Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto kogo utrzyma?

Milena KOCHANOWSKA
Tryb w jakim sąd orzeknie o rozwodzie jest istotny dla uprawnień alimentacyjnych byłego małżonka. Żona wniosła pozew o rozwód i choć wina spowodowania rozpadu naszego związku ewidentnie leży po jej stronie, ...

Tryb w jakim sąd orzeknie o rozwodzie jest istotny
dla uprawnień alimentacyjnych byłego małżonka.

Żona wniosła pozew o rozwód i choć wina spowodowania rozpadu naszego związku ewidentnie leży po jej stronie, domaga się żebym wyraził zgodę na wyrok rozwodowy bez orzeczenia winy. Jeśli jednak na to przystanę, czy będę mógł od byłej żony domagać się alimentów? – pyta Czytelnik. Aktualnie jestem bezrobotny, a żona bardzo dobrze zarabia.

Pogorszenie warunków

- Tryb w jakim sąd dokona orzeczenia rozwodu jest istotny dla uprawnień alimentacyjnych byłego małżonka – wyjaśnia Marian Jacczak, radca prawny. W przypadku orzeczenia rozwodu z zaniechaniem orzekania o winie lub orzeczenia z winy obojga małżonków, prawo do domagania się alimentów na rzecz jednego z nich przysługuje tylko w sytuacji jeżeli znajduje się on w niedostatku. Jest to duże ograniczenie i wymaga udowodnienia, i wykazania, że były małżonek znajduje się w bardzo trudnych warunkach materialnych, uniemożliwiających mu zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Przy rozwodzie z wyłącznej winy jednego z małżonków, nie jest wymagane wykazanie popadnięcia w stan ubóstwa – wystarczy jedynie udowodnić, że rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej.

Konieczność płacenia

Obowiązek alimentacyjny wygasa zawsze w razie zawarcia przez małżonka uprawnionego do alimentów nowego małżeństwa, przy czym wygaśnięcie to jest bezwarunkowe i ostateczne.

Z upływem pięciu lat od chwili orzeczenia rozwodu – od małżonka, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Obowiązek alimentacyjny może być po tym okresie przedłużony tylko wtedy, gdy uprawniony do alimentów nie będzie zdolny do samodzielnego utrzymania się. Konieczność płacenia alimentów może być też nieograniczona – w przypadku, gdy płaci je małżonek uznany orzeczeniem za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Podstawa prawna

  • Kodeks rodzinny i opiekuńczy - art. 60 par. 1 i par. 2
  • Kodeks postępowania cywilnego - art. 444

Porady w redakcji

  • Rejestracja: poniedziałek, godz. 10-11 (0-61) 860 60 01
  • Bezpłatne porady: wtorek, godz. 14-16

Marian Jacczak
radca prawny

Małżonek – żona lub mąż – może dochodzić alimentów od współmałżonka i w sprawie o rozwód i o separację. Albo poprzez zgłoszenie wniosku na rozprawie w obecności drugiego małżonka, albo na piśmie lub w dowolnym terminie – osobnym pozwem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto