Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komin na terenie Wełny w Żarach może się zawalić. Wkrótce rozpocznie się demontaż najwyższej części, konstrukcja będzie przebudowana

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Komin na terenie dawnej Wełny w Żarach grozi zawaleniem. Stąd decyzja o jego gruntownej przebudowie
Komin na terenie dawnej Wełny w Żarach grozi zawaleniem. Stąd decyzja o jego gruntownej przebudowie Tomasz Czech Fotografia/Żary z drona
Komin na terenie dawnej Wełny będzie wkrótce częściowo zdemontowany. W obecnym stanie grozi zawaleniem, podjęto decyzję o jego całkowitej renowacji.

Na terenie dawnej Wełny przy Podwalu w Żarach od ponad roku trwa budowa nowych mieszkań w pofabrycznych budynkach. Częścią całego obiektu jest kilkunastometrowy komin. Jak się okazało, jego stan nie jest najlepszy i konieczna będzie gruntowna renowacja. Taką decyzję inwestor - Masovia Nieruchomości, podjął po konsultacji z miejskim konserwatorem zabytków

CZYTAJ TEŻ

Ryzyko katastrofy budowlanej

Jak informuje inwestor, wszystkie ekspertyzy budowlane wskazywały na niemal zerową wytrzymałość wapiennych spoin i wysokie ryzyko katastrofy budowlanej. Komin w każdej chwili mógł się po prostu przewrócić. Dlatego też podczas realizacji prac budowlanych podjęto wszelkie możliwe kroki, by zminimalizować istniejące zagrożenie i zachować komin w nienaruszonym stanie.

- Natychmiast zamontowaliśmy na kominie specjalne czujniki, które mierzyły jego drgania i w razie przekroczenia ich dopuszczalnych wartości natychmiast alarmowały całą ekipę. Ten system okazał się być niezwykle efektywny – reagował nawet na mocniejsze podmuchy wiatru. Umożliwiło nam to przeprowadzenie ciężkich prac budowlanych bez żadnego uszczerbku dla konstrukcji komina – mówi Piotr Szmilewski, prezes Masovii Nieruchomości, inwestora Wełny.

Będą ekspertyzy budowlane

Dotychczasowa ostrożność umożliwiła realizację przebudowy komina zgodnie z wcześniej założonym planem. Ten zaś przewiduje bardzo uważną rozbiórkę – cegła po cegle – jego szczytowego, 20-metrowego odcinka.
- Zależy nam na zachowaniu oryginalności konstrukcji – zdemontowane cegły chcemy użyć ponownie przy odbudowie. Demontaż potrwa co najmniej dwa tygodnie. Po jego zakończeniu przeprowadzone zostaną kolejne ekspertyzy budowlane, a na ich podstawie podejmiemy decyzję o sposobie wzmocnienia istniejącej konstrukcji - informuje inwestor. Na terenie Wełny ma powstać 71 mieszkań.
Tak wyglądały tereny dawnej Wełny jeszcze przed rozpoczęciem prac

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto