Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne akcja badań skóry w Żarach. By czerniak nie wygrał!

Lucyna Makowska
W czerwcu, podczas podobnej akcji , zorganizowanej przez NFZ, w Zielonej Górze z porad i badań znamion na swojej skórze skorzystało pond 50 osób.
W czerwcu, podczas podobnej akcji , zorganizowanej przez NFZ, w Zielonej Górze z porad i badań znamion na swojej skórze skorzystało pond 50 osób. Arch LOW NFZ Zielona Góra
Już dziś w Żarach będzie można bezpłatnie zbadać wszystkie swoje znamiona. W godzinach 10.00-14.00. lekarz dermatolog oraz pracownicy funduszu będą czekali na mieszkańców przy poradni dermatologicznej Polikliniki przy Domańskiego 2 w Żarach (budynek 23). Akcję organizują wspólnie Lubuski Oddział NFZ i 105 . Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach.

- Czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego jeden na trzech pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie- przekonuje cytując statystyki Joanna Branicka, rzecznik prasowy LOW NFZ w Zielonej Górze.
W czwartek 29 sierpnia LOW NFZ oraz 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Żarach organizują Dzień Otwarty. -Po wzmożonej ekspozycji na słońce w okresie wakacyjnym zachęcamy do obejrzenia swojej skóry i sprawdzenia, czy nie ma na nich niepokojących, asymetrycznych zmian, które mogą wskazywać, że to czerniak. W godzinach 10.00-14.00. lekarz dermatolog oraz pracownicy Funduszu będą czekali na mieszkańców przy poradni dermatologicznej Polikliniki przy ul. Domańskiego 2 w Żarach (budynek 23). Lekarz dermatolog będzie wykonywał badania zmian barwnikowych skóry. Diagnostyka zmian barwnikowych skóry z wykorzystaniem dermatoskopu jest bezbolesna i pozwala wykryć zmiany podejrzane oraz zmiany wymagające pilnego leczenia. Akcja prowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii NFZ i MZ „Planuję Długie Życie”.
Jolanta Czyż - Kulczycka, dermatolog ze 105 Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach przekonuje, że czerniak to najzłośliwszy nowotwór skóry.
-Do największych czynników ryzyka zaliczamy środowiskowe, na które mamy największy wpływ, tj. promieniowanie ultrafioletowe czy stosowanym w solariach. Zatem wystawianie, skóry z bardzo jasną karnacją na działanie promieni słonecznych, jest bardzo niebezpieczne.- wyjaśnia J. Czyż- Kulczycka.- Narażeni na czerniaka są też ludzie , którzy wcześniej przeszli poparzenia słoneczne, ale i stosujący leki na choroby nowotworowe czy też pacjenci po przeszczepie narządów. Na czynniki genetyczne , wpływu niestety nie mamy.
Co powinno nas zaniepokoić? - Czerniak może wystąpić i w obrębie zmiany barwnikowej już istniejącej i na zupełnie nie zmienionej skórze- przestrzega dermatolog.- Jeśli zauważymy zmiany w obrębie, pieprzyków, zaczerwienienia, krwawienia, swędzenia, czym prędzej idziemy do dermatologa. Po 40 roku życia lepiej skonsultować przebarwienia z lekarzem.
To nie pierwsza taka akcja w Lubuskiem. Ponad 50 osób sprawdziło swoje znamiona podczas Dnia Otwartego zorganizowanego przez NFZ, w czerwcu przed wakacjami, której partnerem merytorycznym był SP ZOZ MSWiA w Zielonej Górze. Zachęcaliśmy wówczas Lubuszan do sprawdzenia swoich znamion przez wyjazdem na wakacje oraz dużo mówiliśmy o tym jak zabezpieczyć skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Czym jest czerniak? Co go powoduje?
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Sprawia ona, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznym czy stosowanym w solarium. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie, przy o 50% mniejszej częstości zachorowań. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność.

PolecaneZIELONA GÓRA. Wypadek na Szosie Kisielińskiej. Jedna osoba została odwieziona do szpitala
Zobacz

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto