Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grób Dzieci Utraconych i inne, pełne symboliki miejsca na żarskim cmentarzu. 2 listopada obchodzimy Zaduszki i pamiętamy o zmarłych

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Szczególne, symboliczne miejsca pamięci na żarskim cmentarzu. Grób Dzieci Utraconych
Szczególne, symboliczne miejsca pamięci na żarskim cmentarzu. Grób Dzieci Utraconych Aleksandra Łuczyńska
Tysiące grobów a wśród nich kilka niezwykłych, symbolicznych miejsc, w których można zapalić znicz, by uczcić pamięć dawnych mieszkańców Żar, ofiar ludobójstwa czy dzieci utraconych.

Cmentarz komunalny przy ulicy Szpitalnej w Żarach to ponad osiemnaście tysięcy grobów. W ogromnej większości to mogiły z imieniem i nazwiskiem, datami narodzin i śmierci. Są też jednak miejsca symboliczne na żarskim cmentarzu, gdzie można zapalić znicz, pomodlić się, uczcić pamięć tych, którzy odeszli. Żołnierzy poległych podczas wojny, nigdy nienarodzonych dzieci czy ofiar ludobójstwa...

Niezwykłe miejsca pamięci

Niemal w centrum starej częsci cmentarza znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie spoczywają nieznani z nazwiska żołnierze Wojska Polskiego. To saperzy, którzy zginęli podczas rozminowywania okolicznych terenów.
Przy wejściu na cmentarz od strony ulicy Słowiczej stoi Krzyż Wołyński upamiętniajcy ofiary ludobójstwa na Wołyniu, którego dokonali na Polakach banderowcy w latach 1943 - 45.. Zginęło wówczas kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Krzyż stanął dzieki inicjatywi lekarzy - Zbigniewa i Krzysztofa Kopocińskich.

Dzieci utracone - symboliczne miejsce

Grób Dzieci Utraconych - miejsce symboliczne przy kwaterze nr 43, przy którym można zapalić znicz wspominając dzieci, które rodzice utracili zanim zdążyły się narodzić. To miejsce symboliczne, ważne dla rodziców, którzy zmarłych maleństw nie mogli nawet zobaczyć czy przytulić, ale wciąż o nich pamiętają. Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października.

Mogiła dawnych mieszkańców

Kilkanaście metrów dalej, przy ogrodzeniu cmentarza znajduje się mogiła zbiorowa, w której złożono szczątki doczesne mieszkańców Żar przeniesionych z dawnego cmentarza pw. Świętej Trójcy w Żarach. Jak głosi tablica informacyjna, cmentarz został zlikwidowany w mlatach 60. ubiegłego wieku. Obecnie na to tereny parku i Relpolu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto