Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lato w borach: Archeologiczna przygoda na Wałach Śląskich

Maciej Boryna
W drodze na Wały Śląskie... Zabytkowe kamienne drogowskazy.
W drodze na Wały Śląskie... Zabytkowe kamienne drogowskazy. Maciej Boryna
To propozycja dla tych, którzy tego sezonu urlopowego nie będą mieli możliwości daleko wyjechać, ale pragną ciekawie wypocząć na miejscu, poświęcając na to popołudnia i długie letnie wieczory oraz oczywiście weekendy.

Najdłuższy w Polsce
Przygoda z Wałami Śląskimi to nie tylko archeologia i skarby historii, ale mnóstwo pięknej przyrody, nieskończony las, piękne krajobrazy, zdrowe powietrze, woda – także do kąpieli i nieoceniona dla naszej kondycji rekreacja ruchowa. Dla pieszych i fanów dwóch kółek.
Wały Śląskie to najdłuższy ziemny zabytek archeologiczny w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie, przyrównuje się go do słynnego Chińskiego Muru, a więc już tylko z tego powodu warto nim się zainteresować, a przynajmniej zobaczyć. W późnym średniowieczu (około XIV/XV wieku) Księstwo Głogowskie postanowiło umocnić swoje granice poprzez budowę potrójnych i nawet poczwórnych wałów połączonych z naturalnymi bagnami i rozlewiskami. Nie dość że granica państwa została dzięki temu dokładnie i trwale oznaczona, to nikt nie niepowołany nie mógł z zaskoczenia wtargnąć na teren księstwa, ani też łatwo z niego uciec.

Gdzie go szukać

Czytaj dalej >>>>

Gdzie go szukać
Cenny zabytek zachował się przeważnie na terenach leśnych, najwięcej w Borach Dolnośląskich na granicy dawnego powiatu szprotawskiego. Najładniejsze odcinki znajdziemy dosłownie kilka kilometrów na południe od Szprotawy koło Stawów Bobrowickich, na trasie Pętli Bobrowickiej, nieopodal rezerwatu Buczyna Szprotawska i najstarszego w Polsce dębu Chrobry pod Piotrowicami, koło Leszna Górnego... Rowerzyści goniący za mocnymi wrażeniami mają do dyspozycji ładnie utrzymane trasy na terenie olbrzymiego Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie przy Wałach Śląskich znajdują się pasjonujące zgliszcza starych poniemieckich wsi.
Dzięki takiemu bogactwu atrakcji tropiciele Wałów Śląskich oprócz spotkań z archeologią, odkrywają uroki rezerwatów przyrodniczych i użytków ekologicznych, mają sposobność pojeździć rowerem po dobrze utrzymanych traktach leśnych, w razie potrzeby zatrzymać się pod wiatami i pomoczyć nogi w niezwykle czystych stawach.

Nie zgub się i odkryj więcej
Pomocną w takich wyprawach będzie mapa turystyczna Borów Dolnośląskich, w którą można zaopatrzyć się np. w Muzeum Ziemi Szprotawskiej albo księgarniach. A jeśli ktoś zapragnie wcielić się w postać filmowego Indiany Jonesa i poznać dogłębnie tajemnice Wałów Śląskich, ten powinien zdobyć książkę pt. "Wały Śląskie" – Tajemnice dawnych granic, w której znajdują się ilustracje starych map, szkice, fotografie i opisy najciekawszych oraz niezbadanych jeszcze miejsc. Po takiej lekturze poznawanie Wałów Śląskich daje dużo więcej wrażeń. Może i Wy coś jeszcze odkryjecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto