MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

II rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska wielokrotnie odwiedzał Żuławy. Jak mówią samorządowcy: ,,był naszym przyjacielem".

Patryk Philipp
Patryk Philipp
W dniu 13 stycznia minęły dwa lata od tragicznych wydarzeń związanych ze śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza. Samorządowiec w ciągu ostatnich lat swojego życia często odwiedzał Żuławy i spotykał się z przedstawicielami miejscowych władz.

Dwa lata temu, 13 stycznia Paweł Adamowicz został zaatakowany podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zamachowiec wtargnął na scenę i trzykrotnie ugodził nożem prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz odszedł następnego dnia. Żuławscy samorządowcy w smutku żegnali przyjaciela z którym mogli współpracować przez ostatnie lata. Prezydent wielokrotnie odwiedzał Żuławy walcząc o interesy okolicznych gmin.

Paweł Adamowicz dla Żuław

,,Przyjaciel żuławskiego miasta" w taki sposób wspominano u nas Pawła Adamowicza w dzień jego śmierci. Głos zabrali między innymi burmistrz Jacek Michalski oraz przewodniczący rady miejskiej Wojciech Krawczyk.

- Dbał nie tylko o rozwój Gdańska, ale także okolicznych gmin, w tym Nowego Dworu Gdańskiego

- podkreślał w żałobnym wpisie w mediach społecznościowych Krawczyk.

Prezydent Gdańska w minionych latach kilkakrotnie odwiedzał żuławskie miasto, m.in. promując ideę pomorskiej metropolii. Z przedstawicielami władz miast i gmin z Żuław i Mierzei Wiślanej spotkał się w roku 2011. Wówczas jeszcze żuławscy samorządowcy obawiali się, że stowarzyszenie metropolitarne będzie kolejną organizacją, na którą trzeba będzie płacić składki, a która nie przyniesie korzyści mniejszym gminom.

- Podjęliśmy już decyzję, że każdy samorząd w stowarzyszeniu będzie miał jeden głos

- mówił wówczas prezydent Adamowicz.

- Decydowanie będzie więc równe i nie ma podstaw obawiać się dominacji Gdańska. Jasne jest, że jako miasto będziemy swoistym liderem obszaru metropolitarnego. Będziemy jednak pełnić rolę służebną wobec innych udziałowców stowarzyszenia.

W roku 2015, w czasie kolejnego spotkania Pawła Adamowicza z samorządowcami Żuław i Mierzei Wiślanej (oba spotkania odbyły się w nowodworskim starostwie powiatowym), przedstawiciele miejscowych władz podchodzili do obszaru metropolitalnego w zupełnie inny sposób. Organizacja metropolitalna nosiła już wówczas nazwę Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Mowa była m.in. o wspólnych projektach, m.in. w zakresie edukacji, dobrych praktyk urzędniczych czy wsparcia lokalnego biznesu.

Ze spotkania zadowolenia nie ukrywał Paweł Adamowicz.

- Do tej pory odbyły się w powiatach cztery spotkania i to w Nowym Dworze Gdańskim miało najbardziej żywą dyskusję. To dopiero początek drogi naszej metropolii, wszyscy się jeszcze poznajemy

- mówił po spotkaniu w roku 2015 prezydent Gdańska.

Prezydent nie doczekał zwieńczenia wspólnych wysiłków. Dziś projekt ustawy o utworzeniu związku metropolitalnego przeszedł pomyślnie senackie głosowanie, a pomorscy samorządowcy przy każdej okazji wspominają inicjatora całego przedsięwzięcia.

I rocznica śmierci Prezydenta Gdańska

W pierwszą rocznicę śmierci prezydenta w naszym mieście doszło do spontanicznej akcji. Mieszkańcy spotkali się na placu przed Żuławskim Ośrodkiem Kultury, gdzie upamiętnili tragicznie zmarłego Prezydenta Pawła Adamowicza. O godz. 20.00 zawyły syreny nowodworskiej jednostki OSP. Wielu mieszkańców było na wiecu w Gdańsku, gdzie także upamiętniono Pawła Adamowicza.

I choć w tym roku ze względu na epidemię nie mogliśmy zebrać się na ulicach miast, tak cała ulica Długa rozświetliła się iluminacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto