Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bóle pleców chorobą cywilizacyjną. Zadbaj o zdrowy kręgosłup już dziś!

Akcja specjalna Zdrowy Pracownik
Ponad trzy czwarte Polaków cierpi z powodu bólu pleców. Dla wielu osób jest to dolegliwość chroniczna, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i znacząco pogarsza jakość życia. Ból pojawiający się w różnych odcinkach kręgosłupa to sygnał, że konieczna jest zmiana codziennych przyzwyczajeń.

Choć często życzymy sobie i naszym bliskim długich lat w zdrowiu, to nie zawsze pamiętamy o tym, jak wiele sami możemy zrobić, aby to życzenie mogło się ziścić. Dlatego Gazeta Lubuska wspólnie z partnerami realizuje akcję „Zdrowy pracownik” i na swoich łamach publikuje artykuły dotyczące zdrowia i szeroko pojętej profilaktyki, która jest skuteczną bronią w walce z wieloma schorzeniami.
Jednak profilaktyka to nie tylko regularne badania, ale także wdrażanie zdrowych nawyków, które znacząco poprawia jakość naszego życia. Wystarczy, że poświęcimy odrobinę czasu, a zyskamy naprawdę wiele! Tym razem na tapet bierzemy
kręgosłup, bo jak się okazuje... potrafi dać nam on w kość!

- Dane epidemiologiczne wskazują, że z powodu dysfunkcji kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych cierpi już prawie osiemdziesiąt procent społeczeństwa. To oznacza, że zespół dysfunkcyjno-bólowy kręgosłupa staje się chorobą cywilizacyjną, tak jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca - mówi Joanna Branicka, rzeczniczka lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć

Problem ten nie dotyczy jedynie osób starszych. Długie godziny spędzane codziennie w pozycji siedzącej - w szkole, podczas pracy czy jazdy samochodem - są powodem występowania schorzeń kręgosłupa u coraz młodszych osób. Jednak dzięki odpowiedniej kuracji dolegliwości można w krótkim czasie znacznie złagodzić. Ogromnym wsparciem są ćwiczenia rehabilitacyjne. Tu z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia, który przygotował specjalny program treningowy pozwalający krok po kroku wzmacniać kręgosłup. Kilkunastominutowe filmiki instruktażowe z ćwiczeniami proponowanymi przez ekspertów mają zachęcać do regularnej aktywności fizycznej oraz pokazywać, jak ćwiczyć bezpiecznie i efektywnie.

- Filmy pokazują, jak samodzielnie wykonywać ćwiczenia pomagające na ból i dysfunkcje kręgosłupa oraz tkanek okołokręgosłupowych. Kierowane są do osób, które potrzebują pomocy rehabilitacyjnej. Ćwiczenia zostały opracowane przez praktyków z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji - mówi Joanna Branicka.

Filmy przygotowane w ramach akcji „8 tygodni do zdrowia” można znaleźć na kanale You Tube Akademii NFZ. Można ćwiczyć z aplikacją.
Warto również skorzystać z darmowej aplikacji Narodowego Funduszu Zdrowia “Moje Fizjo +”. Zawiera ona między innymi gotowe plany ćwiczeń, które można dopasować do indywidualnych potrzeb, trybu życia oraz stanu zdrowia.

- Dopasowanie ćwiczeń do potrzeb użytkownika aplikacji jest możliwe dzięki specjalnej ankiecie. Trzeba ją wypełnić tuż po zainstalowaniu programu na telefonie - tłumaczy J. Branicka.

Po wpisaniu kilku informacji dotyczących stanu naszego zdrowia oraz trybu życia aplikacja dopasuje odpowiednie właśnie dla nas ćwiczenia fizyczne. - Ćwiczenia są przedstawione w formie krótkich filmików, tak żeby łatwo było je odwzorować. W aplikacji można znaleźć także instrukcje na temat automasażu czy porady fizjoterapeutów dotyczące tego, jak uniknąć urazów i bólów szyjnych. Zaletą aplikacji „Moje Fizjo+” jest bez wątpienia także to, że zawarte w niej ćwiczenia możemy wykonywać bez wychodzenia z domu, bez trenera i w dogodnym dla nas momencie.

Zdrowy i sprawny kręgosłup za biurkiem

Zdrowy kręgosłup to przede wszystkim zasługa prawidłowych nawyków, a zwłaszcza tych związanych z siedzeniem, spaniem i używaniem urządzeń mobilnych. Spędzanie czasu w nieprawidłowej pozycji i brak aktywności mięśniowej przyczyniają się do rozwoju bólów szyi, jak również odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Duże wyzwanie dla naszego kręgosłupa stanowi przede wszystkim praca biurowa. Dlatego warto skorzystać z zaleceń fizjoterapeutów i o dobrą kondycji kręgosłupa zadbać również w biurze.

Odpowiednia pozycja i wygodne krzesło

Praca biurowa przy komputerze to jeden z głównych czynników powodujących zmiany przeciążeniowe w kręgosłupie. Odpowiednie ułożenie ciała jest więc kluczowe, by przeciwdziałać powstawaniu dolegliwości bólowych i zwyrodnień kręgosłupa. Ważne jest wygodne i stabilne krzesło na kółkach wyposażone w podłokietniki, na których można swobodnie oprzeć przedramiona. Powinno być ustawione w taki sposób, by jego oparcie podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Plecy należy utrzymywać nachylone pod kątem prostym względem ud, tak samo muszą być ugięte kolana. Stopy powinny opierać się na podłodze. Ustawiając krzesło do pracy warto zadbać o to, by blat biurka znajdował się nieco poniżej łokci, a ręce i nadgarstki leżały swobodnie na klawiaturze. Dla komfortu kręgosłupa szyjnego niezmiernie ważne jest ustawienie monitora: jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu, a zalecana odległość to zwykle około 70 centymetrów.

Pozycja siedząca i przerwy w pracy

Kręgosłup nie lubi być utrzymywany godzinami w jednej pozycji. Dlatego co godzinę należy robić sobie kilka minut przerwy na spacer lub ćwiczenia - zwłaszcza, że jest to wymóg uwzględniony w Kodeksie Pracy. Warto również unikać nawyków, które prowadzą do przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia. To zakładanie nogi na nogę, które utrudnia też przepływ krwi w łydkach i może prowadzić po poważnych problemów żylnych oraz bolesnych odgnieceń mięśni, a także noszenia w tylnej kieszeni spodni portfela lub innych przedmiotów - to również wymusza nieprawidłowe ułożenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, miednicy i stawów biodrowych.

SMS-owa szyja - choroba naszych czasów

Szczególnie obciążające dla kręgosłupa szyjnego jest korzystanie ze smartfona czy tabletu.

Przed ich ekranami spędzamy nawet kilka godzin dziennie, więc nawyk ten często prowadzi do powstawania zmian zwyrodnieniowych szyi. Nieprawidłowy sposób korzystania z urządzeń mobilnych prowadzi do rozwoju tak zwanego syndromu SMS-owej szyi, który objawia się sztywnością karku oraz bólem kręgosłupa i z tyłu głowy. Trudno zaprzestać korzystania z telefonu komórkowego, ale aby ustrzec się przed konsekwencjami zdrowotnymi, powinniśmy większą uwagę przywiązywać do tego, jak to robimy. Specjaliści radzą, aby podnieść urządzenie nieco wyżej, abyśmy nie musieli zginać szyi. Warto również wykonywać ćwiczenia angażujące mięśnie tej partii ciała - to na przykład naprzemienne krążenia głową w obie strony.

Bóle pleców chorobą cywilizacyjną. Zadbaj o zdrowy kręgosłup już dziś!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bóle pleców chorobą cywilizacyjną. Zadbaj o zdrowy kręgosłup już dziś! - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto