Nasza Loteria

Dożynki w Drożkowie. Szalona zabawa na sportowym boisku, do tej imprezy mieszkańcy przygotowywali się od miesięcy

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Wideo
od 16 lat
Przygotowania do dożynek gminnych w Drożkowie (gm. Żary) trwały kilka miesięcy. Było mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i dorosłych, nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Gwiazdą wieczoru był Andre.

- Od miesięcy przygotowywaliśmy się do dożynek, wszyscy mieszkańcy Drożkowa zaangażowali się, po pracy wpadało się tylko do domu na obiad i nie było czasu na odpoczynek - mówi Katarzyna Bagińska, sołtys Drożkowa. I efekt było widać w całej wsi, którą mieszkańcy pięknie udekorowali, na co zwracali uwagę wszyscy przyjezdni goście.

CZYTAJ TEŻ

Modlitwy pomogły

To dożynki gminne, podobno o pogodę na ten dzień modliło się czterech proboszczów.

- W ubiegłym roku sołtys Drożkowa zapytała, czy możemy zrobić dożynki tutaj. W Drożkowie nie było jeszcze tak dużej imprezy, wiec zgodziłem się i mamy piękne dożynki - mówi Leszek Mrożek, wójt gminy Żary. - Jest bardzo gorąco, ale o pogodę na ten dzień modliło się czterech proboszczów, którzy są tutaj dziś obecni, więc stąd taka temperatura - dodaje ze śmiechem.

Mnóstwo atrakcji

Atrakcji było całe mnóstwo, od strefy gastronomicznej, gdzie można było najeść się do syta, ochłodzić zimnymi napojami czy lodami, po rodeo, strzelanie z łuku, pokaz tresury zwierząt prowadzony przez Piotra Jakubowskiego, loty paralotnią.Były tradycyjne występy zespołów śpiewaczych, czy festiwal kolorów. Gwiazdą wieczoru był Andre. Miłośnicy historii i dawnych zwyczajów mogli obejrzeć przemioty użytkowe dawnych gospodarstw, przechowywane od lat przez Bronisława Juzieńkę.

Kiedyś było skromniej

- To są wszystko skarby spadkowe po naszych dziadkach, wiele z tych przedmiotów zostało przywiezionych jeszcze ze wschodu, z Kresów. Część pochodziła z tych okolic. Jest maszynka do palenia kawy zbożowej, pralka, żelazko, cep czy pug wykorzystywane w polu - opowiada mieszkaniec Drożkowa. - Dziś dożynki to huczna impreza, przyjeżdżają setki, tysiące osób, kiedyś było skromniej, ludzie bawili się w swoich wioskach, każdy przynosił co miał w domu, pokazywali swoje największe zbiory, największego buraka czy kapustę, było inaczej.

Dożynki nie mogą odbyc się bez konkursu na wieniec dożynkowy. Oto wyniki

Wieniec tradycyjny

  • 1. KGW Mirostowice Górne,
  • 2. KGW Olbrachtów,
  • 3. Zespół Szyszynianki.

Wieniec współczesny

  • 1. Zespół Wesoła Gromada,
  • 2. Zespół Jutrzenka,
  • . Stowarzyszenie Złociaki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto