MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny materiałów budowlanych rosną, ale coraz wolniej. To skutek m.in. zastoju w budownictwie mieszkaniowym

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Producenci materiałów budowlanych muszą sobie dziś radzić m.in. ze spadającym popytem ze strony firm deweloperskich.
Producenci materiałów budowlanych muszą sobie dziś radzić m.in. ze spadającym popytem ze strony firm deweloperskich. Piotr Krzyzanowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ceny materiałów budowlanych nadal rosną, ale nie są to już szaleńcze wzrosty z ubiegłego roku. Już od miesięcy maleje tempo, w jakim materiały drożeją, a to oznacza, że rynek powoli wraca do normalności. Tymczasem dla producentów materiałów sporym problemem jest zamierający ruch w budownictwie mieszkaniowym.

Spis treści

Dynamika cen materiałów budowlanych spada od miesięcy

Ubiegły rok przyniósł absolutnie szalone tempo wzrostów cen materiałów budowlanych. Wiosną 2022 r. część produktów do budowy i remontu potrafiła drożeć nawet o kilkadziesiąt procent miesięcznie. Jak jednak wynika z danych Grupy PSB, później na szczęście dynamika podwyżek zaczęła spadać – ceny materiałów nadal rosły, ale z miesiąca na miesiąc coraz wolniej.

Dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych
Dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych RynekPierwotny.pl

Początek tego roku pokazał, że ten trend się utrzymuje: dynamika wciąż spada, a między styczniem a lutym średnie ceny poszły w górę tylko o 15 proc., co daje nadzieję na powrót do „względnej normalności” – co prawda nie spadków cen, ale ich powolnego wzrostu.

– Wynik z lutego rzędu 15 proc. daje nadzieję na powrót do względnej normalności, za którą w obecnych czasach należy uznać powrót parametrów wzrostu cen do wartości jednocyfrowych, jeszcze przed końcem bieżącego roku, co zresztą niedawno prognozowali eksperci Grupy PSB – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Najszybciej drożeje cement i wapno. Płacimy o blisko 40 proc. więcej niż rok temu

Najlepszy ogląd sytuacji na rynku materiałów budowlanych daje porównanie dzisiejszych (lutowych) cen do cen sprzed roku. Tu lidera stawki łatwo rozpoznać – wapno i cement podrożały aż o 38 proc., znacznie bardziej niż jakiekolwiek inne materiały. Według danych Grupy PSB szczególnie mocno podrożały też:

  • sucha zabudowa – o 25 proc. rok do roku,
  • ściany i kominy – o 19 proc.,
  • materiały wykończeniowe – o 18 proc.,
  • farby i lakiery – o 18 proc.,
  • płytki, łazienki, kuchnie – o 17 proc.,
  • ogród, hobby – o 16 proc.,
  • chemia budowlana – o 16 proc.
Wzrost cen materiałów budowlanych między lutym 2022 r. a lutym 2023 r.
Wzrost cen materiałów budowlanych między lutym 2022 r. a lutym 2023 r. RynekPierwotny.pl

Powyżej 10 proc. rok do roku urosły też ceny materiałów budowlanych z takich grup produktowych jak instalacje, ogrzewanie, rynny, dachy, narzędzia, instalacje wodochronne i wyposażenie oraz AGD. Najsłabiej podrożały płyty OSB i drewno – tylko o 2 proc. w skali roku.

Choć ceny materiałów wciąż rosną, ich sprzedaż spada. Będzie więcej promocji?

Mimo że ceny w hurtowniach i marketach budowlanych rosną, sklepy nie mają raczej powodów do radości, gdyż sprzedaż od miesięcy spada. Jak wskazywano w grudniowym raporcie UCE RESEARCH, główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest drożyzna, która zmusiła wiele osób do zrewidowania swoich planów remontowych czy budowlanych. Eksperci prognozowali wówczas, że hurtownie i markety będą musiały walczyć o klienta.

– Najpewniej sieci budowlane będą musiały zrewidować swoją politykę asortymentową i przede wszystkim cenową, szczególnie opartą na promocjach i akcjach lojalnościowych – konkludowali specjaliści UCE RESEARCH.

Obecnie ekspert portalu RynekPierwotny.pl wskazuje na zastój w budowlance jako na jedną z głównych przyczyn spadającej sprzedaży materiałów budowlanych. Już od połowy zeszłego roku deweloperzy – w obliczu słabego popytu na mieszkania – ograniczają nowe inwestycje mieszkaniowe, by skupić się na kończeniu już rozpoczętych projektów. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

– Maleje dynamika sprzedaży większości grup towarowych komunikowanych przez Grupę PSB – wskazuje Jędrzyński. – W lutym nad kreską liczonej w relacji rdr dynamiki sprzedaży pozostawały jedynie cement wapno (+39%), motoryzacja (+26%), farby i lakiery (+26%) oraz sucha zabudowa (+1%). Z kolei w przypadku aż 16 pozycji zanotowano regres, a rekordowo ujemny wynik rzędu blisko 80 proc. spadku popytu zanotowały płyty OSB i drewno, jeszcze niedawno najbardziej pożądany asortyment na krajowych placach budowy.

Dane te sugerują, że nie tylko deweloperzy, ale i producenci materiałów budowlanych czekają z niecierpliwością na poprawę koniunktury i powrót klientów do biur sprzedaży nieruchomości. Kiedy to nastąpi? Tu zdania ekspertów są różne. Niektórzy prognozują, że rynek rozrusza startujący w lipcu program „Pierwsze Mieszkanie”. Inni jednak, w tym Jędrzyński, uważają, że efekt wcale nie będzie tak spektakularny, jak wielu ma nadzieję. Są też prognozy jeszcze bardziej pesymistyczne – przykładowo Polski Związek Pracodawców Budownictwa spodziewa się „długiej zimy” w inwestycjach. Pozostaje więc czekać na rozwój sytuacji i trzymać kciuki za poprawę warunków rynkowych.

Wyjątkowe komody

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceny materiałów budowlanych rosną, ale coraz wolniej. To skutek m.in. zastoju w budownictwie mieszkaniowym - RegioDom.pl

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto