Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lockdown w Żarach. Zamknięcie granic dla pracowników transgranicznych? Praca w Niemczech dla Polaków, ale tylko z meldunkiem?

Redakcja
Informujemy, że w MSWiA nie toczą się obecnie prace w kwestiach, o które Pani pyta - przekazał nam Wydział Prasowy ministerstwa.
Informujemy, że w MSWiA nie toczą się obecnie prace w kwestiach, o które Pani pyta - przekazał nam Wydział Prasowy ministerstwa. Aleksandra Pazda
- Co się dzieje? Zamykają granice? Większość ogłoszeń o pracę w Niemczech jest kierowanych do osób z meldunkiem! - informują nas zaniepokojeni Czytelnicy. Czy czeka nas powtórka sprzed roku i ponowne zamknięcie granic? Sprawdziliśmy.

Trzecia fala pandemii i lockdown w Żarach

Wskaźnik zakażeń koronawirusem przekroczył już w województwie lubuskim poziom 40 osób na 100 tys. mieszkańców i z dnia na dzień jest coraz większy. W związku z tym faktem zdecydowano, że lockdown w Lubuskiem będzie obowiązywał od 15 marca. Zamknięte zostaną baseny i lodowiska, ograniczona będzie działalność galerii handlowych, a uczniów z- klas I-III podstawówek - czeka nauka w systemie hybrydowym.

Czy przez pogarszającą się sytuację pandemiczną w województwie lubuskim, które graniczny z Niemcami, wprowadzone zostaną zmiany na granicach? Tego obawiają się przede wszystkim pracownicy transgraniczni.

Praca w Niemczech

Nasi Czytelnicy zauważyli, że większość ogłoszeń o pracę kierowana jest do osób, które mają meldunek w Niemczech lub mieszkają po drugiej stronie granicy.

- Od kilku dni niemal każda agencja pośrednictwa w swoich ogłoszeniach pisze, że oferta skierowana jest do osób, które mieszkają w Niemczech i mają tu meldunek. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy coś jest na rzeczy? Czeka nas powtórka sprzed roku? - pytają zaniepokojeni.

Przypomnijmy, że rok temu, w marcu 2020 roku, decyzją polskiego rządu, granica polsko-niemiecka została ,,zamknięta" - początkowo wszyscy (bez wyjątku!) po przekroczeniu granicy musieli udać się na 10-dniową kwarantannę. Pracownicy transgraniczni mieli dwa wyjścia - zamieszkać na jakiś czas w Niemczech, by nie stracić pracy lub zostać w domu i martwić się o zatrudnienie. Później obostrzenia poluzowano.

Ponowne zamknięcie granic?

Mieszkańcy pogranicza i pracownicy transgraniczni wciąż obawiają się, że sytuacja może się powtórzyć. - Martwi nas każdy, nawet najmniejszy sygnał. Dlatego zaniepokoiły nas również te ogłoszenia - tłumaczą.

Postanowiliśmy więc wysłać pytania do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zapytaliśmy, czy w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rząd planuje ,,całkowite zamknięcie granic", również dla pracowników transgranicznych oraz czy rozważane jest wprowadzenie zmian w zapisie, kto może obecnie przekraczać granice? Odpowiedź przyszła już następnego dnia.

- Informujemy, że w MSWiA nie toczą się obecnie prace w kwestiach, o które Pani pyta - przekazał nam Wydział Prasowy ministerstwa.

Obostrzenia na granicy z Niemcami

Jak informuje Bollmann und Partner, cytując niemiecką prasę:

,,Jeżeli rząd niemiecki uzna, że skala zachorowań w Polsce jest podobna do tej aktualnie w Czechach, to możliwe jest wprowadzenie obostrzeń na granicy i ofertę Pendlerpauschale, czyli finansowania pobytu po tej stronie granicy dla pracowników codziennie dojeżdżających z Polski".

Kwarantanna po przyjeździe

Przypomnijmy, że obecnie wybierając się do Niemiec, musimy:

  • zgłosić swój przyjazd
TUTAJ
  • najwcześniej 48 godzin przed wjazdem wykonać test na koronawirusa
  • po wjeździe odbyć 10-dniową kwarantannę.

Są jednak pewne wyjątki. Z odbywania kwarantanny zwolnieni są:

  • obywatele Niemiec,
  • osoby mieszkające w Niemczech,
  • osoby przejeżdżające przez Niemcy w tranzycie,
  • osoby, które przejeżdżały przez obszar wysokiego ryzyka, ale nie miały tam postoju,
  • osoby podróżujące w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin (z wyjątkami zawartymi poniżej),
  • kierowcy zawodowi i pracownicy firm transportowych przewożący ludzi, towary lub dobra.

Kontrole na granicach

A jak wygląda ruch na polsko-niemieckim pograniczu? Po stronie niemieckiej możemy spodziewać się wyrywkowych kontroli na granicach. We wtorek, 2 marca na moście ze Słubic w stronę Niemiec utworzyły się przez to korki. Nasi Czytelnicy informują nas również, że byli kontrolowani przez niemiecką policję, kiedy przekraczali granice pieszo. - Pytali się mnie dokąd idę, sprawdzali dokumenty z pracy i dowód - napisała nam słubiczanka.

A jak to wygląda po stronie polskiej? W lutym rzecznik prasowy komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Joanna Konieczniak, przekazała nam, że strażnicy nie prowadzą regularnych kontroli.

Nie prowadzimy regularnych kontroli osób przyjeżdżających do Polski. Funkcjonariusze sami typują samochody, które by chcieli objąć kontrolą. Skupiamy się głównie na zwalczaniu nielegalnej migracji.

Pracownicy transgraniczni

Pracowników transgranicznych, podróżujących do Niemiec regularnie, czyli przynajmniej raz w tygodniu, nie obowiązuje kwarantanna. Należy jednak mieć przy sobie zaświadczenie od pracodawcy bądź zleceniodawcy. Warto pamiętać, że niektóre kraje związkowe wymagają przeprowadzania testów na koronawirusa:

  • Meklemburgia-Pomorze Przednie - test raz w tygodniu i odpowiednie oświadczenia składane pracodawcy o braku objawów koronawirusa.
  • Saksonia - test raz w tygodniu.
  • Bawaria - test raz w tygodniu.

WIDEO: Wzmożone kontrole na granicy polsko-niemieckiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto