Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lody dla ochłody i woda w każdej ilości. Tropikalne upały dają się we znaki!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Do naszego kraju nadciągnęła kolejna fala upałów.
Do naszego kraju nadciągnęła kolejna fala upałów. Pexels
Słońce i wysokie temperatury na pewno cieszą urlopowiczów, ale mocno dają się we znaki wszystkim tym, którzy afrykańskie upały muszą znosić w mieście. Trzeba uważać, bo taki tropikalny żar może być niebezpieczny!

Dużo wody dla ochłody

Nie tylko mieszkańcy tropików muszą sobie radzić z wysokimi temperaturami. Nad nasz kraj również nadciągnęła kolejna fala upałów. Termometry w najbliższych dniach mają pokazywać nawet ponad trzydzieści stopni. Taka pogoda może być niebezpieczna, dlatego specjaliści przypominają podstawowe zasady, o których musimy pamiętać w czasie upałów.

To przede wszystkim odpowiednie nawodnienie. W upalne dni należy dostarczyć organizmowi około jednego litra wody więcej niż normalnie, czyli nawet trzy lub cztery litry na dobę. Nie można też zapominać o ochronie głowy za pomocą przewiewnej czapki lub innego nakrycia. Bardzo wskazane jest także zakładanie cienkich ubrań z długimi rękawami i nogawkami. Ważne, aby były uszyte z naturalnych tkanin, które chronią nas przed przegrzaniem - mówi ratownik medyczny Łukasz Fabich.

Podczas upałów powinniśmy też unikać wychodzenia z domu. Szczególnie w godzinach południowych, kiedy na zewnątrz jest największe nasłonecznienie.

W godzinach największego nasłonecznienia powinniśmy uciekać przed słońcem i chronić się w cieniu. W przypadku osób starszych i dzieci w ogóle warto ograniczyć wychodzenie z pomieszczeń, w których zazwyczaj jest dużo chłodniej niż na zewnątrz. Należy pamiętać również tym, aby w upalne dni ograniczyć wysiłek fizyczny oraz unikać gwałtownych zmian temperatury na przykład poprzez szybkie wbieganie do zimnej wody bezpośrednio po opalaniu - dodaje Łukasz Fabich.

Przeczytaj również: Nadciąga fala upałów. Czerwony alert dla Lubuskiego!

Niebezpieczny udar słoneczny

Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko przegrzania organizmu, a co za tym idzie udaru słonecznego oraz udaru cieplnego. Wystarczy zbyt długie wystawianie się słońce i nieszczęście gotowe. Co powinno nas zaniepokoić?

Jeśli podczas ekspozycji na słońce poczujemy bóle głowy i karku, zawroty głowy czy nudności to znak, że powinniśmy jak najszybciej zejść ze słońca i natychmiast zacząć się schładzać. Wskazane są wtedy wilgotne okłady na ciało, spryskiwanie się wodą, zimne kompresy oraz przebywanie w miejscu przewiewnym. Sygnałem, którego nie wolno lekceważyć są dreszcze oraz zaburzenia lub utrata przytomności. To znak, że należy wezwać pogotowie - tłumaczy Marek Walczak, ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Upały dokuczają też zwierzętom

Upały dają się we znaki również naszym czworonogom. Zwierzęta gorzej znoszą wysokie temperatury, bo nie mają gruczołów potowych, a przez to ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona. Dlatego, kiedy żar leje się z nieba, powinniśmy zadbać o nie w szczególny sposób. Pamiętajmy, aby miały zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy zwierzęcia zamkniętego w samochodzie. Temperatura rośnie w nim błyskawicznie i dla pupila może się to okazać zabójcze!

Pierwsza pomoc na wakacjach

Lato to czas beztroski i wypoczynku. Ale to również okres, kiedy narażeni jesteśmy na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Właśnie teraz na porządku dziennym są różnego rodzaju urazy, wypadki czy omdlenia. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak skutecznie pomóc poszkodowanemu. Ważna jest choćby podstawowa znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

Kiedy jesteśmy świadkami niebezpiecznego zdarzenia musimy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo, w myśl zasady, że trzeba pomagać, ale nie kosztem własnego życia. Jeśli nam, jako osobom udzielającym pomocy, coś się stanie, nie będziemy już mogli nikomu pomóc. Kolejną czynnością, o której trzeba pamiętać jest wezwanie pomocy. Choć jest to dość oczywiste, to często zdarza się, że w ferworze akcji świadkowie zdarzenia zapominają numeru alarmowego albo liczą na to, że zrobi to ktoś inny. To są dwa najważniejsze kroki, po których możemy zająć się poszkodowanym zgodnie z własnymi możliwościami i umiejętnościami - tłumaczy Marek Walczak.

Wiele osób boi się udzielać pierwszej pomocy, bo nie chce wyrządzić poszkodowanemu jeszcze większej krzywdy. Tymczasem jak przekonują ratownicy - szansę na przeżycie zwiększa nawet ta wykonana nie do końca profesjonalnie.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lody dla ochłody i woda w każdej ilości. Tropikalne upały dają się we znaki! - Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto