Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraina Wygasłych Wulkanów. Zamek Grodziec, Kalwaria na górze Górzec i Wilkołak leżą tylko 89 km. od Żar

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Kraina Wygasłych Wulkanów i Zamek Grodziec
Kraina Wygasłych Wulkanów i Zamek Grodziec Małgorzata Fudali Hakman
Całkiem niedaleko, bo tylko 89 kilometrów od Żar zaczyna się Szlak Wygasłych Wulkanów. Malownicza i bardzo interesująca trasa ciągnie się przez Pogórze Kaczawskie i sięga Równiny Chojnowskiej i Równiny Wrocławskiej. Możemy spotkać się z informacjami, że jego dystans wynosi 85 km, 87 km, a nawet 100 km. Na tym szlaku znajdują się wygasłe wulkany i to takie, które miliony lat temu potrafiły narobić niezłego bałaganu.

Aktualnie po tylu latach korozji ich najwyższy reprezentant ledwo przekracza 500 m n.p.m. z wyniosłością około 150 metrów. Nie jest to zbyt wiele, ale jednak ich stożkowate kształty są rozpoznawalne z daleka, więc nie sposób ich przeoczyć.

CZYTAJ TEŻ:

Największe skupisko wygasłych wulkanów znajduje się na Dolnym Śląsku w pobliżu Gór Kaczawskich. Został tam nawet utworzony Szlak Wygasłych Wulkanów i Kraina Wygasłych Wulkanów, ciągnący się od Legnickiego Pola, aż po Złotoryję:

  • Bazaltowa Góra
  • Czartowska Skała
  • Diablak
  • Górzec
  • Grodziec
  • Kamienna Góra
  • Mszana
  • Organy Wielisławskie
  • Ostrzyca Proboszczowska
  • Radogost
  • Rataj - Małe Organy Myśliborskie
  • Trupień
  • Wilcza Góra

Wilcza Góra

Najbardziej rozpoznawalnym jest Wilkołak, nazywany także Wilczą Górą. Jego kształt jest bardzo charakterystyczny i widać go z daleka. Zlokalizowany jest on w pobliżu Złotoryi w okolicach miejscowości Wilków.

Kraina Wygasłych Wulkanów i Zamek GrodziecMałgorzata Fudali Hakman

Wygasły wulkan Górzec.

Jest to wyjątkowe miejsce.
Szczytowe partie wzniesienia zostały znacznie zmienione, ponieważ istniało tutaj już w średniowieczu założenie obronne, a w trakcie jego tworzenia wyrównano wierzchołek oraz wykopano suchą fosę. W 1740 r. powstała Droga Krzyżowa prowadząca z Męcinki, z tzw. domkiem pustelnika u podnóża wzniesienia, kaplicą na szczycie i stacjami przy tzw. Drodze Kalwaryjskiej. W obecnym kształcie Kalwaria pochodzi z XIX w. Ostatni odcinek podejścia na spłaszczenie szczytowe prowadzi kamiennymi schodami.

Kraina Wygasłych Wulkanów i Zamek GrodziecMałgorzata Fudali Hakman

Zamek Grodziec

Ze względu na swoje specyficzne ukształtowanie wygasłe wulkany często były brane pod uwagę jako strategiczne miejsce obronne. Doskonała widoczność, trudny i stromy dostęp do szczytu sprawiły, że około XII wieku powstał drewniano – ziemny gród, który następnie został przebudowany na murowany za sprawą Henryka Brodatego. Jak w historii większości zamków na Dolnym Śląsku, sielankowe prosperowanie zakłócił czas wojen husyckich. Zamek Grodziec też padł jej ofiarą i dopiero w latach 1470 zaczęto go rekonstruować. Przez kolejny setki lat zamek był rozbudowywany i dwukrotnie niszczony. Za ostatnią historyczną dewastację zamku odpowiadają Rosjanie, którzy w roku 1945 spalili go i dopiero w latach 60 podjęto pracę nad jego naprawą.

Kraina Wygasłych Wulkanów i Zamek GrodziecMałgorzata Fudali Hakman

Aktualnie Zamek Grodziec to przepiękna budowla w pełni przystosowana do ruchu turystycznego oraz licznych imprez tematycznych odbywających się na ich terenie. Do dyspozycji zwiedzających jest duży dziedziniec, obwarowania zamkowe, wieża widokowa z zapierającymi dech w piersiach widokami oraz sama rezydencja z przepięknymi rycerskimi komnatami. Po odwiedzinach Grodźca znalazł się on na szczycie naszej osobistej listy ulubionych zamków na Dolnym Śląsku. Dlaczego? Ponieważ jako jeden z nielicznych ma charakter zamku prawdziwie rycerskiego oraz zapewnia przepiękne widoki zarówno z obwarowań, jak i wieży widokowej.

Kraina wygasłych wulkanów- Zamek Grodziec

Warto wybrać się w tamte rejony na wycieczkę. Nie da się przebyć w jeden dzień całej trasy Wygasłych Wulkanów, ale można wracać tutaj kilka razy, bo przecież to nie jest daleko od Żar.

Jak dojechać do zamku Grodziec

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto