Spis treści
Będą dopłaty do nawozów. KE zaakceptowała program pomocy dla polskich rolników
Komisarz Janusz Wojciechowski przekazał 23 maja: Kolejna duża pomoc publiczna dla rolników została zatwierdzona, w kwocie ok. 1 mld euro.
Celem jest wsparcie rolników, którzy obecnie borykają się z niedoborami płynności w związku ze wzrostem kosztów nawozów oraz brakiem stabilności na rynku rolnym.
Na stronie Komisji Europejskiej w komunikacie z 23 maja czytamy: Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości ok. 1 mld euro (4,7 mld zł) w celu wsparcia płynności finansowej producentów rolnych w związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie.
Pomoc ma być przekazana rolnikom najpóźniej do 31 grudnia 2023 r., zastrzegła KE.
– W przyszłym tygodniu będę chciał ogłosić uruchomienie pomocy przy nawozach – mówił w piątek 26 maja minister Robert Telus. Ogłoszenia jednak jeszcze nie było.
Poprzednio nabór odbywał się od 25 kwietnia do końca maja 2022 roku, w 2023 roku wnioski o dopłaty do nawozów rolnicy mogą składać do 14 lipca 2023 r., zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Co ważne, program wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej i może zostać uruchomiony dopiero po jej zgodzie.
W ostatnim czasie (maj 2023) rząd przyjął szereg zmian w pomocy do sprzedanych zbóż. Dopłaty przysługują do pierwszych 300 hektarów, niezależnie od wielkości gospodarstwa. Takie samo rozwiązanie odnosi się do dopłat do zakupu nawozów, informuje resort rolnictwa.
Dopłaty do nawozów 2023. Faktury z taką datą kwalifikują do pomocy
Nawozy należą jego z kosztowniejszych środków produkcji, przy czym są niezbędne dla utrzymania wysokich plonów. Ich zawrotne ceny znacznie podniosły koszty, które ponieśli rolnicy, wytwarzając żywność. Jak wielokrotnie tłumaczyli producenci nawozów i rząd, za podwyżki odpowiada drogi gaz i agresja Rosji na Ukrainę.
Aby zrekompensować producentom rolnym poniesione koszty, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ponownie będzie przyjmowała wnioski o dopłaty do nawozów. Stawki pomocy mają być takie, jak zapowiedziane ubiegłorocznej wiosny:
- 500 zł do hektara powierzchni upraw rolnych
- 250 zł do hektara powierzchni, łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.
Dopłaty będą przysługiwały do nawozów kupionych między 16 maja 2022 a 31 marca 2023 roku. Wsparcie dotyczy nawozów innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Do wniosku trzeba będzie dołączyć fakturę, jej duplikat lub innych dokument potwierdzający zakup.
Jest limit powierzchni gospodarstwa, do którego można skorzystać ze wsparcia i wynosi 300 hektarów. Wnioski o dopłatę będą mogli składać rolnicy, którzy złożyli w 2023 r. wniosek o płatności bezpośrednie.
Wysokość pomocy to iloczyn:
- deklarowanej we wniosku o płatność bezpośrednią powierzchni upraw i stawki pomocy;
- liczby zakupionych ton nawozów i różnicy ceny zapłaconej przez rolnika i średniej z okresu 16 maja 2021 r. – 31 marca 2022 r.
Ceny nawozów zimą i u progu wiosny zaczęły spadać
Przypomnijmy, że w 2023 roku nawozy potaniały, a Grupa Azoty 17 marca komunikowała, że znacząco obniża ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Powodem serii obniżek miały być zmieniające się uwarunkowania rynkowe i dostosowanie cen produktów do bieżącej sytuacji na rynku surowcowym.
Marcin Kowalczyk, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy mówił wówczas cytowany w komunikacie spółki:
– Należy podkreślić, że to już trzecia obniżka na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. W październiku ubiegłego roku obniżyliśmy ceny nawozów o ok. 1000 zł/t, z kolei od lutego br. cenniki zostały obniżone o ok. 20-30 proc.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?