Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Lirydy 2020 - noc spadających gwiazd w Polsce. O której będziemy oglądać deszcz meteorów?

Mariola Szczyrba
Lirydy 2020. Przed nami tzw. noc spadających gwiazd. W nocy z wtorku na środę (z 21 na 22 kwietnia) na niebie będziemy mogli obserwować maksimum roju meteorów. O której godzinie będą najlepiej widoczne i gdzie je obserwować?

Lirydy 2020. Noc spadających gwiazd w Polsce. Kiedy można oglądać deszcz meteorów?

W kwietniu mogliśmy już podziwiać na niebie w Polsce Starlinki, czyli przelatujące seriami na niebie satelity, należące do amerykańskiej firmy SpaceX Elona Muska. Są umieszczane na orbice. Dzięki nim dostęp do szybkiego internetu będzie możliwy w nawet najbardziej odległych miejscach na świecie.

Wkrótce czeka nas kolejne, niesamowite zjawisko - lirydy 2020 - noc spadających gwiazd. Szykuje się nie lada gratka dla wielbicieli nieba. Lirydy to jeden z najbardziej wyczekiwanych rojów w roku, kiedy to przez kilka dni możemy zaobserwować tzw. spadające gwiazdy. Kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać meteory z roju Lirydów?

- Co dwie minuty będziemy mogli dostrzec spadającą gwiazdę - zapowiada Ulrich Koehler z Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR).

Maksimum roju meteorów. Kiedy przypada noc spadających gwiazd?

Aktywność roju wypada pomiędzy 16 a 25 kwietnia. Maksimum roju meteorów znanych jako Lirydy przypada na noc z 21 na 22 kwietnia 2020. Wtedy będą najlepiej widoczne.

"W obserwacjach na pewno nie przeszkodzi Księżyc - pojutrze osiągnie nów. Możemy więc liczyć na całą noc ciemności, która z pewnością będzie sprzyjała obserwacjom meteorów - czytamy na facebookowym profilu Z głową w gwiazdach. - Jeśli możecie, na obserwacje wybierzcie się za miasto. W pierwszej połowie nocy obserwujcie głównie wschodnią część nieba, a po północy możecie wypatrywać meteorów na całym nieboskłonie, przyjmując najlepiej pozycję leżącą".

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto