Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Jabłoniowy zawrót głowy” w Parku Mużakowskim. Kto tutaj przyjechał, nie żałował. Zobacz zdjęcia

red.
"Jabłoniowy zawrót głowy" w Parku Mużakowskim
"Jabłoniowy zawrót głowy" w Parku Mużakowskim Mariusz Kapała / GL
W piknikowej atmosferze i przy dobrej muzyce odbyła się piąta edycja „Jabłoniowego zawrotu głowy". Ogrodniczemu kiermaszowi towarzyszyło mnóstwo atrakcji.

W sobotę, 8 czerwca, już po raz piąty w historycznej szkółce, w polskiej części Parku Mużakowskiego, odbył się kiermasz roślin i owoców.

Swoją ofertę zaprezentowały firmy ogrodnicze, szkółkarze i sadownicy z regionu, Przebojem były sadzonki starych odmian owocowych. Niektórzy goście przyjechali specjalnie po to, aby się w nie zaopatrzyć.

Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Na straganach można było kupić tradycyjną żywność, miody i rękodzieło. Chętni mogli uczestniczyć w warsztatach i własnoręcznie urządzić ogród w słoiku, zrobić łapacz snów, upleść wianek na głowę, czy wykonać z filcu owoce.

Niewątpliwym hitem sobotniej imprezy był pokaz kulinarny prowadzony przez znanego kucharza Tomasza Jakubiaka. Co ugotował, przeczytasz w osobnym materiale w materiale: Tomasz Jakubiak gotował w Parku Mużakowskim

Na finał zaplanowano koncert muzyków Filharmonii Zielonogórskiej.

Stare odmiany drzew owocowych wracają do łask

Kiermasz to nawiązanie do tradycji tego miejsca, które na początku istnienia parku pełniło funkcję zaplecza ogrodniczego. Rośliny ze tutejszej szkółki były sadzone nie tylko w parku, ale też trafiały do miłośników ogrodów. Na terenie parku zachowały się liczne odmiany drzew owocowych, których dziś w sadach raczej nie spotkamy. Na szczęście stare odmiany wracają do łask. Polacy zatęsknili za wyjątkowym smakiem owoców z ogrodów naszych dziadków. Tamte drzewa były mrozoodporne, łatwe w uprawie oraz mało podatne na choroby i szkodniki. Z sadów zniknęły, gdy nastała moda na niskie odmiany, z których łatwo zbiera się owoce.

Park Mużakowski

Park Mużakowski to jeden z najbardziej rozległych parków krajobrazowych w Europie. Położony jest po obu brzegach granicznej Nysy Łużyckiej. Po stronie polskiej zajmuje 522 ha, po stronie niemieckiej 206 ha. Także po niemieckiej stronie znajduje się pałac.
Park, harmonijnie wpisany w otaczający krajobraz, jest prekursorem nowych założeń kompozycyjnych w zakresie kształtowania krajobrazu przestrzeni miejskich, a także punktem zwrotnym w rozwoju architektury krajobrazu jako odrębnej dyscypliny.
Park Mużakowski jako wpis transgraniczny znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO od 2004 r. Polską częścią Parku zarządza Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Zobacz wideo: Park Mużakowski, czyli marzenie księcia

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Jabłoniowy zawrót głowy” w Parku Mużakowskim. Kto tutaj przyjechał, nie żałował. Zobacz zdjęcia - Gazeta Lubuska

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto