Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Działkowicze ze Szprotawy byli szósty raz na wspólnym wyjeździe [ZDJĘCIA]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kilkudziesięciu członków Rodzinnego Ogrodu Działkowego „OAZA” w Szprotawie po raz szósty pojechało na wycieczkę krajoznawczą, tym razem zwiedzali Częstochowę, Sandomierz, Busko Zdrój i Kielce.

Dla zwiększenia, wzmocnienia i promowania integracji międzypokoleniowej Rodzinny Ogród Działkowy „OAZA” w Szprotawie zorganizował po raz szósty wycieczkę krajoznawczą, tym razem na trasie: Częstochowa, Sandomierz, Busko Zdrój, Kielce.
W imprezie wzięło udział czterdziestu działkowców. W Częstochowie wzięli oni brali udział w mszy świętej na Jasnej Górze z odsłonięciem obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. W Sandomierzu mieli okazję uczestniczyć w obchodach 10- lecia nakręcenia serialu „Ojciec Mateusz". - Tort rozczęstowany przez głównych aktorów ról w serialu był wyśmienity. Busko Zdrój urzekło nas pięknym wystrojem, nasadzeniami i przecudnym parkiem zdrojowym. Kielce rozwijają się niesamowicie stając się metropolią wschodu, a historię tego regionu, anegdoty, ciekawostki opowiedzieli nam wspaniali miejscowi przewodnicy - podkreśla Prezes ROD „OAZA” ze Szprotawy Jan Wróblewski, lider projektu.

Co i gdzie się podobało?

- Częstochowę standardowo zwiedziliśmy z przewodnikiem, Salę Rycerską, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion Św. Rocha, Bazylikę Jasnogórską i Skarbiec braliśmy również udział w mszy św. z odsłonięciem obrazu - opowiada jan Wróblewski. -
Zwiedziliśmy najciekawsze zabytki Sandomierza: podziemną trase turystyczną, brama opatowską, bazylikę katedraląa, kościół świętego Jakuba. Przeszliśmy też przez wąwóz królowej Jadwigi, przez Ucho Igielne, dziedziniec zamkowy. Zobaczyliśmy też Collegium Gostomianum, zamek oraz spacerowaliśmy po Starym Mieście. Zwiedzanie Sandomierza z przewodnikiem zajęło nam pięć godzin. Następnie zwiedzaliśmy Sandomierz z pokładu statku wycieczkowego po Wiśle.

W Busku Zdroju zwiedzano Park Zdrojowy, zielony deptak, który wiedzie na Rynek w Busku, z okazałą fontanną. Po drodze uczestnicy wycieczki oglądali ciekawe obiekty, w tym Zameczek Dersława, Galerię Zieloną czy ławeczkę Wojtka Belona koło Domu Kultury. Nieco za Rynkiem zobaczyli okazały kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, będący częścią dawnego zespołu klasztornego Norbertanek, a nieco dalej odwiedziliśmy też drewniany kościółek Św. Leonarda.

W Kielcach zwiedzano z przewodnikiem Pałac Biskupów Krakowskich, Plac Zamkowy i pałac z I połowy XVII wieku, jeden z najcenniejszych przykładów polskiej rezydencji z epoki Wazów. Obecnie mieści się w nim Muzeum Narodowe w Kielcach, Bazylikę w Kielcach, Plac Panny Marii, katedrę Wniebowzięcia NMP która początkami sięga XII wieku jako niewielki romański kościół kolegiacki.
Wycieczka odbyła się przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Zobacz też wideo: Działkowicze protestują przeciwko budowie S7

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto