Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa Dolne Łużyce południowa część województwa lubuskiego

  Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego
  Żary, ul. Ogrodowa/2, +48 68 363 83 70

  Od 16.03.2015 do 27.03.2015

  • Wstęp wolny

  Wystawa „Dolne Łużyce południowa część wojewodztwa lubuskiego – krajobraz kulturowy w Centrum Europy”.

  Projekt badawczy nazywa się „Dolne Łużyce i południowa część wojewodztwa lubuskiego – krajobraz kulturowy w centrum Europy” i realizowany jest wspolnie przez Uniwersytet Zielonogorski i Brandenburgische Technische Universitat Cottbus-Senftenberg, a finansowany jest ze środkow unijnych w ramach Programu Wspołpracy Transgranicznej Polska (Wojewodztwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013.
  Kierownikiem merytorycznym projektu z ramienia UZ jest prof. Leszek Belzyt.
  W wyniku rozszerzenia Unii Europejskiej w kierunku wschodnim Europa Stała Się nie tylko większa, ale zaczęła przypominać sobie ponownie o swoich wspolnych korzeniach. W ramach projektu „Dolne Łużyce i południowa część wojewodztwa lubuskiego. Krajobraz kulturowy w centrum Europy” chcemy ukazać wspolne dziedzictwo tego polsko-niemieckiego regionu oraz zaprezentować go przy pomocy przewodnikow historyczno-turystycznych.

  Obszar badań
  Dolne Łużyce istnieję od średniowiecza jako wyodrębniony region historyczny. Przez długi czas należały do Czech jako lenno. Od 1635 roku stały się saksońskie –poza enklawą dookoła Cottbus i Peitz. Pa 1945 roku znajdują się w dwoch trzecich w granicach Niemiec i w jednej trzeciej po stronie polskiej.
  Wojewodztwa lubuskie jest jednym z zachodnich okręgow administracyjnych Polski. Jego południowa część, ktorej dotyczą badania projektowe, obejmuje historycznie, poza polskimi Dolnymi Łużycami, także obszary Dolnego Śląska oraz dawnej brandenburskiej Nowej Marchii.
  Gdzie więc można znaleźć coś co je łączy? Obydwa dzisiejsze regiony należą do jednego krajobrazu kulturowego po obydwu stronach Nysy Łużyckiej. Na przestrzeni kilku wiekow podlegały one wspolnemu, historycznemu procesowi rozwojowemu i tym samym odrożniały się, niekiedy dość wyraźnie, od innych regionow Polski i Niemiec.

  Cele projektu
  Przewidziane Jest przygotowanie podręcznika, ktory ukaże nie tylko historię krajobrazu kulturowego Dolnych Łużyc i południowej części wojewodztwa lubuskiego, ale rownież problem narodowego wyobcowania. Począwszy od geograficznego i historycznego wprowadzenia, szczegolna uwaga zostanie poświęcona życiu ludności niemieckiej, łużyckiej i polskiej oraz ich wzajemnym stosunkom.
  W centrum badania znajdą się infrastruktura, rozwoj gospodarczy i sytuacja społeczna, jak rownież przemiany wspolnego krajobrazu kulturowego. Odzwierciedlały się one w przemianach użytkowania kraju, począwszy od społeczeństwa rolniczego, poprzez społeczeństwo przemysłowe, do wspolnoty postindustrialnej, na przykład w formach architektonicznych i osiedleńczych.
  Ponadto powstanie fachowa biblioteka, ktora będzie udostępniona dla mieszkańcow i wszystkich zainteresowanych Osob.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy wiesz, jak wygląda praca kelnera w czasie pandemii? Sprawdź [QUIZ]