Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest chorobą śmiertelną. Szacuje się, że do końca 2020 roku będzie ona na drugim miejscu najczęstszych chorób, a do 2030 – na pierwszym. W Polsce na depresję choruje około 1,5 miliona osób. Jak odróżnić smutek od depresji?
Depresji nie wolno bagatelizować
Badania pokazują, że aż 1,5 miliona Polaków cierpi na depresję i aż u 25 proc. ludzi na świecie prędzej czy później pojawią się kliniczne objawy tej choroby. Ważne jest jednak, abyśmy potrafili odróżnić depresję od smutku czy żałoby po kimś bliskim.
OBJAWY DEPRESJI:
Depresja to choroba. Nie można jej lekceważyć! Nieleczona mo...
Odczuwanie pewnego rodzaju melancholii, przygnębienia, smutku, jest czym naturalnym w naszym życiu. Zwykle towarzyszy temu pasmo niepowodzeń (problemy miłosne, brak pracy). Nie oznacza to jednak, że cierpimy na depresję. Przecież nadal podejmujemy decyzje i nic od wewnątrz nad nie blokuje. Z czasem negatywny nastrój w końcu ustępuje i znów się uśmiechamy, zaczynamy dostrzegać pozytywne strony życia, normalnie funkcjonujemy.
Depresja natomiast to stan, który utrzymuje się kilka tygodni, a nawet miesięcy. Może być punktem wyjścia do poważnych powikłań zdrowotnych, w skrajnych przypadkach targnięcia się na swoje życie, a nawet śmierci. Obecnie depresja jest tak popularna, że każdy z nas choć raz w życiu może spotkać osobę cierpiącą na nią.
Terapia jest lekiem na wszystko
Długotrwałe przygnębienie związane z tą chorobą jest niezależne od okoliczności. Jeśli każdego dnia (i ciągnie się to tygodniami, miesiącami) jesteś przygnębiony, apatyczny, obojętny na wszystko, zaniepokojony, to taki stan nazywamy właśnie depresją. Zarówno przy zwykłym stanie przygnębienia, jak i przy depresji znaczącą rolę w terapii odgrywają bliscy znajomi, rodzina (wiele osób wyraża chęć przebywania w towarzystwie czy rozmowy na temat problemów) i przede wszystkim lekarz do którego trzeba się udać!
Są jednak różne rodzaje i objawy depresji. Najgorsze jednak jest to, że można chorować na depresję i nie być tego świadomym, bowiem jej objawy nie zawsze są jednoznaczne. Depresja czasami potrafi sprytna i się ukryć. Dlatego właśnie tak ważne jest zapoznanie się z jej rodzajami i obserwowanie własnego zachowania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
źródło: Dzień Dobry TVN