MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jesień to świetny czas na przesadzanie krzewów! Sprawdź, jak to zrobić, żeby dobrze przyjęły się w nowym miejscu

Katarzyna Józefowicz
Jesienią można nie tylko sadzić krzewy, ale także przesadzać je.
Jesienią można nie tylko sadzić krzewy, ale także przesadzać je. Anna Shvets/pexels.com
Jesienią można przesadzać wiele krzewów, zarówno liściastych, jak i iglastych. Sprawdź, kiedy najlepiej to zrobić i na co zwrócić uwagę, żeby krzewy dobrze zniosły przeprowadzkę. Radzimy, jak krok po kroku przesadzać krzewy jesienią, czy należy je przyciąć i jak pielęgnować po posadzeniu.

Spis treści

Jesień: dobry czas na przesadzanie roślin

Jeśli w ogrodzie musimy zrobić przemeblowanie i przenieść rośliny na inne stanowisko, zaplanujmy pracę na jesień, bo to najlepsza pora na przesadzanie roślin. W tym czasie temperatury są umiarkowane, a opady częstsze, dlatego rośliny lepiej znoszą przesadzanie i łatwiej adaptują się do nowych warunków. Zadanie może być łatwiejsze w przypadku bylin, z przesadzeniem których na ogół nie ma większych problemów, nieco trudniej będzie natomiast przenieść krzewy, które są większe i masywniejsze od bylin, przez co gorzej radzą sobie z przeprowadzką. Jeśli jednak zabieg wykonamy we właściwy sposób, mamy spore szanse na to, że cała operacja zakończy się powodzeniem.

Polecamy też: Zadbaj o róże jesienią! Sprawdź, co zrobić teraz, by dobrze przetrwały zimę i pięknie zakwitły w następnym sezonie

Kiedy przesadzać krzewy iglaste, a kiedy liściaste?

Warto zacząć od tego, że nie wszystkie krzewy przesadza się w tym samym czasie. Jako pierwsze powinny być przenoszone krzewy iglaste i zimozielone krzewy liściaste, które muszą zdążyć dobrze przyjąć się na nowym stanowisku przed zimą, aby móc lepiej poradzić sobie z grożącą im o tej porze roku suszą fizjologiczną. Przesadza się je wczesną jesienią, we wrześniu.
Krzewy liściaste, które zrzucają liście, poleca się natomiast przesadzać późną jesienią, najlepiej w stanie spoczynku, bo wtedy lepiej znoszą stres związany z przeprowadzką.

Jakie krzewy przesadzać jesienią, a jakich nie?

Znacznie większe szanse na powodzenie zabiegu mamy w przypadku przesadzania młodych krzewów, gdyż egzemplarze duże i rozrośnięte mogą odchorować przeprowadzkę lub nawet jej nie przetrwać.
Są też gatunki, które w ogóle nie lubią przesadzania i albo odchorują taki zabieg, zrzucając liście, albo całkiem obumrą. Należą do nich, między innymi:

Dla tych krzewów należy od razu wybrać dla nich docelowe stanowisko, bo potem mogą być problemy z ich przeprowadzką.

Sprawdź: Kiedy i jak skosić trawę ostatni raz przed zimą? Czy to już ten moment? Te zasady trzeba znać

Wybierz dobre miejsce dla rośliny

Do przesadzenia krzewów trzeba się też odpowiednio przygotować, bo dzięki temu szanse rośliny na adaptację w nowym miejscu będą większe. W pierwszej kolejności należy starannie wybrać dla rośliny nowe stanowisko, uwzględniając docelową wielkość krzewu, warunki oświetleniowe i rodzaj gleby. Oczywiście zawsze trzeba wziąć pod uwagę wymagania danego gatunku.

Przesadzanie krzewu krok po kroku

Wybrany krzew obwiązujemy sznurkiem, aby jego gałęzie i pędy nie połamały się podczas transportu. Wokół krzewu oczyszczamy ziemię z chwastów i okopujemy bryłę korzeniową, wbijając szpadel w odległości co najmniej 30-40 cm od podstawy krzewu. Przy tym zabiegu z pewnością uszkodzimy część korzeni, ale powinniśmy starać się zachować ich jak najwięcej, bo dzięki temu roślinie łatwiej będzie się zregenerować.

Po wykopaniu krzew umieszczamy na taczce i od razu przenosimy na nowe miejsce.
Jeśli roślina nie będzie mogła być posadzona od razu, podczas jej wykopywania należy zachować jak najwięcej ziemi wokół korzeni, starannie owinąć system korzeniowy tkaniną jutową i solidnie nawodnić, a następnie umieścić krzew w cienistym miejscu.

Sprawdź: Tych drzew i krzewów nie wolno sadzić razem, bo będą chorować albo zaatakują je szkodniki. Zobacz, na jakie połączenia uważać

Sadzenie krzewu. O tym pamiętaj!

Zanim przystąpimy do sadzenia rośliny, musimy wykopać na przygotowanym dla niej stanowisku odpowiednio duży otwór (ok. 10 cm szerszy i głębszy niż bryła korzeniowa), umieścić na jego dnie warstwę żyznej ziemi, ułożyć na niej korzenie (na takiej samej głębokości, jak rosły dotychczas), całość solidnie podlać, a następnie wypełnić otwór resztą ziemi, ugnieść ją i ponownie podlać. Dobrze jest też pozostawić wokół podstawy krzewu niewielką nieckę, która dłużej zatrzyma wodę i pozwoli lepiej nawadniać krzew po jego posadzeniu.

Uwaga na cięcie krzewów

Jeśli korona krzewu (dotyczy głównie krzewów liściastych) jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do bryły korzeniowej, roślinę należy radykalnie przyciąć (skracając pędy o 1/3 lub nawet o połowę). Wprawdzie po takim zabiegu w kolejnym sezonie może nie zakwitnąć, ale dzięki wyrównaniu proporcji między górną a dolną częścią, korzeniom łatwiej będzie odżywić i nawodnić zredukowaną koronę.

Jak zadbać o krzewy po przesadzeniu?

Po posadzeniu krzew należy systematycznie podlewać, aby zapobiec wysuszeniu korzeni. Warto też wyściółkować wokół niego podłoże grubą warstwą ściółki (np. kory), która ochroni glebę przed wysychaniem, a zimą zabezpieczy korzenie przed mrozem. Kolumnowe krzewy iglaste przed zimą dobrze jest też obwiązać sznurkiem, co ochroni ich gałęzie przed zalegającym śniegiem, powodującym deformacje pędów.
Z kolei stosunkowo wrażliwe na zimno krzewy liściaste (np. laurowiśnie, pierisy, ketmie syryjskie), po przesadzeniu należy zabezpieczyć na zimę włókniną lub słomianą matą.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jesień to świetny czas na przesadzanie krzewów! Sprawdź, jak to zrobić, żeby dobrze przyjęły się w nowym miejscu - RegioDom.pl

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto