Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kult brązu trwa

mgr Hanna Niewiedział Kosmetolog, WSZPZiU w Poznan
Samoopalacz jako alternatywa dla solarium. Poparzenia, przebarwienia, łupież pstry, fotouczulenia to tylko niewielka liczba problemów, jakie dotyczą klientów „ słonecznych salonów’’.

Samoopalacz jako alternatywa dla solarium. Poparzenia, przebarwienia, łupież pstry, fotouczulenia to tylko niewielka liczba problemów, jakie dotyczą klientów „ słonecznych salonów’’. Z tego powodu firmy kosmetyczne pracowały nad tym, by znaleźć inny sposób uzyskania efektu przyciemnienia naturalnego koloru cery.

Zadaniem samoopalaczy jest imitowanie efektu naturalnej opalenizny, którą możemy uzyskać bez udziału słońca. Nie ma to związku z procesem melanogenezy (wytworzenia melaniny) jaki zachodzi w komórkach powodując ciemne zabarwienie skóry.
Brązowy kolor powstaje pod wpływem działania związku DHA. Ten aktywny składnik samoopalacza działa wyłącznie na martwą, rogową warstwę naskórka. W ten sposób samoopalacz całkowicie znika ze skóry najpóźniej po dwóch tygodniach od nałożenia. Do podstawowego barwnika samoopalacza, czyli DHA, laboratoria kosmetyczne dodają inne substancje koloryzujące, np. juglon – naturalny barwnik roślinny z zielonych łupin orzecha włoskiego, lub lawson – z henny (ekstrakt z rośliny Lawsonia inergis). Dzięki kombinacjom kompenentów barwiących możemy uzyskać naturalny kolor. Warto jednak zaznaczyć, że taka sztuczna opalenizna, choćby bardzo intensywna, nie chroni nas przed promieniami UVB. Konieczne jest stosowanie kremów z filtrami chroniącymi nas przed działaniem słońca.
Przed podjęciem decyzji o wyborze samoopalacza należy wziąć pod uwagę odcień naszej skóry, czy jest ona jasna, śniada czy opalona i zastosować samoopalacz o ton ciemniejszy. W związku z tym, że na rynku kosmetycznym dostępnych jest coraz więcej preparatów samoopalających, każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru są kremy, emulsje, żele a nawet wodniste ciecze w sprayu.

Przed zastosowaniem samoopalacza należy odpowiednio przygotować skórę:

- wykonać peeling, co umożliwi uzyskanie efektu równomiernej opalenizny
- gdy skóra jest bardzo sucha i łuszczy się, należy posmarować ją delikatnym mleczkiem do ciała, aż do całkowitego wchłonięcia
- szczególną uwagę zwracamy na miejsca wokół brwi, nad wargą, u nasady włosów, bo tam szczególnie lubi gromadzić się barwnik
- nakładamy samoopalacz centymetr po centymetrze. Najpierw na duże powierzchnie jak uda i łydki, a później na ramiona, szyję i na twarz.
- należy pamiętać, że im więcej produktu, tym skóra ciemniejsza, dlatego trzeba zachować ostrożność, szczególnie na twarzy.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto