Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka Rafała Szymczaka "1945 Koniec i początek. Ziemia żarska w okresie tuż powojennym" to niezwykła historia miasta. Fragmenty książki

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Dr Rafał Szymczak podpisywał książki podczas Jarmarku Miodu Wina i w Żarach. Przeczytajcie koniecznie fragmenty książki, która wciąg od pierwszych stron. W naszej galerii znajdziecie także niezwykłe zdjęcia, które trafiły do książki
Dr Rafał Szymczak podpisywał książki podczas Jarmarku Miodu Wina i w Żarach. Przeczytajcie koniecznie fragmenty książki, która wciąg od pierwszych stron. W naszej galerii znajdziecie także niezwykłe zdjęcia, które trafiły do książki Aleksandra Hudyma
Prace nad książką o historii mieszkańców Żar w latach 1945 - 48 właśnie dobiegły końca. Jej autorem jest dr Rafał Szymczak, znany w mieście historyk i regionalista. Wydanie książki sfinansowano, w dużej mierze, dzięki mieszkańcom Żar.

Książka doktora Rafała Szymczaka, historyka i regionalisty, jest już napisana i gotowa do czytania. Zaledwie kilka miesięcy temu pisaliśmy o zbiórce na jej wydanie. Dziś jest już dostępna m.in. w księgarni ABC przy ulicy Chrobrego w Żarach, a wielu mieszkańców ma już egzemplarz w swojej bibliotece. Na pewno warto. Tytuł "1945 Koniec i początek. Ziemia żarska w okresie tuż powojennym" mówi sam za siebie. To krótka, ale bardzo treściowa historia tego, co działo się w Żarach tuż po zakończeniu wojny, kiedy masowo zaczęli napływać przesiedleńcy, nie tylko z Kresów, ale i z całej Polski. Okraszona niezwykłymi, archiwalnymi zdjęciami, które (w wieli przypadkach) do tej pory nie były publikowane. Dr Rafał Szymczak obiecuje, że jeszcze w tym roku, a może już w październiku zorganizuje specjalną wycieczkę pieszą dla miłośników historii regionu. To będzie wyjątkowy spacer śladami książki opisującej niezwykłe dzieje Żar.

CZYTAJ TEŻ

Relacje pierwszych mieszkańców Żar

"1945. Koniec i początek. Ziemia żarska w okresie tużpowojennym 1945 - 1948" to przede wszystkim zarys historyczny dziejów miasta. Moment na wydanie idealny, bo właśnie minęło 75 lat od zakończenia II wojny światowej i przejęcia Żar przez polską ludność. - Materiałów miałem już sporo, ponieważ był to temat mojej pracy magisterskiej sprzed 20 lat. Niestety, nawet wtedy, było już dosyć późno na zbieranie relacji od ludzi, którzy wówczas osiedlali się w mieście. Rozmawiałem z wieloma osobami, ale trudno było pytać o to, jak postrzegali ówczesny ustrój, skoro byli wówczas dziećmi. Ludzie żyli wówczas dużo krócej niż obecnie, umierali ok. 60. roku życia, więc nie mamy dziś zbyt wiele bezpośrednich relacji - mówi dr Szymczak.
Ulice pełne życia
- Lata powojenne to jest jednocześnie okres lęku, z drugiej strony to także ogromny entuzjazm i radość, bo właśnie zakończyła się wojna. Odradza się sport w mieście, słynna historia żarskich żużlowców, mnóstwo ciekawych inicjatyw, to z pewnością nie był czas marazmu. Oczywiście, ten entuzjazm przygasł mocno, gdy komuniści całkowicie przejęli władzę - opowiada autor książki. - Są rzeczy o których nigdzie nie wspominano, na przykład to, że osiedleńcy przyjeżdżający do Żar, nie zawsze tu zostawali, bo im się tutaj zwyczajnie nie podobało. Tak było m.in. z reemigrantami z Rumunii.
Miasto, jak podkreśla pan Rafał, tętniło życiem. Szczególnie ulica Dworcowa, potem Buczka, a dziś Śródmiejska, gdzie w lokalach organizowano dancingi, zabawy. - Dla historyka to bardzo ciekawy czas przemian, które się działy - podkreśla pan Rafał. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, książka trafi do rąk czytelników jeszcze w tym roku.
Zobacz także występy teatrów ulicznych w Żarach

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto