Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

156 żołnierzy Czarnej Dywizji szkoli się w zakresie pobierania wymazów pod kątem koronawirusa. Będą pomagać cywilnej służbie zdrowia!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zdjęcia ze szkolenia ratowników, a także z działań żołnierzy 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Zielonej Góry w DPS Jaromirowice.
Zdjęcia ze szkolenia ratowników, a także z działań żołnierzy 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Zielonej Góry w DPS Jaromirowice. Czarna Dywizja
Od końca października 2020 kolejne grupy ratowników w mundurach, którzy mają przeszkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy, biorą udział w szkoleniu z zakresu pobierania wymazów w kierunku koronawirusa i innych rodzajów wsparcia medycznego wojskowej i cywilnej służby zdrowia.

Szkolenie dla żołnierzy odbywa się w Wojskowym Centrum Edukacji Medycznej we Wrocławiu, a także w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Obejmuje ono m.in. podstawowe informacje dotyczące zasad higieny, separacji środowiska pracy oraz procedury posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej. Każdy z ratowników uczy się również pobierania materiału biologicznego do badań. W sumie przeszkolonych zostanie 156 żołnierzy.

Domy pomocy społecznej i szpitale

60 żołnierzy z Czarnej Dywizji bierze udział w grupach dezynfekcyjnych, dysponujących 3 pojazdami, w Międzyrzeczu, Bolesławcu oraz Lesznie. Działa też 5 zespołów do pobierania wymazów w województwie dolnośląskim oraz lubuskim. - Pomagamy w domach pomocy społecznej - zaznacza pułkownik Piotr Kaczmarek, zastępca szefa sztabu do spraw operacyjnych 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. - Zarówno w postaci pobierania wymazów, jak i transportów z DPS do szpitala i ze szpitala do DPS. To zależy, jakie jest zapotrzebowanie ze strony wojewody.
Żołnierze Czarnej Dywizji opiekowali się m.in. pensjonariuszami Domu Seniora „Adtruim” w Zielonej Górze, czy w DPS Jaromirowice.
Ratownicy medyczni wspierają stacje pogotowia ratunkowe w Żarach, Żaganiu i Zielonej Górze - dodaje sierżant Dagmara Frechno, pełniąca obowiązki szefa służby zdrowia Czarnej Dywizji.

Żołnierze są gotowi do podtrzymania systemu
Pułkownik Piotr Kaczmarek podkreśla, że wojsko szkoli się normalnie, ale też kładzie specjalny nacisk na działania antycovidowe.

  • Z 4. Zielonogórskiego pułku przeciwlotniczego zostały wydzielone 2 pojazdy sanitarne wielonoszowe, wraz z kierowcami i sanitariuszami do ewakuacji DPS-ów.
  • Utrzymanie rejonów kwarantanny w Międzyrzeczu, Bolesławcu, Krośnie Odrzańskim, Świętoszowie, Czerwieńsku i Lesznie – łącznie 1.171 miejsc w rejonie trzech województw.
  • Utrzymywanie w gotowości do działania trzynastu pojazdów medycznych wraz z personelem medycznym do podjęcia natychmiastowych działań związanych z ewakuacją, transportem oraz innymi przedsięwzięciami.
  • Współdziałanie z Wojskami Obrony Terytorialnej.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film z przekazania dowodzenia Czarną Dywizją

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto