Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Ziemia i Pieśń w Szprotawie w tym roku nie odbędzie się w lipcu. Powodem jest pandemia koronawirusa

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
24 Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń w Szprotawie.Nadija.
24 Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń w Szprotawie.Nadija. Małgorzata Trzcionkowska
W tym roku Festiwal Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń rozpocznie się na koniec sierpnia. Zobacz zdjęcia z poprzednich folkowych świąt, może się na nich rozpoznasz?

Szprotawski Dom Kultury szykuje się do 28 edycji popularnego Festiwalu Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń. - Z uwagi na COVID 19 zmieniamy termin, z nadzieją, że do nowego terminu sytuacja się unormuje i będziemy mogli się spotkać - mówi Teresa Zima, dyrektor SzDK. - Zamiast na początku lipca zapraszamy na koniec sierpnia, a dokładniej 29-30 sierpnia. Mamy też fantastyczną wiadomość dla wszystkich zespołów, rękodzielników i wystawców. Na nasz Festiwal pozyskaliśmy środki z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Etno Polska 2020. Dzięki temu, w tym trudnym czasie możemy zwolnić wszystkie zespoły z kosztów akredytacji, dofinansujemy ich przyjazd i zapewnimy obiadokolację w pierwszym dniu i biesiadę pożegnalną w drugim.

Wystawcy zostaną przyjęci bez pobierania jakichkolwiek opłat. Zgłoszenia będą przyjmowane do 17 lipca. Po tym terminie rada artystyczna dokona wyboru zespołów, które zostaną zaproszone do udziału w Ziemi i Pieśni.
Szczegóły i formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie Szprotawskiego Domu Kultury.

Czytaj również na naszym portalu

Piękne wspomnienia Ziemi i Pieśni w Szprotawie

W oczekiwaniu na kolejną edycję Ziemi i Pieśni zapraszamy do wspomnień festiwali sprzed lat. Może rozpoznacie się na zdjęciach?
W imprezach co roku brało udział ponad 40 zespołów z całego kraju. Można było kupić wyroby rękodzieła i skosztować swojskiego jadła. - Urodziłam się w Przemkowie, a w Szprotawie uczyłam się w szkole zawodowej - opowiadała nam Maria Kieleczawa, która mówi o sobie, że jest czystej krwi Łemkinią. - Potem skończyłam studia i uczyłam w swojej szkole, aż za mężem wyjechałam do Wrocławia. Kultura łemkowska jest w mojej rodzinie ciągle żywa. Robię pisanki huculskie i haftowane ubrania, obrusy, itp. Bardzo chętnie wracam do swojego miasta. - Praktycznie co tydzień wyjeżdżamy na przeglądy - cieszyła się Danuta Wawrzyniak z Dojrzałych Kłosów w Szprotawie. - Przywozimy wiele nagród. Ostatnio na przykład z Wielkiego Bałakania w Żarach.

Jednym z najciekawszych zespołów była grupa Cord z Pilawy Dolnej, którą tworzą sami panowie. Do Szprotawy przyjechali w składzie dziesięcioosobowym, ale często śpiewają w większej grupie. Bez pań.

Na festiwalowej scenie można było oglądać m.in. wielką sławę, łemkowski zespół „Nadija”.

Zobacz film Szprotawskiego Domu Kultury z 26 Festiwalu Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto