Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje w Żarach. Najciekawsze miejsca w mieście. Zobacz je w weekend!

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Według legendy w okolicy Cielmowa niedaleko Żar pomieszkiwały smoki i bazyliszki ziejące ogniem. Jeden ze smoków, wyjątkowo groźny miał przybierać postać człowieka. Zabijał okolicznych mieszkańców, pustoszył ziemie, grabił. Bazyliszek fruwając po okolicy zatrzymywał się często przy studni koło żarskiego Rynku. Jak głosi legenda, przy dawnym trakcie solnym prowadzącym do Żar na stosie kamieni smoka zabił święty Jerzy. W tym miejscu miał kiedyś stanąć kamienny pomnik przedstawiający bohatera.
Według legendy w okolicy Cielmowa niedaleko Żar pomieszkiwały smoki i bazyliszki ziejące ogniem. Jeden ze smoków, wyjątkowo groźny miał przybierać postać człowieka. Zabijał okolicznych mieszkańców, pustoszył ziemie, grabił. Bazyliszek fruwając po okolicy zatrzymywał się często przy studni koło żarskiego Rynku. Jak głosi legenda, przy dawnym trakcie solnym prowadzącym do Żar na stosie kamieni smoka zabił święty Jerzy. W tym miejscu miał kiedyś stanąć kamienny pomnik przedstawiający bohatera. Urząd miasta w Żarach
Najciekawsze miejsca w Żarach i okolicy, które możesz zwiedzić w weekend i nie tylko. Ciekawostki i inspiracje dla mieszkańców i turystów. Kliknij w zdjęcie, aby poznać je wszystkie!

Żary to miasto z bogatą historią, dlatego zaczynamy od Szlaku Żarskich Legend. Spacerując po mieście w biegu, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że jakaś figurka, pomnik, czy rzeźba w ścianie, niesie ze sobą niezwykłą historię. Tak jest właśnie z legendami żarskimi. Studnia za Ratuszem w Rynku czy łeb konia wystający z dawnego kościoła garnizonowego to właśnie symbole żarskich legend.

Zobacz, co warto odwiedzić w Żarach:

Szlak Żarskich Legend:

  • Rynek - studnia za ratuszem - legenda o Bazyliszku, który miał pić wodę z owej studni,
  • ul. Osadników Wojskowych (koło urzędu skarbowego) - legenda o tkaczu,
  • Kaczy Rynek - kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (dawniej garnizonowy) - legenda o łbie konia,
  • ul. Chrobrego 10, wejście od podwórka i figurki kotów związane z legendą o Czarnym Rządcy,
  • ul. Zamkowa - legenda o czerwonym jeleniu.

CZYTAJ TEŻ

Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego

Muzeum znajduje się przy Placu Kardynała Wyszyńskiego (tuż obok kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa)
W muzeum zobaczymy zbiory kolekcjonerskie żarskiej porcelany, słynnej na cały świat. Jest też przepiękna makieta miasta i wiele ciekawostek związanych z historią Żar.
Godziny otwarcia:
Dla seniorów (podczas epidemii koronawirusa) od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00.
12:00 - 13:00 - zwiedzanie bez ograniczeń wiekowych,
13:00 - 14:00 - przerwa techniczna na dezynfekcję,
14:00 - 16:00 - zwiedzanie bez ograniczeń wiekowych.
W soboty muzeum jest czynne od 12:00 do 16:00, w niedzielę od 14:00 do 18:00. W weekendy nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

Ulica Cicha
To miejsce, które od dawna budzi emocje wśród mieszkańców. Kilkanaście lat temu miasto wydało ogromne pieniądze na remont ulicy, która mogłaby być świetną atrakcją dla turystów. Na mury można było wejść po schodkach, które niestety, dosyć szybko zamknięto. Podobno ze względu na dewastację. Mimo sprzecznych opinii, warto się przejść na krótki spacer wzdłuż zabytkowych murów i starej baszty. Usiąść przy kamiennym stole, odpocząć i podziwiać pnącą się po murach roślinność. Miejsce swego czasu było niezwykłe popularne wśród fotografów ślubnych, którzy właśnie tutaj fotografowali swoje pary młode.

Żarskie fontanny

Do najbardziej znanych i najmłodszych należy fontanna w Rynku, którą zbudowano w 2006 roku. Kamienna, kwadratowa fontanna, z elementami szkła imitującymi tryskającą wodę jest największą atrakcją dla małych dzieci. Fontanna muzyków na deptaku przy ulicy Chrobrego upamiętnia odbywający się w Żarach Przystanek Woodstock. Fontanna w parku przy alei Jana Pawła II. Fontanna z bobasami przy Placu Łużyckim jest dużo starsza i ma bogatszą tym samym historię. Cieszące oko figurki małych, uradowanych dzieci co rusz są dewastowane, kradzione. Regularnie odnawiane wracają na swoje miejsce. Obecnie pomalowane na wściekle zielony kolor, mimo to, zawsze warte obejrzenia. Obok fontanny znajduje się specjalna ławeczka dla zakochanych. Fontanna przy żarskim zamku, dużo bardziej okazała, choć mniej odwiedzana przez mieszkańców, niż pozostałe.

Park miejski przy alei Jana Pawła II

To z pewnością miejsce, w którym ukojenie znajdą miłośnicy przyrody, zieleni. Zwłaszcza teraz, po kończącym się właśnie remoncie drugiej części parku, atrakcji dla rodzin z dziećmi nie zabraknie. Mnóstwo tu alejek, przepięknych, ogromnych drzew dających przyjemny cień. Atrakcje budowlane parku: słynna Błękitna Brama, pawilon muzyczny w pobliżu placu zabaw oraz znajdujący się w pobliżu przypałacowy folwark, który niedawno został odnowiony. W samym parku, oprócz spacerów, będzie można także popływać łódką w stawie.

Kompleks pałacowo - zamkowy

Złośliwcy powiedzą, że to dziś żadna atrakcja, ale trudno nie wspomnieć o najważniejszym w mieście zabytku. Kompleks pałacowo - zamkowy w samym centrum miasta straszy dziś swym wyglądem i niszczeje z roku na rok. Ubiegłoroczny pożar wieży zamkowej jeszcze bardziej pogrążył obiekt w ruinie. Jego dziedziniec możemy oglądać raz do roku podczas inscenizacji wjazdu na zamek króla Augusta II Mocnego. Mieszkańcy od lat czekają na jakiekolwiek prace remontowe zabytku. Przez wiele lat kompleks pozostawał w prywatnych rękach, doczekawszy się remontu dachu. W styczniu tego roku z powrotem stał się własnością miasta.

Zielony Las

Miejsce rekreacji i wypoczynku dla wielu mieszkańców Żar i okolic. Znajdziecie tu mnóstwo szlaków, oznakowanych tras dla spacerowiczów, biegaczy i miłośników rowerów. Jeśli zatrzymamy się na parkingu od strony ulicy Źródlanej (basen Leśna) możemy odwiedzić Zielony zakątek, w którym dzieci dowiedzą się, jak wygląd hotel dla pszczół, co jedzą ptaki, jakie zwierzęta mogą spotkać na leśnej ścieżce. Poza tym w Zielonym Lesie możemy też poćwiczyć na siłowni pod chmurką. Gdy do Zielonego Lasu dotrzemy od drogi Żary - Łaz, gdzie są dwa parkingi dla samochodów, możemy między innymi, dotrzeć do dwóch kamiennych wież.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto