Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarna Dywizja wspiera lubuskie szpitale. Żołnierze przywieźli sprzęt

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Środki przywiezione przez naszych żołnierzy trafią między innymi do 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach, Szpitala na Wyspie w Żarach oraz do Nowego Szpitala w Szprotawie.
Środki przywiezione przez naszych żołnierzy trafią między innymi do 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach, Szpitala na Wyspie w Żarach oraz do Nowego Szpitala w Szprotawie. Starszy chorąży sztabowy Rafał Mniedło
Rękawiczki, ochraniacze na buty, fartuchy, czepki chirurgiczne, a także specjalistyczne maseczki i kombinezony antywirusowe – między innymi takie środki przetransportowali z Warszawy żołnierze Czarnej Dywizji. Sprzęt trafi do szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych. Na liście szpitali znajduje się 105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach, żarski Szpital na Wyspie oraz Nowy Szpital w Szprotawie.

W poniedziałek 6 kwietnia z lotniska Okęcie ruszył transport, a w nim 12,5 ton, czyli ponad 90 metrów sześciennych lub 1.089 kartonów ze środkami ochrony osobistej, które wyprodukowano w Chinach. Konwój realizowali żołnierze z 4. Zielonogórskiego pułku przeciwlotniczego (4pplot) wspierani przez 11. batalion remontowy w Żaganiu oraz 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną.

- Wspieramy administrację publiczną w walce z koronawirusem na różnych polach - stwierdza gen. bryg. Dariusz Parylak, dowódca 11 LDKPanc. - Tym razem angażujemy się w transport środków medycznych z Warszawy do Zielonej Góry. Niebawem trafią one do szpitali.

Żołnierze na granicach

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu walczy z epidemią koronawirusa od kilkunastu dni. Pierwsi żołnierze Czarnej Dywizji ruszyli na granicę państwową już 17 marca. Patrolują granice wspólnie z funkcjonariuszami straży granicznej i policji. Do niedawna wraz z policjantami sprawdzali, czy osoby odbywające kwarantannę pozostają w swoich mieszkaniach. Zadanie to kilka dni temu przejęły Wojska Obrony Terytorialnej. Poza tym wojskowi medycy wspierają cywilną służbę zdrowia.

Brawa za pomoc dla wojska

Za zaangażowanie i pomoc na swoich profilach dziękowała żołnierzom Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego, która napisała: "Już informowałam, ale przypomnę, bo warto podziękować wielu oddanym tej sprawie sojusznikom. Żołnierze z: 4. Pułku Przeciwlotniczego - Czerwieńsk, 11. Batalionu Remontowego - Żagań, 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – Międzyrzecz – wojsko pomaga. (…) Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za sprawną akcję. Robi wrażenie!”.
Tekst: mjr Artur Pinkowski
Zdjęcia: st.chor.szt. Rafał Mniedło

Zobacz, jak wyglądał pierwszy transport medyczny z Chin, w materiale TVN 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto