Polecamy

Kim był Johannes Kepler? Pomnik przy ul. Warszawskiej © wikipedia Domena Publiczna / Google StreetView data zdj. lipiec 2017
[1/8]

Kim był Johannes Kepler? Pomnik przy ul. Warszawskiej

Astronomia wiele zawdzięcza Johannesowi Keplerowi (1571-1630). Ten wybitny uczony ostatnie dwa lata swojego życia spędził w Żaganiu.

Do miasta uczony przyjechał wraz z rodziną 25 lipca 1628 r., na zaproszenie księcia Wallensteina. Mieszkał prawdopodobnie w domu znajdującym się na miejscu obecnego parkingu przy restauracji Piastowska, przy obecnej ulicy Keplera.

Uczony, po dotarciu do Żagania, skarżył się na odosobnienie, oddalenie od wielkich miast, z których poczta "wędruje powoli i dużo kosztuje". Z drugiej jednak strony zadowolony był z warunków do pracy, co podkreślał w kolejnych listach: "(Książę) przyznał mi spokojne miejsce w Żaganiu oraz doroczne stypendium, w wysokości zgodnej z wysokimi przejawami jego szczodrobliwości."

Szlak Keplera w Żaganiu zaczyna się przy pomniku, przy ul. Warszawskiej.

Przejdź do kolejnego punktu >>>

W weekend warto wybrać się do Żagania i wyruszyć szlakiem wielkiego uczonego Johannesa Kepelra. Był partonem Gimnazjum nr 2 w Żaganiu i co roku w maju szkoła organizowała festiwale nauki. W tym roku impreza się nie odbędzie, ale warto wybrać się na szlak Keplera. Szczegóły poniżej.

Najnowsze wiadomości

reklama