Kobiety w IT – Czy praca w IT to dobre zajęcie dla kobiet?

Materiał informacyjny SWISS KRONO
W branży IT niezwykle istotne są pasja, kreatywność i samodzielne zdobywanie wiedzy. Kładzie się również nacisk na zdolności interpersonalne, czyli komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole, a tych atrybutów na pewno kobietom nie brakuje.
W branży IT niezwykle istotne są pasja, kreatywność i samodzielne zdobywanie wiedzy. Kładzie się również nacisk na zdolności interpersonalne, czyli komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole, a tych atrybutów na pewno kobietom nie brakuje.
Praca w IT (Information Technology) już dawno przestała być męskim zajęciem, a dowodem na to są kobiety, które swoje zawodowe kariery związały właśnie z sektorem informatycznym. Poznajcie żeńską załogę działu IT w firmie SWISS KRONO - Magdalenę Cwojdzińską i Kingę Stachów, które każdego dnia udowadniają, że praca w IT to nie tylko ich zawodowa droga, ale i… wielka pasja!

Praca w IT – Pierwsza kobieta w IT

Bez wątpienia praca w IT w dużej mierze kojarzy się z zawodem wykonywanym przez mężczyznę, jednak kobiety coraz częściej decydują się na związanie swojego życia zawodowego z pracą w IT. Praktyka nie od dziś pokazuje, że kobiety są bardzo dobrymi informatyczkami czy programistkami.

Warto wspomnieć, że jeden z języków programowania „Ada” został tak nazwany na cześć Ady Lovelace, dziewietnastowiecznej brytyjskiej matematyczki, którą uznaje się za twórczynię pierwszego programu komputerowego. Właściwie można by powiedzieć, że to pierwsza kobieta pracująca w IT.

Tym pierwszym programem komputerowym był diagram, który Ada Lovelace wykonała w swoich notatkach do tłumaczenia artykułu o maszynie analitycznej Charlesa Babbage’a – w jednym z fragmentów Brytyjka opisywała algorytm do obliczenia tzw. liczb Bernoulliego. Ostatecznie algorytm nie został przetestowany, bo wspomniana maszyna analityczna nigdy nie została w pełni zbudowana. Mimo to, już w wieku XX, sam projekt urządzenia stał się inspiracją dla inżynierów do skonstruowania pierwszego komputera.

W tym miejscu dodajmy, że wspomniana maszyna analityczna Babbage’a nie była urządzeniem elektronicznym (jej projekt powstał przecież w wieku pary i stali), ale ogromną, ciężką konstrukcją mechaniczną, której korby, drążki i mechanizmy zębate miała napędzać… para wodna.

Wróćmy jednak do Ady Lovelace. Zapomniane na ponad wiek notatki uczonej sporządzone do opisu wynalazku, jakim niewątpliwie była (a właściwie miała być) maszyna analityczna, ponownie ujrzały światło dzienne dopiero w roku 1953. Wtedy to, w początkach ery komputerów, ponownie opublikowano przemyślenia błyskotliwej, brytyjskiej arystokratki, które okazały się znaczące i niezwykle ważne dla pracy w IT.

Praca w IT – programistka, która przyczyniła się do lądowania na księżycu

W historii zawodów związanych z pracą w IT zapisały się jeszcze inne kobiety. Wśród nich jest m.in. pracująca w IT Margaret Hamilton, która pracowała dla NASA. Amerykanka wraz z kierowanym przez siebie zespołem opracowała oprogramowanie systemu pokładowego dla misji Apollo 11, dzięki któremu możliwe było m.in. osadzenie lądownika na powierzchni Księżyca.

Co ciekawe, jedną z wielu nagród przyznanych Margaret Hamilton za jej naukowy wkład była otrzymana w 1986 roku nagroda Ady Lovelace od Stowarzyszenia Kobiet Ery Komputeryzacji. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest osobom za sukcesy w takich obszarach, jak wybitne naukowe i techniczne osiągnięcia oraz zasługi dla społeczności informatyków poprzez osiągnięcia i wkład w sprawie kobiet w IT.Praca w IT – jakie cechy kobiet przydają się najbardziej?


W firmie SWISS KRONO w dziale IT pracują cztery kobiety. Wśród nich jest Magdalena Cwojdzińska, która zajmuje się wsparciem systemów biznesowych.

Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale całkiem przypadkiem w roku 2005 trafiłam do firmy zajmującej się wdrażaniem systemów ERP (ang. Enterprise Resource Planning) i co tu dużo mówić! Zostałam rzucona na bardzo głęboką wodę nie wiedząc, na co tak naprawdę się piszę

śmieje się pani Magdalena i dodaje: – Na szczęście szybko złapałam bakcyla IT!

Jak wspomnieliśmy, Magdalena Cwojdzińska w żarskiej firmie pracuje w IT i odpowiada za wsparcie systemów biznesowych. Brzmi nieco tajemniczo, prawda? Zacznijmy więc od początku. Aby efektywnie zarządzać zasobami przedsiębiorstwa, duże firmy korzystają z systemów informatycznych ERP, które wspomagają zarządzanie zespołem pracowników, zasobami materiałowymi czy też finansami przedsiębiorstwa. Systemy te automatyzują, a tym samym przyspieszają procesy zachodzące w firmie.

System ERP to po prostu zintegrowane zarządzanie przedsiębiorstwem, co znaczy, że wszystkie komórki czy też moduły, takie jak: produkcyjny, magazynowy, logistyczny, sprzedażowy i finansowy są ze sobą połączone. Np. jeśli produkt zostanie wydany z magazynu dla klienta, to automatycznie pracownicy innych działów otrzymają taką informację, a osoby z działu sprzedaży na tej podstawie będą mogły wystawić faktury. Mówiąc krótko, system ERP poprawia wydajność i przepływ informacji w realizowanych procesach w firmietłumaczy pani Magdalena i dodaje:

Moja praca w IT jest niezwykle pasjonująca i nieprzewidywalna. Systemy to czysta matematyka, logika – jeśli gdzieś jest błąd, to trzeba szybko go zlokalizować, bo błąd w jednym module będzie skutkował błędnymi danymi w pozostałych komórkach. Poszukiwanie ewentualnych błędów jest niczym dochodzenie, a ja wcielam się trochę w rolę detektywa, który musi je zlokalizować oraz przeanalizować i wdrożyć możliwe rozwiązania.

Praca w IT jest niezwykle ciekawa i fascynująca, nierzadko wykonywana pod presją czasu. Pewnie nie każdemu spodobałoby się takie zajęcie, ale ja odnajduję się w nim doskonale. W mojej pracy w IT podejmuję się także konfigurowania systemu, poszukiwania najlepszego rozwiązania dla użytkowników czy też dostosowania systemu do zmian w przepisach prawa. Często spełniam również funkcję łącznika pomiędzy programistą, a odbiorcami, czyli z jednej strony potrafię porozumieć się z osobą piszącą rozwiązanie IT, z drugiej, staram się zrozumieć potrzeby użytkowników systemu, wesprzeć ich i tak dostosować system, aby usprawnić ich pracę.

Jak twierdzi pani Magdalena, każdy dzień to inne wyzwanie dla pracowników IT przynoszące mnóstwo zawodowej satysfakcji.

To naprawdę ciekawa praca i doprawdy nie wiem, dlaczego praca w IT nadal kojarzona jest głównie z mężczyznami. Znam wiele kobiet, które równie dobrze sprawdzają się w branży IT, co mężczyźni. Wielozadaniowość czy empatia to przymioty, które kobiety – poza umiejętnościami informatycznymi – wnoszą w branżę IT. Oczywiście nie twierdzę, że mężczyznom brak tych cech, ale jednak są one bardziej kobiecymi atrybutamidodaje z uśmiechem pani Magdalena.

Praca w IT to zajęcie dla kobiet – jak czują się w branży IT?

Kinga Stachów również pracuje w dziale IT żarskiej firmy.

Podobnie jak Magdalena pracuję w IT i jestem specjalistą do spraw systemów biznesowych. Zajmuję się wsparciem użytkowników, ale odpowiadam głównie za moduł sprzedaży. Nie zamykam się jednak w jednym obszarze, ponieważ staram się również wspierać inne moduły, np. finansowymówi pani Kinga i dodaje:

Ukończyłam studia informatyczne o specjalności inżynieria oprogramowania. Na roku byłam tylko ja i jeszcze jedna dziewczyna, resztę studentów stanowili mężczyźni – wspomina z uśmiechem pani Kinga i kontynuuje: – Swoje doświadczenie zawodowe rozpoczęłam od podjęcia pracy w roli nauczyciela informatyki: uczyłam w liceum, następnie w technikum, na szkole podstawowej kończąc. Gdy urodziłam dziecko, nie miałam już możliwości powrotu do zawodu, ale na szczęście trafiłam pod skrzydła działu IT w SWISS KRONO.


Pani Kinga miała również to szczęście, że w jej rodzinnym domu, IT towarzyszyło jej niemal od dzieciństwa.
Mój tata jest elektronikiem, natomiast starszy brat był zawsze zafascynowany komputerami – gdy składałam podanie na studia, on był już na trzecim roku informatyki. Poszłam w jego ślady! Oczywiście nie żałuję swojego wyboru – zapewnia pani Kinga i dodaje:
_Jeśli chodzi o branżę IT, to zauważalny jest wzrost kobiet zainteresowanych pracą w tym sektorze, ale to ciągle bardzo mała liczba. A przecież kobiety mają wspaniałe cechy – jesteśmy wielozadaniowe, mamy podzielność uwagi, potrafimy być bardziej skoncentrowane na pracy, bardziej zmotywowane w dążeniu do postawionych sobie celów. Te atrybuty naprawdę świetnie sprawdzają się w pracy w IT
!_

Materiał oryginalny: Kobiety w IT – Czy praca w IT to dobre zajęcie dla kobiet? - Gazeta Lubuska

Dodaj ogłoszenie