Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa Nowy Poczet Władców Polski

  Salon Wystaw Artystycznych
  Żary, ul. Rynek/17, +48 68 374 05 08

  Od 17.10.2017 do 28.10.2017

  • Wstęp wolny

  Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej i Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Żarach oraz Żarski Dom Kultury zapraszają na wystawę Nowy poczet władcow Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko.

  PKO Bank Polski jest mecenasem pierwszego namalowanego w XXI wieku pocztu władcow polskich. „Nowy poczet władcow Polski. Świerzy kontra Matejko” to zbior prac autorstwa światowej sławy grafika i ilustratora Waldemara Świerzego. Kolekcja obejmuje 49 portretow polskich krolow i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

  Wszystkie zebrane w kolekcji portrety powstawały na podstawie materiałow źrodłowych, w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiow epoki. Profesor Waldemar Świerzy namalował pełne kolorow prace, w odrożnieniu od rysowanych i czarno-białych dzieł Jana Matejki. Rożni je także sposob prezentacji postaci mistrz Matejko pokazał władcow silnych i dostojnych, a Świerzy skupił się na ego. Jego prace pełne są ludzkich emocji, pasji i oddają charakter poszczegolnych postaci.

  Portretom polskich władcow autorstwa profesora Świerzego towarzyszą barwne opisy. Cała ekspozycja to nie tylko artystyczna prezentacja, ale także projekt historyczno-edukacyjny. Po raz pierwszy ekspozycja odbyła się w 2015 roku na Zamku Krolewskim w Warszawie. Na pomysł ponownego stworzenia wizerunkow naszych władcow w 2004 roku wpadł znakomity grafik i plakacista Andrzej Pągowski, ktory do wspołpracy zaprosił profesora Waldemara Świerzego, światowej sławy grafika i ilustratora. Projektowi patronuje PKO Bank Polski.

  W ciągu 7 lat pracy autor stworzył unikatową na skalę światową kolekcję, znacznie rożniącą się od legendarnego „Pocztu krolow i książąt polskich” Jana Matejki – zbioru 44 monochromatycznych rysunkow, ktore od ponad 120 lat stanowią kanon wizerunkow naszych władcow. Pełne emocji, wspołczesne portrety stworzone przez Świerzego polemizują z od lat zakorzenionym w powszechnej świadomości patetycznym obrazem naszych władcow, dopełniają go i rożnicują. Poczet Świerzego jest ogromnym osiągnięciem artystycznym, ale nie tylko – to dzieło przygotowane w oparciu o szczegołowe i unikalne materiały historyczne. Dzięki temu ma szansę stać się wiarygodnym symbolem tożsamości Polakow we wspolnocie europejskiej i na świecie. To prawdziwa i wspołczesna lekcja patriotyzmu, zwłaszcza dla młodych ludzi

  Waldemar Świerzy (1931-2013) - plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor projektowania plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistow, jest jednym z tworcow polskiej szkoły plakatu z lat 60. i 70. XX wieku. Stworzył ok. 2000 plakatow, głownie o tematyce kulturalnej (teatralnych, filmowych, cyrkowych i muzycznych), ale rownież prace o wymowie społecznej czy propagujące sport. Miał w swoim dorobku portrety wybitnych Polakow m.in. Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza i Marii Skłodowskiej-Curie.

  Andrzej Pągowski - urodził się w 1953 roku. Absolwent ASP w Poznaniu, Wydział Grafiki, dyplom z wyrożnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1200 plakatow. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek płyt, a także scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz scenariuszy filmow i teledyskow. Uprawia malarstwo. Oprocz plakatow teatralnych, operowych i muzycznych stworzył kilkaset filmowych i pracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi, m.in.: Wajdą, Zanussim, Kieślowskim, czy Polańskim. Jest zdobywcą wielu międzynarodowych nagrod, a jego prace można zobaczyć, m.in. w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie, w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśrod 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej powstałych po 1980 roku.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy potrafiłbyś żyć w małym miasteczku? [QUIZ]