Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwa Rodzinne Niepodległej. 10 spotkań w Archiwum Państwowym w Kaliszu ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Od września 2019 roku do końca ubr. Archiwum Państwowe w Kaliszu uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej. W Kaliszu odbywały się ciekawe spotkania, prelekcje i szkolenia z udziałem w sumie setek osób, w tym wielu uczniów szkół średnich.

30 września 2019 roku Archiwa Państwowe rozpoczęły projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem było zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii. Dodatkowo 24 września 2019 r. ruszyła strona internetowej projektu

ARCHIWA RODZINNE

, na której udostępniony jest m.in. poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek. W Archiwum Państwowym w Kaliszu czynny jest cały czas punkt konsultacyjny dla genealogów. Ponadto na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Kaliszu PUNKT KONSULTACYJNY można uzyskać praktyczne po rady jak stworzyć drzewo genealogiczne.
- Projekt został skierowany do rodzinnych archiwistów, którzy otaczają opieką i przywracają dawną świetność reliktom historii zarówno tej dużej jak i tej małej. Głównym celem projektu było ocalenie rodzinnych pamiątek oraz pamięci o bohaterach lokalnej historii. Do wszystkich, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie, a także chcieliby robić to jeszcze lepiej - tłumaczy dr Grażyna Schlender, dyr. Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii. W ramach akcji wszystkie zainteresowane osoby poznały tajniki pracy archiwisty i konserwatora. Odbyły się warsztaty z zabezpieczania materiałów archiwalnych aby lepiej chronić rodzinne pamiątki.
Ponadto, w ramach projektu, archiwa miały na celu pozyskać cenne i unikalne materiały związane z odzyskaniem niepodległości i odbudową państwa polskiego w latach 1918-1939, w postaci oryginałów lub cyfrowych kopii wykonanych przez archiwum.
Pierwsze inauguracyjne spotkanie odbyło się 30 września 2019 z udziałem uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu. Uczniowie, dowiedzieli się jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne, gdzie szukać dokumentów, co możemy z nich wyczytać. Licealiści zobaczyli księgi metrykalne, meldunkowe z XIX i początku XX wieku oraz odczytywali akta urodzeń, małżeństw i zgonów sporządzone w języku niemieckim kaligrafią neogotycką. Dodatkowo poznali zasady z korzystania z akt w Archiwach Państwowych. W części praktycznej zaznajomili się internetowymi portalami archiwalnymi, głównie

SZUKAJ W ARCHIWACH

oraz najpopularniejszymi systemami indeksacji ksiąg metrykalnych. Dowiedzieli się, że poszukiwania genealogiczne można prowadzić nie wychodząc z domu. Na koniec wszyscy otrzymali do rozwiązania specjalny quest, utrwalający wiadomości oraz będący pamiątką z odbycia warsztatów.
W drugiej części warsztatów udział wzięli darczyńcy kaliskiego archiwum, którzy w swoich rodzinnych zbiorach posiadają liczne materiały wymagające zabezpieczenia konserwatorskiego. Z tego względu spotkanie z darczyńcami dotyczyło praktycznych metod pozwalających na utrzymanie dokumentów, zdjęć oraz innych archiwaliów w jak najlepszym stanie.
Trzecia część warsztatów była dedykowana wszystkim rodzinnym genealogom amatorom. Podczas tego spotkania poruszona została wyżej wymieniona tematyka. Każde zagadnienie omówione było na konkretnym przykładzie. Głównym problemem, z którym genealodzy się borykają okazały się internetowe bazy danych oraz portale archiwalne. Z tego względu na warsztatach uzyskali instruktaż jak z nich korzystać. Dodatkowo uzyskali indywidualne porady i wskazówki jak opisywać zgromadzone archiwalia oraz jak zbudować drzewo genealogiczne i jakie informacje należy na nim umieszczać. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe questy oraz zakładki do książek.
W części warsztatów konserwatorskich poruszono następujące zagadnienia:

• Omówiono warunki w jakich powinny być przechowywane dokumenty, a jakie są dla nich szkodliwe

• Jakie materiały są najlepsze do przechowywania dokumentów, aby stworzyć im optymalne warunki (zastosowanie opraw bezkwasowych, opraw poliestrowych do fotografii itp.)

• Uczestnicy obejrzeli teczki, pudła i oprawy do archiwaliów

• Odbył się pokaz samodzielnego wykonywania prostych opraw zabezpieczających fotografie, płyty CD itp.

• Ostatni punkt warsztatów dotyczył zabezpieczenia przyniesionych dokumentów bądź innych archiwaliów
Na koniec każdy z uczestników otrzymał materiały przeznaczone do konserwacji i przechowywania archiwaliów.
Dodatkowo w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej przez cały październik odbywały się warsztaty konserwatorskie.
Jedne z najciekawszych miały miejsce 23 października w Muzeum Regionalnym w Pleszewie Pierwsza część teoretyczna obejmowała następujące zagadnienia:
-czynniki środowiskowe tj. temperatura, wilgotność względna, światło oraz zanieczyszczenia chemiczne i pyłowe i ich wpływ na stan zachowania materiałów archiwalnych
-rodzaje zniszczeń w materiałach archiwalnych, ich charakterystyka i przyczyny (np. wżery atramentowe, foxing, zniszczenia spowodowane taśmami przezroczystymi typu „scotch” i metalowymi łącznikami)
-warunki w jakich powinny być przechowywane dokumenty i książki w domu
- zjawisko „kwaśnego papieru” (wpływ atramentu i ścieru drzewnego na destrukcję podłoża papierowego)
-najlepsze rodzaje materiałów do przechowywania dokumentów aby stworzyć im optymalne warunki (zastosowania opraw bezkwasowych papierowych i kartonowych, opraw poliestrowych Melinex i opraw hybrydowych do fotografii )
Druga praktyczna część warsztatów została zorganizowana 25 października w siedzibie Archiwum Państwowym w Kaliszu. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość wyczyszczenia dokumentu przy użyciu gąbki lateksowej Wallmaster i gumki elektrycznej. Uczestnicy warsztatów samodzielnie złożyli pudła, teczki, obwoluty bezkwasowe oraz samodzielnie wykonali obwolutę na wymiar z papieru bezkwasowego Carta Guardia, które potem zabrali do domu. Podczas zajęć jeden z ochotników wykonał z tektury Carta Rocca teczkę na wymiar łączoną płótnem. Podczas spotkania zwiedzono również pracownię konserwatorską, gdzie zapoznano się ze sprzętem oraz materiałami wykorzystywanymi w konserwacji. Uczestnicy obejrzeli naprawę kart bibułką japońską oraz podklejanie filmoplastem R do klejenia na gorąco.
Łącznie w Archiwum Państwowym w Kaliszu w ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej zorganizowano 10 spotkań tematycznych. Siedem spotkań skierowanych zostało do młodzieży, natomiast trzy do osób pełnoletnich, indywidualnych zainteresowanych powyższą tematyką.
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto