Bezpieczeństwo danych i budżetu

Akcja specjalna Nowoczesna Firma
Kopia zapasowa to inwestycja w odpowiedni tandem sprzętu z oprogramowaniem i nie należy na tym oszczędzać – dziś dane to przecież najcenniejszy zasób firmy. W przypadku Synology, wystarczy sam zakup sprzętu z autorskim systemem operacyjnym. Aplikacja Synology Active Backup for Business jest spełnieniem marzeń każdego użytkownika, który szuka idealnego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowej. Jest łatwa w instalacji, przyjazna w obsłudze i ma funkcjonalność systemów z najwyższej półki, a do tego jest darmowa. To nie wszystko, bo producent oferuje bez opłat inne, bardzo przydatne aplikacje.

Nikt nie ma chyba cienia wątpliwości, jak ważnym elementem poprawnego funkcjonowania dzisiejszych przedsiębiorstw jest wyposażenie w system backupu, zwany też kopią zapasową, czy kopią bezpieczeństwa. W przeszłości kopia zapasowa danych była swoistą ekstrawagancją. Nic dziwnego, kiedyś szczytem marzeń przedsiębiorcy było połączenie lokalne komputerów za pomocą kabli Ethernet, czy skuteczne skonfigurowanie drukarki sieciowej. Backup był drogi i mało kto odczuwał jego potrzebę, m.in. z powodu niewielkich ilości danych. Dziś formuła funkcjonowania przedsiębiorstwa jest zupełnie inna – nie dość, że danych przybywa lawinowo, to jeszcze cyfryzacji podlega tradycyjne archiwum. Obecnie dane muszą być ponadto chronione bardziej niż kiedykolwiek wcześniej z uwagi na zagrożenia cyberatakami. Co więcej, najnowsze generacje dysków półprzewodnikowych w komputerach, o ile są coraz szybsze, pojemniejsze i tańsze, to ich trwałość już niekoniecznie, o czym producenci mówią niechętnie i nic dziwnego. Warto też dodać, że przechowywanie danych bywa w niektórych przypadkach wymagane przez prawo. Dlatego dziś, zwłaszcza w nowoczesnej firmie nie ma już pytania, czy robić backup, jest za to inne – jaki backup wybrać.

ABB – przyjazny użytkownikowi

ABB, czyli Active Backup for Business, to aplikacja, która jest bardzo prosta zarówno w procesie instalowania, konfigurowania, jak i używania. Instalacja prowadzona przez kreator wymaga od użytkownika jedynie kliknięć myszką, a samo tworzenie kopii zapasowych jest automatyczne.

Również proces przywracania danych został przygotowany w taki sposób, że jego wykonanie jest bardzo intuicyjne i może nie wymagać nawet ingerencji administratorów.

- Utracone dane można przywrócić w dwojaki sposób – z poziomu aplikacji odbudować cały obraz dysku lub wskazując konkretne pliki. Można to zrobić na poziomie katalogów lub chronologicznie, na linii czasu. Co ważne, może to zrobić bezpośrednio sam użytkownik, który po zalogowaniu widzi kopię wszystkich swoich danych. Taka możliwość zmniejsza dodatkowo koszty obsługi po stronie działu administracji IT – powiedział Przemysław Biel Senior Key Account Manager Poland w Synology.

Bezpłatny i bezpieczny

Powszechnie wiadomo, ten, kto chce kupić tanio i dobrze, kupuje dwa razy – pierwszy raz tanio, drugi raz dobrze, czyli najdrożej. Dlatego z tym większą nieufnością klienci mogą traktować aplikację, która nie dość, że nic nie kosztuje, to jeszcze jest całkiem darmowa. Wbrew pozorom, to powtórzenie jest całkiem uzasadnione. Na rynku można się bowiem spotkać z rozwiązaniami, które kuszą niską ceną, ale podczas użytkowania okazuje się, że jeśli np. firma się rozrasta i przybywa komputerów lub serwerów, to każda nowa jednostka wymaga dodatkowej, płatnej już licencji. W innych przypadkach coś, co jest dostępne bezpłatnie, prędzej czy później wymaga uaktualnienia, czy niezbędnego do używania rozszerzenia, za co już trzeba słono zapłacić. W ten sposób coś, co zostało kupione tanio lub otrzymane bez opłat, może się okazać drogie. Należy więc podkreślić, że aplikacja Synology Active Backup for Business jest nie tylko darmowa, ale jej używanie nigdy nie jest związane z jakimikolwiek opłatami.

Dlatego aplikacja ABB oznacza pełne bezpieczeństwo dla danych, ale też bezpieczeństwo dla budżetu przedsiębiorstwa, które stosując rozwiązania Synology może liczyć na kolejne oszczędności.

Darmowe dodatki

Korzystając z serwerów NAS Synology użytkownicy mają bez dodatkowych opłat dostęp nie tylko do wspomnianej aplikacji Active Backup for Business, ale również do długiej listy innych aplikacji, przydatnych w większości przedsiębiorstw. Jednym z nich jest Surveillance Station – system sieciowej rejestracji wideo zapewniający bezpieczeństwo poprzez monitoring nieruchomości i aktywów. Aplikacja pozwala rejestrować nagrania i łatwo nimi zarządzać. Druga bardzo przydatna funkcjonalność to aplikacja Synology Drive, która – krótko mówiąc – służy temu co Google Drive, tyle że lokalnie. Czyli jest to rodzaj prywatnej chmury, w której można synchronizować, udostępniać dane czy mieć do nich wgląd np. z urządzeń mobilnych.

Z kolei Snapshot Replication, umożliwia elastyczne odzyskiwanie plików z określonych punktów w czasie, przy użyciu jedynie ułamka pamięci i zasobów obliczeniowych w porównaniu z tradycyjnymi kopiami zapasowymi. Zastosowanie tej aplikacji jest nie do przecenienia w przypadku, gdy komputer podlega atakowi typu ransomware. Snapshot Replication tworzy tzw. migawkowe kopie, które mają atrybut tylko do odczytu, nie podlegają więc zaszyfrowaniu. To przykłady darmowych aplikacji Synology, a na ich liście znajdują się też typowe pozycje, takie jak serwer poczty z pięcioma darmowymi kontami czy www.
Korzystanie z tego oprogramowania w praktyce oznacza oszczędności, bo nie trzeba go kupować dodatkowo.

Darmowe nie znaczy poślednie

Użytkownicy mogą niechętnie odnosić się do darmowego oprogramowania, bo miewa ono pułapki, za które trzeba płacić, ale darmowość może wynikać też np. z zastosowania w nim rozwiązań, które i tak już by się nie sprzedały. W przypadku Active Backup for Business – nic bardziej mylnego. Najlepszym przykładem jest zastosowanie w aplikacji wspomnianego już wcześniej mechanizmu globalnej deduplikacji. Takie rozwiązanie choć dobrze znane, jest stosowane najczęściej w systemach do backupu z „górnej półki”. W przypadku Synology nie tylko jest elementem bezpłatnej aplikacji, ale działa na sprzęcie nie tylko z górnej półki (seria Plus lub wyższa).

W wielkim skrócie, pozwala on na oszczędność zasobów tak sprzętowych, jak i przestrzeni dyskowej za sprawą organizacji zapisu unikalnych bloków danych z różnych źródeł w archiwum kopii tylko raz.

Darmowy dostęp do aplikacji ma też dodatkowy plus – program uzyskany bez kosztów można bez żalu odinstalować, jeśli okazałoby się, że nie spełnia oczekiwań. Jednak w praktyce okazuje się, że jeśli użytkownik zainstaluje Active Backup for Business, to jest z aplikacji bardzo zadowolony i nie rezygnuje z niej.

Więcej informacji na: https://sy.to/zabezpieczdanezsynology

Materiał oryginalny: Bezpieczeństwo danych i budżetu - Strefa Biznesu

Dodaj ogłoszenie