Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania dzwonu w kościele w Drożkowie przyniosły sensacyjne informacje. Prawdopodobnie zabytek jest młodszy niż przypuszczano

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Dzwon z kościoła w Drożkowie
Dzwon z kościoła w Drożkowie Muzeum Pogranicza Śląsko- Łużyckiego w Żarach
Pracownicy żarskiego muzeum od kliku miesięcy badają dzwony w kościołach w naszym powiecie. dr Anna Polak i dr Paweł Karp tym razem zawędrowali do Drożkowa.

Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach od kilku miesięcy prowadzi badania naukowe. Oprócz „Projektu epigraficznego” pracownicy muzeum, dr Anna Polak z dr. Pawłem Karpem realizują przedsięwzięcie dotyczące dzwonów na terenie powiatu żarskiego.

Jednym z najciekawszych zinwentaryzowanych dotychczas przez badaczy dzwonów, jest ten znajdujący się w Drożkowie – być może najstarszy (inskrypcja nie zawiera daty), zachowany na terenie powiatu żarskiego.

Wczesnogotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Drożkowie jest to zabytek z XIII w. Jest to świątynia kamienna, z zewnątrz nieotynkowana, jednonawowa. Na wieży znajduje się wiatrowskaz z 1803 w formie uproszczonej głowy smoka oraz wisi dzwon datowany nawet na XIII-XIV wiek, ale jest zapewne nieco późniejszy.

Pracownicy muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego odczytali inskrypcję umieszczoną na szyi dzwonu, a która stanowi najczęściej spotykany w okresie średniowiecza tekst:

„O Królu Chwały, przybądź z pokojem”.
• O • REX • GLORIE • VENI • CVM • PACE

-Napis wykonany uncjałą zawiera przerywniki w formie plakiet z reliefami przedstawiającymi zwiastowanie, chrzest, ukrzyżowanie oraz okrągłych i owalnej pieczęci z napisem dookolnym i wizerunkiem kopuły kościoła, a także świętych-mówi dr Anna Polak.

Dzwon z kościoła w Drożkowie

Badania dzwonu w kościele w Drożkowie przyniosły sensacyjne ...

Obok starszego wisiał drugi dzwon odlany w Görlitz w 1797 roku, a obecnie znajduje się tam puste jarzmo, z inskrypcją rzemieślnika, który wykonał je w 1806 roku.
I.T.H. MDCCCVI
Swój znak w formie stylizowanej litery „C” pozostawił także budowniczy wieży.

Dzwon z kościoła w DrożkowieMuzeum Pogranicza Śląsko- Łużyckiego w Żarach

Docelowo zaplanowane jest wydanie opracowania o tych obiektach. Do tej pory naukowcy odwiedzili między innymi kościoły w Kunicach, Dębince i Żarach.

ZOBACZ WIDEO JAK WYGLĄDAJĄ ŻARY SZYKUJĄCE SIĘ NA ŚWIĘTA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto