Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne recepty już obowiązują. Czy jest to zapowiadane ułatwienie?

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
pixabay
Od nowego roku lekarze w przychodniach mają obowiązek wystawiać pacjentom e-recepty. Czy jednak są one ułatwieniem dla korzystających z nich osób?

Od 8 stycznia 2020 r. lekarze mają obowiązek wystawiać elektroniczne recepty. Od teraz pacjenci będą otrzymywali specjalny czterocyfrowy kod SMS-em, mailem lub w formie wydruku. Wprowadzenie e-recept ma usprawnić proces realizacji recepty od lekarza do farmaceuty. Trzeba jednak pamiętać, że bezpłatny SMS oraz e-mail są wysyłane z systemu e-zdrowie tylko wtedy, gdy pacjent zalogował się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie

https://pacjent.gov.pl/

. Dzięki IKP zyskuje się dostęp m.in. do historii wszystkich wystawionych e-recept. Informacje z Internetowego Konta Pacjenta można udostępniać bliskiej osobie lub lekarzowi.

- Rozumiem, że to miało być ułatwienie, ale dla mnie to tylko komplikacja - mówi 71-letnia pani Zofia. - Gdyby nie pomoc dzieci i wnuków, to przyznaję, że nie umiałabym z tego korzystać. To dla mnie dodatkowy stres przy wizycie u lekarza - wyznaje.

Obawy pacjentów potwierdzają również aptekarze.

- Musimy tłumaczyć pacjentom jak wygląda korzystanie z e-recepty - mówi jedna z tczewskich farmaceutek. - Miałam sytuację, w której starszy pan miał wydrukowany tylko kod. Nie wiadomo wtedy, jaki kod jest na który lek - dodaje.

Problem pojawia się również kiedy ktoś z rodziny chce odebrać receptę za pacjenta.

- Trzeba pamiętać, że należy podać PESEL osoby, dla której kupujemy lek - wyjaśnia nasza rozmówczyni. - Podobnie jest w przypadku, gdy mamy sam kod, ale ludzie jeszcze o tym nie wiedzą - dodaje.

W kodzie kreskowym, o którym mowa, zawarta jest cała treść recepty, w tym wszystkie informacje jakie lekarz zaleci pacjentowi, również dawkowanie leków.

- Warto również dodać, aby pacjenci pamiętali o tym by poprosić lekarza o papierowy wydruk recepty. To wszystkim ułatwi życie - dodaje farmaceutka.

Większy entuzjazm e-recepty wzbudzą w młodszych pacjentach.

- Uważam, że to super rozwiązanie, nie trzeba będzie się rozczytywać z pisma lekarza, a wszyscy wiemy jak wygląda pismo lekarskie. I co najważniejsze nie zgubimy takiej recepty - mówi pan Mateusz, student.

Zaoszczędzimy czas

Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie.

- To oszczędość czasu, bo e-receptę mogę wystawić na cały rok - pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. - tłumaczy lekarz rodzinny z jednej z tczewskich przychodni. - Można ją również wysłaś SMSem do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła - dodaje.

Warto wspomnieć również o tym, że e-recepty mają wydłużony czas na realizację. Najmniej czasu jest na wykupienie antybiotyków - 7 dni. E-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni. Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni. Taką receptę można wykupić w późniejszym terminie tylko, jeśli lekarz zaznaczy, że pacjent może zrealizować e-receptę od konkretnej daty. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe.

- Wszyscy się boją e-recept, bo to coś nowego. Pamiętam jak weszły elektorniczne zwolnienia i też narzekali, a teraz wystawiamy bez problemu. Do wszystkiego można się przyzwyczaić - mówi lekarz.

E-recepta może być także ważna przez 1 rok. Taką e-receptę otrzymają pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku takiej recepty należy wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jednorazowo można wykupić zapas leków na 180 dni.

W skrócie o e-recepcie

• jeżeli przepisano więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji - każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece

• nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek - e-recepta jest zawsze czytelna

• nie zgubisz jej - wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta

• zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce

• w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek - na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu

• otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem)

• możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom do 18. roku życia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto