Wybierz region

Wybierz miasto

  Teatr Polska - Jedziemy z Teatrem - Zabijanie Gomułki

  Żarski Dom Kultury
  Żary, ul. Wrocławska/7, +48 68 374 24 13

  19:00 Poniedziałek, 23 października

  • 20zł

  Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrow poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucja kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w ktorych nie ma teatru instytucjonalnego.
  Teatr objazdowy to także doskonała możliwość promocji ciekawego repertuaru.

  JEDZIEMY Z TEATREM!

  17.10.2017
  Żary
  Żarski Dom Kultury

  Zabijanie Gomułki
  Reżyseria: Jacek Głomb
  Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

  Rzecz dzieje się latem 1963 roku w zamieszkałej przez luteranow gorskiej mieścinie na ziemi cieszyńskiej. Jozef Trąba, pijak filozof, postanawia przed śmiercią „zrobić coś dla ludzkości” i zgładzić najbardziej dostępnego tyrana: I sekretarza PZPR, Władysława Gomułkę. Ponieważ zamachowiec nie włada bronią palną i wie, że nie zdoła uderzyć z bliska bronią białą, planuje użyć chińskiej kuszy. Absurdalny pomysł analizuje podczas modlitewno-alkoholowych biesiad cała lokalna ewangelicka wspolnota. Zarowno dysputy, jak i przygotowania, a wreszcie wyprawa do stolicy stają się dla narratora opowieści, młodego Jerzyka, wtajemniczeniem w dorosłość, zwłaszcza że cała ta historia łączy się z jego pierwszą miłością do turystki z Warszawy. Humor przeplata się tu z nostalgią, a ironia z mitologizacją dorastania w mało znanym świecie polskich ewangelikow.

  Sceniczna adaptacja Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba, zrealizowana w 2007 roku w Zielonej Gorze, a w 2013 w Legnicy, jest według zgodnej opinii krytykow najlepszym teatralnym ucieleśnieniem prozy Jerzego Pilcha. Spektakl zielonogorski uhonorowano w XIII Ogolnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Wspołczesnej nagrodami za adaptację, reżyserię i scenografię.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]