MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rozpoznać, czy karp jest świeży? Jak przenieść żywą rybę do domu? Poznaj zalecenia

Redakcja
Coraz rzadziej można kupić żywe karpie, wycofały się w takie handlu markety.
Coraz rzadziej można kupić żywe karpie, wycofały się w takie handlu markety. pixabay.com
Czy karp w sklepie jest świeży? Co z transportem żywej ryby do domu? Szczyt sezonu na karpia w Polsce dopiero przed nami, ale na zakupy trzeba się przygotować. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny poradnik nie tylko dotyczący zakupu karpia z lodówki, ale też tego żywego. W ostatnich latach większość sieci handlowych zrezygnowała ze sprzedaży żywej ryby, jednak w innych miejscach wciąż jest to możliwe.

Spis treści

Te elementy ryby zdradzą, czy karp jest świeży

Świeże, ale już nieżywe karpie będzie można kupić w marketach, na straganach czy bezpośrednio w gospodarstwach rybackich. Zanim zapakujemy rybę i zapłacimy na karpia, warto przeprowadzić test jego świeżości.

  • Pierwszy sygnał to oczy karpia. Błyszczące i wypukłe są dowodem na świeżość ryby. Te zamglone świadczą o tym, że leży już dłuższy czas.
  • Świeża ryba jest gładka, błyszcząca, strzeż się tej z odbarwieniami. Nie powinien mieć uszkodzeń.
  • Sprężystość mięsa ryby. Naciśnij lekko karpia (przez foliową rękawiczkę lub woreczek) za skrzelami. Jeśli wróci do naturalnego kształtu, to dowód na jego sprężystość, a tym samym świeżość. Wklęsły ślad po palcu na ogół nie świadczy dobrze.
  • Przyjrzyj się skrzelom, które powinny być czerwone, widać to po ich odchyleniu.

Jak przenieść żywego karpia do domu?

Weterynarze zalecają, by czas przenoszenia żywej ryby z miejsca zakupu do domu był jak najkrótszy. Jeśli zdecydujemy się na zakupy żywej ryby, to powinniśmy uwzględniać zalecenia GLW, który wskazuje, że opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb powinno zawierać wodę

(...) podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji - dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody.

Metoda uśmiercania karpia zalecana przez Głównego Lekarza Weterynarii

Wciąż można kupić żywe karpie i przed świętami Bożego Narodzenia trzymać je w wannie, jak bywało to za PRL-u. Główny Lekarz Weterynarii zaleca jednak, aby sprzedaż ryb odbywała się wyłącznie po ich uśmierceniu. Inspektorat weterynarii co roku przypomina, jakie są zalecenia dotyczące uśmiercania ryb w punktach sprzedaży detalicznej.

Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny, uwzględniający specyfikę tej gromady kręgowców. Zgodnie z raportem EFSA do humanitarnych metod ogłuszenia ryb należą metody mechaniczna i elektryczna.

Uśmiercenie powinno odbyć się w przypadku karpi przez uderzenie w część czołową czaszki lub poddanie działaniu prądu elektrycznego powodujące utratę przytomności w połączeniu z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub przerwaniem rdzenia kręgowego albo dekapitacją.

Nie wolno uśmiercać zwierząt kręgowych, w tym ryb, w obecności dzieci, dlatego miejsce powinno być wydzielone w punkcie sprzedaży np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem punktu sprzedaży albo namiotu zewnętrznego, który całkowicie zapobiega udziałowi osób postronnych.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii, informacje własne

Trwa głosowanie...

Którą z tradycji uważasz za najważniejszą podczas świąt Bożego Narodzenia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak rozpoznać, czy karp jest świeży? Jak przenieść żywą rybę do domu? Poznaj zalecenia - Strefa Agro

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto