Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak robić lepsze zdjęcia w podróży? Fotografka National Geographic podzieliła się garścią porad

Emil Hoff
Emil Hoff
Tablet lub smartfon mogą pomóc rozwiązać problemy, z jakimi zmagają się osoby wykonujące zdjęcia w podróży. Porad udzieliła profesjonalna fotografka National Geographic.
Tablet lub smartfon mogą pomóc rozwiązać problemy, z jakimi zmagają się osoby wykonujące zdjęcia w podróży. Porad udzieliła profesjonalna fotografka National Geographic. Photo by Hassan OUAJBIR on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne
Coraz więcej turystów, urlopowiczów i podróżników dokumentuje swoje wycieczki za pomocą zdjęć. Do fotografowania nie potrzeba już drogiego aparatu i plecaka wypełnionego rolkami filmów, wymiennymi obiektywami i przyborami do czyszczenia sprzętu. Smartfon lub nawet tablet mogą posłużyć do wykonania pięknych zdjęć w podróży, zdjęcia urokliwych portretów i utrwalenia najciekawszych chwil. Zawodowa fotografka National Geographic, Rebecca Hale, podzieliła się z internautami garścią porad, jak wykorzystać smartfon i tablet do zrobienia niesamowitych zdjęć.

Rebecca Hale od lat zajmuje się wykonywaniem profesjonalnych fotografii na użytek magazynu National Geographic. Pracuje z ludźmi i martwa naturą – często wykonuje zdjęcia muzealnych eksponatów czy niezwykłych pamiątek z podróży. Pracuje przede wszystkim światłem, a w terenie o dobre światło bywa trudno.

Lepsze zdjęcia w podróży? Wszystko zależy od oświetlenia

W czasie pandemii koronawirusa Hale nie mogła wykonywać swej zwykłej pracy. Zajęła się więc robieniem zdjęć własnej rodziny we własnym domu. Ograniczone możliwości pozwoliły jej skupić się na detalach i przemyśleć kilka spraw. Następnie Hale podzieliła się z internautami swoimi wnioskami dotyczącymi wykorzystywania smartfonu i tabletu do wykonywania zdjęć podróżniczych. Fotografka uważa, że każdy może nauczyć się robić dobre zdjęcia. Wystarczy trochę poćwiczyć, nawet we własnym domu.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie oświetlenie. Hale zna się doskonale na świetle i oświetleniu potrzebny do wykonywania zdjęć w studio na potrzeby National Geographic. W domu, z dala od studia, fotografka eksperymentowała, wykorzystując jako źródło oświetlenia smartfon i tablet. Zdjęcia wykonywała lustrzanką cyfrową DSLR.

Hale wykorzystywała do zdjęć światło naturalne, wspomagając się rozświetlonym ekranem smartfonu lub tabletu. Ustawiła najwyższy poziom jasności i używała białego tła, by światło miało naturalny kolor. Ekspozycję w aparacie regulowała ręcznie (można do tego użyć także aplikacji, np. MyLight). Zdjęcia wykonywała w domu lub w sąsiedztwie.

Hale zwróciła uwagę na cztery problemy terenowych fotografów, które można rozwiązać za pomocą oświetlenia ze smartfonu lub tabletu.

Problemy fotografowania w podróży: gubienie modela wśród tła

Rebecca Hale zauważa, że problemem wielu zdjęć podróżniczych jest zbyt wielki natłok obiektów w kadrze. To powoduje, że główny model ginie w tłumie ludzi lub detali. Tablet i smartfon mogą pomóc wykonać zdjęcia, na których tło zostaje całkiem dosłownie usunięte w cień.

Należy poczekać, aż naturalne źródła światła osłabną i zadbać, by sztuczne światło nie było zbyt ostre. Następnie łapiemy się za smartfon lub tablet. Światło tabletu czy smartfonu najczęściej nie jest przesadnie silne. Urządzenie trzeba więc przysuwać blisko twarzy modela lub innego obiektu, który chce się sfotografować. Dzięki temu całe tło ginie w delikatnym półmroku, a twarz zostaje odpowiednio wyeksponowana. Powstaje portret bardzo intymny i interesujący.

Takie zdjęcia najlepiej wykonywać w przestrzeni ze słabym oświetleniem. Odpowiednie wykorzystanie światła z tabletu pozwala osiągnąć efekt bardzo zbliżony do profesjonalnego zdjęcia studyjnego. Poniżej zdjęcia oświetlonej tabletem córki Rebecki, obrazujące efekt.

Problemy fotografowania w podróży: zbyt jasne światło zaburza ekspozycję

Często mamy świetny pomysł na zdjęcie: chcemy sfotografować kogoś na tle jasnego światła neonów, świątecznych lampek lub świec. Niestety, aparaty w takich warunkach wariują i albo całe zdjęcie jest prześwietlone, albo model staje się tylko czarną sylwetką na jasnym tle.

Ten problem można rozwiązać, używając flesza albo światła ze smartfonu lub tabletu. Ustawienie źródła łagodnego światła przed i nieco nad twarzą modela powoduje, że znajdujące się z tyłu jasne lampki czy świece nie zaburzają ekspozycji i zdjęcie wychodzi jednocześnie wyraźne i nastrojowe. Wypróbujcie tę sztuczkę do zrobienia idealnego selfie wśród bożonarodzeniowych lampek!

Problemy fotografowania w podróży: zbyt mało lub zbyt dużo światła w tle

Czasem fotograf chce uchwycić jakiś ciekawy przedmiot, może coś na sklepowej wystawie lub z muzealnej galerii. W takich przypadkach jednak często albo naturalnego światła jest za mało, albo też zbyt intensywne oświetlenie z góry (jak to ma często miejsce w muzealnych gablotach) psuje całe ujęcie.

Do podświetlenia obiektów znajdujących się w półmroku lub przełamania zbyt intensywnego światła znowu posłużyć może tablet lub smartfon w połączeniu z aparatem ustawionym na dłuższą ekspozycję.

Problemy fotografowania w podróży: zachód słońca zmienia modela w ciemną plamę

Fotografowanie w terenie, w czasie podróży czy na wakacjach, wymaga stałego zwracania uwagi na naturalne światło. Są pory, o których zdjęcia wychodzą pięknie i łatwo, i takie, kiedy trudno jest wykonać naprawdę dobrą fotografię.

Zdjęcia przy zachodzącym słońcu są szczególnie efektowne, ale tez niełatwe do zrobienia. Kiedy słońce zachodzi, a aparat ustawiony jest na automatyczny dobór ekspozycji, efektem jest najczęściej zmiana modela w czarną plamę.

Ten problem można rozwiązać, podsuwając smartfon lub tablet z ustawioną wysoką jasnością blisko twarzy modela. W ten sposób tło pozostanie łagodnie rozświetlone, a portret wyjdzie wyraźny.

Dobrze jest zorientować się wcześniej, kiedy mniej więcej warunki oświetlenia będą najlepsze dla naszych potrzeb. Warto zacząć fotografować nieco wcześniej i wykonywać kolejne zdjęcia przy zmieniającym się lekko oświetleniu. Dzięki temu w końcu trafimy na „złotą godzinę”, gdy światło będzie idealne.

Źródło: nationalgeographic.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak robić lepsze zdjęcia w podróży? Fotografka National Geographic podzieliła się garścią porad - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto