającej pracy nieśli pomoc chorym pacjentom zmagającym się z ciężkim zakażeniem koronawirusem. Niejednokrotnie sami stawali się pacjentami oddziałów covidowych, chorowali, z różnym przebiegiem, ale jeśli tylko odzyskiwali zdrowie i siły, nie było mowy o urlopie, przerwie czy odpoczynku. Niemal od razu wracali do pracy i swojej profesji. Bez wątpienia zasługują na miano bohaterów - dodaje rzeczniczka.

Szacunek i zaangażowanie

- Z pewnością oglądanie swojego wizerunku na jednym z największych domów towarowych w Warszawie, na wielkoformatowym bilbordzie, dokładnie naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki, niesie satysfakcję i dumę, ale przede wszystkim jest nadzieją, że nie zapomnimy tak szybko o tym jak wielką rolę w naszym życiu społecznym pełni właśnie personel służby zdrowia. Często mówimy, że najważniejsze jest zdrowie - mówi Justyna Wróbel - Gądek. - Dlatego tak ważny jest szacunek dla osób, które przysięgą Hipokratesa ślubowały otaczać opieką drugiego człowieka, bez względu na konsekwencje dla siebie samego. Szanujmy ich za to, że wybrali taką, a nie inną profesję na życie. Cieszymy się, że swoją obecnością w tym projekcie podkreśliliśmy bardzo duże zaangażowanie wojskowej służby zdrowia w walkę z Covid-19.

Zobacz także, jakie gwiazdy odwiedzają Żary

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto