Farma wiatrowa w Drożkowie i Lubanicach prezentuje się imponująco. Już niedługo wiatraki ruszą pełną parą. Czy to bezpieczne?

Małgorzata Fudali-Hakman
Małgorzata Fudali-Hakman
Prace nad powstaniem farmy wiatrowej pod Żarami, która rocznie ma produkować około 67 GWh energii, powoli zbliżają się do końca. Małgorzata Fudali Hakman
Prace nad powstaniem farmy wiatrowej pod Żarami, która rocznie ma produkować około 67 GWh energii, powoli zbliżają się do końca.

Wykonawca generalny, polska firma PBDI, postawiła już pierwsze 3 turbiny w Drożkowie. W Lubanicach także prace mają się ku końcowi. Tam na polach za wsią powstaną 4 wiatraki. Prace rozpoczęto w drugiej połowie marca. Powstała wtedy baza, a następnie drogi dojazdowe oraz ułożono kable.

Od początku budowa farmy budziła sprzeciw w mieszkańcach, którzy nie byli zachwyceni umiejscowieniem elektrowni wiatrowej w sąsiedztwie ich domów. Zadaliśmy kilka pytań inwestorom, czyli firmie OX2.

Na jakim etapie jest obecnie budowa, kiedy można spodziewać się jej zakończenia?
Pierwszy etap składa się z 7 turbin wiatrowych, które zostaną zainstalowane w Drożkowie i Lubanicach: 3 elektrownie wiatrowe powstaną na terenie sołectwa Drożków i 4 na terenie sołectwa Lubanice. Obecnie trwają prace montażowe w Drożkowie, gdzie ukończono budowę dwóch z trzech turbin. Cały projekt powinien zostać sfinalizowany i przekazany do eksploatacji komercyjnej na początku roku 2021.

Ile finalnie wiatraków będzie znajdowało się w Drożkowie i Lubanicach i czy planują państwo dalsze inwestycje w naszym regionie?
Docelowo w ramach inwestycji realizowanej w gminie Żary powstanie 7 turbin wiatrowych. Na ten moment nie jesteśmy w stanie udzielić więcej informacji na ten temat.

Prace nad powstaniem farmy wiatrowej pod Żarami, która rocznie ma produkować około 67 GWh energii, powoli zbliżają się do końca.
Małgorzata Fudali Hakman

Jak farma wiatrowa wpłynie na życie mieszkańców gminy?
Farma wiatrowa nie wpłynie negatywnie na życie mieszkańców. Nowoczesne urządzenia zastosowane w inwestycji przystosowane są do pracy autonomicznej. Nie zabraknie również tlenu w atmosferze.

Czy inwestycja jest bezpieczna pod względem ekologicznym?
Przed postawieniem farmy inwestor jest zobowiązany do przeprowadzenia szeregu specjalistycznych badań, aby wybudowane wiatraki nie przeszkadzały mieszkańcom i miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. Nowa inwestycja to dla władz gminy możliwość jej promocji jako „zielonej” i przyjaznej środowisku. To także kształtowanie świadomości ekologicznej w regionie, również wśród młodego pokolenia – poczucie mieszkańców, że ich gmina jest ekologiczna.

Jakie zagrożenia niesie funkcjonowanie farmy w gminie?
Farma wiatrowa zbudowana zostanie z zastosowaniem nowoczesnych technologii, które minimalizują wystąpienie ryzyka dla mieszkańców gminy. Jedyne zagrożenie, o którym trzeba powiedzieć to możliwy opad lodu z elementów turbiny wiatrowej w okresie zimy (2-3 dni w roku). Prawidłowe znaki ostrzegawcze przypomną o prawidłowym zachowaniu podczas przebywania przy turbinach oraz zachowaniu prawidłowej odległości od turbiny.

Jednym z argumentów przeciwników budowy elektrowni wiatrowych jest to, że wiatraki mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Czy faktycznie tak jest?
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) energia wiatrowa powiązana jest
z mniejszą ilością negatywnych oddziaływań na zdrowie niż inne formy tradycyjnego wytwarzania energii, a wręcz będzie miała pozytywne skutki dla zdrowia poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Czy inwestor planuje angażować się w życie mieszkańców gminy nawet po zakończeniu inwestycji?
Jako firma zawsze patrzymy w przyszłość i chętnie angażujemy się w wartościowe inicjatywy społeczne czy proekologiczne, które np. przekazują wiedzę o korzyściach z energii odnawialnej. Z pewnością będziemy przyglądać się możliwościom dalszej współpracy tak, aby zacieśnić nasze relacje z gminą.

Jakie są państwa relacje z lokalnymi władzami?
Na terenie każdej gminy, w której prowadzimy działalność stawiamy na partnerską współpracę i dobre relacja zarówno z samorządami jak i mieszkańcami, dlatego wierzymy, że interesy obu stron zostaną pogodzone.

Zaniepokojeni mieszkańcy gminy często zwracają uwagę na szkodliwość infradźwięków i ich negatywne oddziaływanie na zdrowie człowieka. Czy istnieją badania naukowe, które potwierdzają ich obawy?
Warto podkreślić, że nie ma aktualnie doniesień naukowych jednoznacznie potwierdzających niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka infradźwięków i dźwięków o niskiej częstotliwości indukowanych przez farmy wiatrowe.
Trwa budowa wiatraków w Drożkowie

Firma chce pomagać mieszkańcom gminy

OX2 angażuje się w życie mieszkańców gminy Żary poprzez wspieranie inicjatyw edukacyjnych i sportowych. W ramach wsparcia lokalnych społeczności przekazał 11 500 zł w formie darowizny na zakup sprzętu sportowego LZS Piast Lubanice oraz wybudował drogę dojazdową do boiska piłkarskiego w Drożkowie, jednocześnie przekazując 40 000 zł darowizny na jego nawodnienie.

Prace nad powstaniem farmy wiatrowej pod Żarami, która rocznie ma produkować około 67 GWh energii, powoli zbliżają się do końca.
Małgorzata Fudali Hakman

Budowa farmy wiatrowej wiąże się także z przygotowaniem dróg umożliwiających dojazd do inwestycji, z których skorzystają także rolnicy dojeżdżający do swoich pól.
Realizacja inwestycji przyniesie także korzyści finansowe w postaci wpływów z tytułu podatków do budżetu gminy. Korzyści te uzyskują jednocześnie mieszkańcy z tytułu dzierżawy gruntów. Poza korzyściami społecznymi i gospodarczymi, inwestycja niesie za sobą korzyści ekologiczne. Zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej udział OZE w zużyciu energii miał wynieść 15% w 2020 roku, a 23 procent w 2030 roku. Zrealizowana inwestycja przybliży Polskę do realizacji pierwszego z nich w przyszłym roku.

No cóż, że ze Szwecji?

Firma budująca farmę pod Żarami to jeden z bardziej znanych inwestorów w Europie, który opracowuje i konstruuje rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, a także zajmuje się zarządzaniem nimi. Na przestrzeni ostatnich 15 lat OX2 udało się uzyskać status lidera w zakresie realizacji zakrojonych na szeroką skalę projektów wykorzystujących lądową energię wiatrową dzięki wygenerowaniu ponad 2,3 GW energii wiatrowej w regionie nordyckim. Poprzez stałe zwiększanie dostępu do energii odnawialnej OX2 promuje transformację otwierającą drogę ku bardziej zrównoważonej przyszłości. OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Polsce, a także na Litwie i we Francji. Siedziba główna firmy mieści się w Sztokholmie, w Szwecji.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie