Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektor żagańskiej piątki wygrał w sądzie administracyjnym z burmistrzem, który zwolnił go ze stanowiska. Mamy uzasadnienie wyroku

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tomasz Szewczyk, zwolniony dyrektor PSP 5 zapowiada walkę o odszkodowanie i przywrócenie na stanowisko.
Tomasz Szewczyk, zwolniony dyrektor PSP 5 zapowiada walkę o odszkodowanie i przywrócenie na stanowisko. Małgorzata Trzcionkowska
Tomasz Szewczyk został odwołany ze stanowiska dyrektora szkoły podstawowej nr 5 w Żaganiu przed upływem swojej kadencji, w lutym 2020 roku. 22 lipca 2020 odbyła się rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim. WSA całkowicie uchylił decyzję administracyjną burmistrza i zasądził wobec niego koszty postępowania. Mamy sentencję wyroku.

Tomasz Szewczyk został zwolniony ze stanowiska po kontroli z magistratu, chociaż jego kadencja na stanowisku upływa dopiero sierpniu 2021. W sprawie rzekomych nieprawidłowości w szkole została zwołana konferencja prasowe, podczas której wiceburmistrz Sebastian Kulesza mówił m.in. o audycie z miasta, przeprowadzonym w szkole. Wykazał on m.in. "sprzeczne z prawem" zawieranie kosztownych umów na usługi kominiarskie, czy usług BPH. Podczas gdy inne szkoły płaciły za nie dwa razy w roku, w SP nr 5 umowę zawierano na sześć miesięcy i płacono za każdy miesiąc. Wytykał narażenie szkoły na straty finansowe, dużą liczbę realizowanych zastępstw, czy brak kontroli zakresie gospodarowania i analizowania budżetu szkoły.

Dyrektor się odwołał

Z tymi zarzutami nie zgodził się odwołany Tomasz Szewczyk, a jego opinię podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny, który stwierdził nieważność zaskarżonego zarządzenia burmistrza, zasądził od miasta na rzecz skarżącego kwotę w wysokości 697 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania i nakazał ściągnięcie od miasta kwotę 100 zł na rzecz Skarbu Państwa, tytułem brakującej części wpisu sądowego od skargi.

Zwolnienie bez przypadków szczególnie uzasadnionych

W uzasadnieniu wyroku czytamy między innymi, że zarządzenie burmistrza odwołujące dyrektora w trybie natychmiastowym zostało podjęte z naruszeniem art. 66 ust. 1 pkt 2 u.p.o., polegającym na wydaniu zarządzenia mimo braku wykazania zaistnienia okoliczności mieszczących się w ustawowych "przypadkach szczególnie uzasadnionych".
Sąd powołał się na inne wyroki, mówiące o przypadkach szczególnie uzasadnionych, gdy dyrektor utracił zdolność wykonywania powierzonej mu funkcji z przyczyn etycznych lub rażącej niekompetencji w realizacji spoczywających na nim obowiązków.

Nie było rażących przypadków

W orzecznictwie sądów administracyjnych za przyczyny "szczególnie uzasadnione" uznano: kradzież alkoholu w sklepie (wyrok WSA w Białymstoku z 3 marca 2015 r.), błędy organizacyjne, które postawiły placówkę w stan zagrożenia likwidacją (wyrok WSA w Gliwicach z 17 czerwca 2014 r), poniżanie, upokarzanie i ignorowanie pracownika oraz wykorzystanie dwóch pracowników do przeprowadzenia remontu w mieszkaniu dyrektora (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 marca 2014 r), zatrudnienie przez dyrektora swojej siostry w szkole (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 marca 2012 r.), notoryczne nieregulowanie zobowiązań finansowych szkoły (wyrok WSA w Rzeszowie z 10 maja 2006 r.), czy długotrwałą chorobę uniemożliwiającą wykonywanie funkcji kierowniczej, która negatywnie wpływa na szkołę, powodując jej dezorganizację.

Burmistrz nie wykazał uzasadnionych przesłanek

Burmistrz Miasta, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie wykazał, aby w niniejszej sprawie, aby w wyniku działań podejmowanych przez skarżącego jako dyrektora szkoły, zostały spełnione przesłanki uzasadniające odwołanie go z tej funkcji bez wypowiedzenia w czasie roku szkolnego - wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w uzasadnieniu. - Organ (miasto) przytoczył naruszenia, które miały miejsce w latach 2015 – 2019 i związane z tymi naruszeniami zalecenia pokontrolne. Nie wykazał jednak, aby stwierdzone naruszenia doprowadziły do destabilizacji pracy kierowanej przez skarżącego szkoły, w szczególności realizacji funkcji oświatowych i wychowawczych i dlatego konieczne było natychmiastowe zaprzestanie wykonywania przez niego funkcji dyrektora.

Tomasz Szewczyk w komitecie referendalnym

Zwolniony dyrektor czuje się pokrzywdzony i zapowiada walkę z miastem o odszkodowanie. Zarzuca władzom bezprawne działanie, co miało wpływ na jego zaangażowanie w działanie komitetu referendalnego w sprawie odwołania burmistrza i rady miasta.
Magistrat zapowiada odwołanie się od wyroku WSA. Uzasadnienie wyroku otrzymaliśmy online w czwartek 20 sierpnia 2020. O podjęte kroki w tej sprawie zapytaliśmy w Urzędzie Miasta. - Nie ma jeszcze uzasadnienia wyroku - odpowiedziała nam Agnieszka Zychla, rzeczniczka magistratu 25 sierpnia 2020. - Urząd Miasta czeka na dokument, aby móc się odwołać.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Wioletty Sosnowskiej o PSP 5 w Żaganiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto