Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Film „Bogowie" jako spot reklamowy. Trud pracy lekarza przedstawiony przez Tomasza Kota

Martyna Urban
Martyna Urban
Nowy spot reklamowy Łukasza Palkowskiego spotkał się z aprobatą polskich lekarzy. Ich zdaniem produkcja obrazuje trud pracy lekarza na SORze.
Nowy spot reklamowy Łukasza Palkowskiego spotkał się z aprobatą polskich lekarzy. Ich zdaniem produkcja obrazuje trud pracy lekarza na SORze. YouTube
Kilka dni temu Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie opublikowała spot reklamowy "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem", który pokazał, jak wygląda codzienność pracy lekarza. Jego reżyserem jest Łukasz Palkowski - twórca "Bogów". Nowy spot został przedstawiony w podobnym motywie jak film, a w obiektywie pojawią się znane już wcześniej twarze, czyli m.in. Tomasz Kot, Piotr Głowacki i Rafał Zawierucha. W jakim celu powstał nowy spot?

"Jestem lekarzem, jestem człowiekiem"

Ponad 7 lat temu po premierze "Bogów" w sieci zawrzało. Nie brakowało pozytywnych recenzji od ważnych krytyków filmowych. Film doceniony został za dobrą grę aktorką Tomasza Kota, ale także za dokładne i szczegółowe odtworzenie wydarzeń z lat 80. Dzięki udanej produkcji Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie postanowiła stworzyć reklamę "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem" nawiązującą do "Bogów", która ma uświadomić społeczeństwu, że lekarze to nie roboty, a ich praca nie należy do najłatwiejszych.

Doba, która się nie kończy

W spocie reklamowym przedstawiony został 24-godzinny dyżur lekarza, w rolę którego wcielił się sam Tomasz Kot. Zmiana rozpoczyna się o godzinie 7 i od tej pory rozpoczyna się natłok pacjentów z różnymi dolegliwościami. Pomimo chęci i trudu włożonego w opiekę nad chorymi, lekarzowi brakuje czasu, by wykonać swoją pracę zadaniowo. Symboliczna kanapka wyciągnięta na początku dyżuru zostaje wyrzucona tuż po upływie doby, a lekarz podczas pracy "karmi" się kolejnymi kawami.

W spocie, oprócz realnego przedstawienia trybu pracy medyków na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, można dostrzec także braki w polskiej służbie zdrowia. Reżyser bezpośrednio skupił na materialnych sprawach, takich jak np. papier do drukarki, ale pośrednio ujęty został brak kadrowy, który u pacjentów, w związku z długim czasem oczekiwania na lekarza powoduje złość i frustrację. Chorzy nie są świadomi tego, że to nie lekarz jest winny wydłużającym się kolejkom, a osoby zarządzające służbą zdrowia.

Idea bycia lekarzem

Kilka dni po premierze spotu została zorganizowana konferencja prasowa, na której Łukasz Palkowski, wyjaśnił czego nauczyła go, trwająca ponad dwie minuty produkcja.

- Tym razem kręcąc film uczestniczyliśmy w życiu SOR. Musieliśmy wprowadzić dyscyplinę, nie mogliśmy pozwolić, by pacjent nie został z naszego powodu przyjęty. Przyjrzenie się oddziałowi z bliska nauczyło mnie jeszcze większego szacunku do ludzi, którzy tam pracują. - wyjaśnił Łukasz Palkowski.

Nie przeocz

Reżyser dodaje, że często w mediach praca lekarza na SORze opisywana jest z lekkim wyolbrzymieniem. Jednak jak twierdzi Palkowski, to co zobaczył na oddziale, oddaje trud pracy medyków. Podczas kręcenia spotu doszło do momentu, w którym ekipa filmowa musiała oddać łóżko pacjentowi i poczekać na zwolnienie kolejnego.

Tomasz Kot, który w filmie Bogowie zagrał rolę Zbigniewa Religii, tłumaczył, że by wcielić się w postać lekarza SOR-u musiał odbyć kilka rozmów z medykami.

- Od znajomej ratowniczki usłyszałem: jeśli ten film ma przybliżyć realia pracy medyków, to przekaż proszę tylko to: jest nas za mało, pracujemy po miliony godzin” – wspominał aktor.

Jesteśmy ludźmi, a nie maszynami

Społeczeństwu wydaje się, że praca lekarza to przyjmowanie pacjentów z uśmiechem na twarzy w idealnie wyprasowanym fartuchu i wypisywanie recept. Jednak polskie realia sprzeczają się z przedstawianym w reklamach idealistycznym obrazem pracy lekarza.

- Spot został dobrze zobrazowany - jesteśmy ludźmi, a nie maszynami. Na co dzień staramy się być najlepszymi specjalistami w swoim fachu i zdrowie chorych jest dla nas priorytetem. Jednak coraz częściej, szczególnie w dobie COVID-19, zdarza się, że chcemy każdemu pacjentowi poświęcić jak najwięcej czasu, jednak ze względu na ograniczenia fizyczne i psychiczne i nie zawsze nam to się udaje. - tłumaczy Michał Poprawa, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Tarnowskich Górach, specjalista medycyny ratunkowej i chirurg.

Ordynator dodaje, że często praca miesza się z życiem osobistym. Sam Michał Poprawa mówi nam, że jest 54 godzinę w pracy, a w obecnym szczycie zachorowań, lekarze mają pełne ręce pracy, nie mając chwili, by odpocząć.

Praca to także emocje i idąca za nimi słabość

Praca lekarza nie jest zero-jedynkowa. Oprócz ogromnej wiedzy i doświadczenia niesie ze sobą ona wiele emocji. Czasami ekstremalnie trudny przypadek przewieziony na SOR może wywrócić do góry nogami względny spokój, który panował na oddziale. W najtrudniejszych momentach to właśnie lekarze podejmują ryzykowane decyzje, tylko po to, by uratować życie pacjenta.

Dr Beata Poprawa, ordynator oddziału wewnętrznego II w Tarnowskich Górach wyjaśnia, że lekarze w dobie koronawirusa muszą wkładać wszystkie swoje siły w walkę o zdrowie swoich pacjentów.

- W tej chwili doświadczamy wyjątkowo trudnej sytuacji, ze względu na braki kadrowe ogromne obciążenie pracą w niełatwych warunkach. By być maksymalnie wydajnym nasza praca musi zostać także dobrze zorganizowana, a niestety tak jak zostało przedstawione w spocie, przy takiej ilości pacjentów zaczyna brakować leków, których nie ma w hurtowniach, a czasami zepsuje się w środku dyżuru komputer czy zabraknie papieru do drukarki. - mówi dr Beata Poprawa, ordynatorka i specjalistka chorób wewnętrznych i kardiolog.

Ordynatorka dodaje, że oprócz technicznych trudności, dochodzi jeszcze spektrum emocji, czyli atmosfery, która panuje na oddziale. Pacjenci, którzy przychodzą na SOR, często są naładowani emocjonalnie, a gdy muszą dodatkowo odczekać na swoją kolej lub nie zostanie przydzielone im wolne łóżko - ze względu na jego brak - wylewają swoje frustracje na personel medyczny, w tym często na lekarzy.

- Medycy, na których zostaje odreagowana nadmierna złość i rozżalenie pacjentów mają czasem chwilę kryzysu i zdarza się myśl, aby wyjść ze szpitala i nie wrócić już do niego więcej. Dzieje się tak ze względu na ogromne zmęczenie oraz wypalenie z powodu nadmiaru pracy oraz braku lepszych perspektyw. Często jesteśmy ponad wymiarowo w pracy, ponieważ nie ma kto nas zastąpić. - podkreśla dr Beata Poprawa.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto