Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy wieże w Zielonym Lesie w Żarach. Nigdy nieukończona Wieża Bismarcka

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Jest to druga pod względem wieku budowla w Zielonym Lesie w Żarach, upamiętniająca niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka i należy do jednych z nielicznych tego typu obiektów w Polsce.
Jest to druga pod względem wieku budowla w Zielonym Lesie w Żarach, upamiętniająca niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka i należy do jednych z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Małgorzata Fudali Hakman

Jest to druga pod względem wieku kamienna budowla w Zielonym Lesie w Żarach, upamiętniająca niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka i należy do jednych z nielicznych tego typu obiektów w Polsce.

W najwyższym punkcie
Budowę wieży rozpoczęto 1 kwietnia 1914 r., w rocznicę 99 urodzin Otto von Bismarcka. Jako miejsce lokalizacji wybrano najwyższe wzniesienie Marchii Brandenburskiej zwane Rűckenberg (221,8 m n.p.m.) na terenie Zielonego Lasu koło Żar (z j. niem. Sorau). W imieniu Lasów Państwowych, królewski nadleśniczy R. Ebert przekazał komitetowi plac budowy, który przejął Landrat von Bredow. Datę uroczystego otwarcia wieży wyznaczono na 1 kwietnia 1915 r. Projekt wykonał mistrz murarski z Żar Fritz Schubert, on również nadzorował prace murarskie.

Tak miała wyglądać wieża www.zielonylas.pl

Budowniczym przerwała I wojna
Roboty niebawem wstrzymano, najpierw czasowo w wyniku strajku murarzy i cieśli, wkrótce potem, po wybuchu I wojny światowej (1 sierpnia 1914 r.), ostatecznie. Tym samym wieża nie została nigdy ukończona. Wieża osiągnęła wysokość ok. 25 m., ale pozostawała niezadaszona, przez co narażona była na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Po II wojnie światowej wieża pełniła rolę punktu obserwacji przeciwpożarowej. W latach 70. XX w. na jej szczycie wybudowano drewnianą konstrukcję podwyższając miejsce obserwacji. Gdy w 1980 r., nieopodal zbudowano nowoczesną wieżę obserwacyjną, wieża Bismarcka przestała być użytkowana.

Dane techniczne

  • wysokość: 25 metrów (w założeniu 42 metry)
  • liczba schodów: 214
  • wykonanie: granit, cegła, drewno
  • koszt: ok. 140 000 marek
Tak wyglądała wieża z drewnianą nadbudówkąwww.zielonylas.pl

Takie wieże powstały na całym świecie
Wieże Bismarcka (niem. Bismarckturm) – powstałe w latach 1869–1934 (pierwsza wieża powstała na Dolnym Śląsku, koło wsi Ober-Johnsdorf, dziś Janówek) proste budowle w kształcie wieży lub kolumny, sławiące Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową. Pierwsze budowle tego typu wybudowano jeszcze za życia Bismarcka, a ostatnia wieża została oddana do użytku w roku 1926 w Polanowie.

Miały być jednakowe
W roku 1899 konkurs na projekt wieży Bismarcka wygrał drezdeński architekt Wilhelm Kreis pracą pt. Zmierzch Bogów. W jego projekcie (niezbyt jednak często kopiowanym przez innych twórców) wieża ma wielostopniową podstawę, cztery kolumny i nadbudowę w postaci misy ogniowej. Ustalono też, że kilkakrotnie w ciągu roku na wieżach rozpalany będzie ogień ku czci Bismarcka. Uroczystości takie przypadały na rocznice urodzin i śmierci patrona i inne święta, np. przesilenie letnie. Zwyczaj ten przetrwał w Niemczech w stanie szczątkowym do dnia dzisiejszego.

Małgorzata Fudali Hakman

W Polsce jest ich 17
Na terenie obecnej Polski znajduje się 17 z prawdopodobnych 40 wież Bismarcka (nie sposób czasami dotrzeć do dokumentów potwierdzających, że dana wieża była z założenia „wieżą Bismarcka”). Niektóre wieże Bismarcka są przypisywane innym miejscom niż te, gdzie się naprawdę znajdują, np. wieża na Wielkiej Sowie według oficjalnej terminologii znajduje się w odległym o kilkanaście kilometrów Dzierżoniowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto