Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przetrwać długi lot? Wskazówki, dzięki którym podróż samolotem stanie się przyjemniejsza

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Jak przetrwać długi lot? Zebraliśmy dla was wskazówki, dzięki którym podróż samolotem stanie się przyjemniejsza. 

Na zdjęciu: Airbus A380 należący do linii lotniczych Emirates.
Jak przetrwać długi lot? Zebraliśmy dla was wskazówki, dzięki którym podróż samolotem stanie się przyjemniejsza. Na zdjęciu: Airbus A380 należący do linii lotniczych Emirates. Szymon Starnawski / Polska Press / Archiwum
Podróż samolotem dla jednych stanowi świetną rozrywkę, dla innych - nie lada wyzwanie. To jednak najszybszy z dostępnych środków transportu, szczególnie jeśli chcemy dostać się do miejsca po drugiej stronie globu. Jeżeli na samą myśl o kilku (a nawet kilkunastu) godzinach spędzonych na pokładzie maszyny robi wam się słabo, koniecznie zapoznajcie się z treścią artykułu. Jak przetrwać długi lot? Zebraliśmy dla was wskazówki, dzięki którym podróż samolotem stanie się przyjemniejsza.

Spis treści

Podróż samolotem na inny kontynent - naprawdę taka straszna?

Loty międzykontynentalne cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Dzięki nim pasażerowie mogą szybko (w porównaniu z innymi środkami transportu) dostać się do wyznaczonej lokalizacji. Nie oznacza to jednak, że sama podróż jest krótka - wręcz przeciwnie! Najdłuższy lot na świecie bez przesiadek trwa prawie 17 godzin (kursuje między Dallas w USA a Sydney w Australii). Ponad połowa doby spędzona w kabinie samolotu wśród setek innych pasażerów może dać w kość nawet najbardziej wytrwałym. Istnieją jednak sposoby na to, by długa podróż w klasie ekonomicznej stała się całkiem wygodna i przyjemna.

Czym różni się lot transkontynentalny od standardowego?

Maszyny pokonujące długie dystanse są zazwyczaj bardziej komfortowe od tych, które znamy z krótszych podróży. Są to tzw. samoloty szerokokadłubowe, charakteryzujące się m.in. dwoma przejściami między rzędami foteli czy ekranami wbudowanymi w zagłówki (znajdziecie tam filmy, seriale, muzykę, gry). Pasażerowie mogą zazwyczaj liczyć także na koc, poduszkę i słuchawki oraz ciepłe posiłki w trakcie lotu.

Jakie samoloty obsługują loty transkontynentalne?

Największym pasażerskim samolotem szerokokadłubowym jest Airbus A380, który (przy odpowiedniej konfiguracji) może pomieścić nawet 853 osoby. Drugi na liście jest Boeing 747-8, który w najnowszej wersji jest dłuższy od Airbusa A380 o kilka metrów, jednak na pokład może zabrać mniej podróżnych. Pozostałe maszyny pokonujące tak długie dystanse to np.:

  • Airbus: A330, A350,
  • Boeing: 777, 787 Dreamliner, 747 (JumboJet), 767.

Jak przetrwać długi lot? 10 wskazówek

  • Nawadniaj się - po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w kilka butelek wody. Dlaczego? W samolocie spada wilgotność, a jak wiadomo - organizm musi być nawodniony, by mógł prawidłowo funkcjonować. Unikaj alkoholu i kofeiny, które mogą przyczynić się do odwodnienia.
  • Korzystaj z rozrywki pokładowej - ekrany umieszczone w zagłówkach foteli są dla wielu pasażerów zbawieniem podczas tak długiej podróży. W zależności od linii lotniczej baza filmów, seriali czy utworów muzycznych może się od siebie różnić, jednak często można tam znaleźć wiele różnorodnych i interesujących pozycji. Jeżeli bardzo chcieliście obejrzeć jakiś film, ale zawsze brakowało wam czasu - długi lot to świetny czas na nadrobienie zaległości.
  • Ubierz się warstwowo - w wielu samolotach panuje dość niska temperatura. Przewoźnicy, chcąc uniknąć wywołania u pasażerów stanu hipoksji, czyli niedotlenienia tkanek (prowadzącego nawet do omdleń), celowo obniżają temperaturę w kabinie. Nawet, jeżeli wybieracie się do słonecznej destynacji, na czas lotu warto ubrać się „na cebulkę” - siedzenie w chłodnym pomieszczeniu przez kilkanaście godzin może stać się niekomfortowe, a dość cienki koc oferowany przez przewoźnika często nie wystarczy.
Na zdjęciu: Airbus A380 należący do linii lotniczych Emirates.
Na zdjęciu: Airbus A380 należący do linii lotniczych Emirates.
Szymon Starnawski / Polska Press / Archiwum
  • Zaopatrz się w podkolanówki podróżne - osoby mające problem z krążeniem (szczególnie podróżujące w klasie ekonomicznej) mogą po długiej podróży uskarżać się na „ciężkie”, opuchnięte nogi. Zaopatrzenie się w tę część garderoby pomoże uniknąć opuchnięcia, a nawet zakrzepicy.
  • Spaceruj i ćwicz - samoloty szerokokadłubowe są większe niż standardowe maszyny - mają więcej korytarzy, po których można spacerować w trakcie lotu. To bardzo ważne, by uniknąć wspomnianej zakrzepicy. O ile pozwalają na to warunki (brak przeciwwskazań ze strony załogi), co 1,5-2 godziny spaceruj po korytarzach i spróbuj wykonywać ćwiczenia poprawiające przepływ krwi. Są to m.in. ćwiczenia „palce-pięty”, zaciskanie i prostowanie palców dłoni, okrężne ruchy nadgarstków i stóp.
  • Dbaj o higienę - do bagażu podręcznego warto spakować czystą bieliznę i kosmetyki (m.in. chusteczki nawilżane, szczotka i pasta do zębów, krem nawilżający), które pomogą ci zachować higienę i czuć się świeżo. Po odświeżeniu podróż od razu stanie się przyjemniejsza dla ciebie i pasażerów dookoła.
Na zdjęciu: Airbus A380 należący do linii lotniczych Emirates.
Na zdjęciu: Airbus A380 należący do linii lotniczych Emirates.
Szymon Starnawski / Polska Press / Archiwum
  • Prześpij się - nawet pokładowa rozrywka może się kiedyś znudzić. Podczas długiego lotu nie warto walczyć z chęcią zdrzemnięcia się - po przebudzeniu będziecie bardziej wypoczęci, a do lądowania zostanie wam mniej czasu.
  • Jedz posiłki serwowane przez załogę - jedzenie rozdawane przez załogę odznacza się dużą ilością węglowodanów, które pomagają w zwalczaniu rozregulowania dobowego rytmu organizmu (tzw. jet lag). Oczywiście, między posiłkami, przydadzą się także inne przekąski.
  • Spakuj zatyczki do uszu i poduszkę podróżną - do komfortowego snu większość z nas potrzebuje ciszy, o którą trudno w samolocie. Warto pomyśleć o tym wcześniej i mieć ze sobą zwykłe zatyczki do uszu. Przydatny okaże się także „rogal”, czyli poduszka podróżna o ciekawym kształcie, która dzięki której ciężar głowy rozkłada się równomiernie. Zwykłą poduszkę, którą otrzymacie od przewoźnika można położyć sobie dodatkowo lub umieścić np. pod łokciem. Wrażliwi na światło do zestawu mogą dołączyć także opaskę na oczy.
  • Zarezerwuj miejsce przy oknie - o ile nie cierpisz na lęk wysokości. Dzięki temu pasażerowie obok nie będą przeszkadzać ci w trakcie swoich spacerów, prosząc o przesunięcie lub zmianę pozycji. Dobrym rozwiązaniem jest także wybranie miejsca tuż przy korytarzu - umożliwia to częste spacery, bez konieczności przeszkadzania innym.

Zobaczcie, jak wygląda wnętrze największego samolotu pasażerskiego na świecie:

Pojemne walizki podróżne doskonałe na każdą wycieczkę!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jak przetrwać długi lot? Wskazówki, dzięki którym podróż samolotem stanie się przyjemniejsza - Strona Podróży

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto