Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje w Żaganiu. Sprawdź najciekawsze miejsca w Żaganiu i okolicach

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zobacz też: Żagań sprzed lat w obiektywie Jana Mazura. Wyjątkowe zdjęcia przeniosą nas w czasie [ZDJĘCIA]
Zobacz też: Żagań sprzed lat w obiektywie Jana Mazura. Wyjątkowe zdjęcia przeniosą nas w czasie [ZDJĘCIA] Małgorzata Trzcionkowska
Zobacz najciekawsze i najbardziej atrakcyjne miejsca w Żaganiu.

Żagański Pałac Kultury. Mieści się przy ulicy Szprotawskiej 4. Zwiedzanie obiektu możliwe po zgłoszeniu w Centrum Informacji Turystycznej, z przewodnikiem.
Na zwiedzenie Pałacu Książęcego i otaczającego go parku musimy przeznaczyć około 2 godzin.

Na wschodnim skraju parku znajduje się Zespół Szpitalny św. Doroty wraz z kościołem pw. św. Krzyża, który warto zobaczyć ze względu na piękne, gotyckie wnętrza, nadające obiektowi klimatycznego charakteru. Obecnie jest przebudowywany na Centrum Muzyczne.

Plac Słowiański - na nim znajduje się Dom Wdowi, w którym mieści się Urząd Miasta Żagań. Tuż obok jest kościół pw. św. Piotra i Pawła.

Za magistratem skręcamy na ul. Gimnazjalną i dawne kolegium jezuickie. Obecnie znajduje się tam Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Dalej docieramy do ul. Jana Keplera, a potem w kierunku kościoła pw. św. Ducha. Warto zatrzymać się przy obelisku najsłynniejszego mieszkańca naszego miasta – Johannesa Keplera.

Wieża ewangelicka obecnie widokowa przy pl. Królowej Jadwigi. Można z niej podziwiać piękną panoramę Żagania, a w sprzyjającej pogodzie nawet Karkonosze.

Idąc wzdłuż murów obronnych, docieramy do placu generała Maczka, przez który przejdziemy do Rynku.

Wychodząc z rynku, spod wieży ratuszowej docieramy do Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego, będącego pomnikiem historii takiej samej rangi jak Wawel czy Kopalnia Soli w Wieliczce. Zwiedzenie opactwa wraz z przepiękną biblioteką zajmie około 2 godzin.

Przez most Żaganny na rzece Bóbr docieramy do położonego w zachodniej części miasta na dawnym wzgórzu winnym kościoła pw. Nawiedzenia NMP i kaplicy Bożego Grobu.

Jadąc w stronę Iłowej, docieramy do Muzeum Obozów Jenieckich przy ulicy Lotników Alianckich 45. Znajduje się tam również Mauzoleum Lotników Alianckich, na którym umieszczono trzy tablice z nazwiskami 50 zamordowanych przez hitlerowców lotników alianckich biorących udział w słynnej „wielkiej ucieczce” w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Warto również nadmienić, że przed budynkiem muzeum ustawiono pomnik ukazujący wychudzoną, leżącą pod obeliskiem postać ku czci radzieckich jeńców Stalagu VIII C.

Zobacz film TuDoobrzan "Żagań diabelnie piękne miasto"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto