Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

LUBUSKIE Niepodległość będziemy świętować na rodzinnych piknikach, koncertach, a nawet w biegu! Zobacz, co będzie się działo!

redakcja GL

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
Lubuszanie będą mieli wiele okazji do świętowania niepodległości. Praktycznie każde miasto, czy też gmina przygotowały z tej okazji wiele atrakcji dla mieszkańców. Sprawdź jakich!

GORZÓW WLKP.

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbędą się w Gorzowie. Lubuszanie będą świętować niepodległość praktycznie przez cały dzień i na różne sposoby. Atrakcji z pewnością nie zabraknie: znajdą coś dla siebie i młodsi i starsi.

Program: 10.00 -11.10, msza św. w intencji ojczyzny w kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego 21. Następnie: godz. 11.10-11.50 odbędzie się formowanie kolumny i przemarsz na Plac Grunwaldzki. Uroczystości na placu rozpoczną się uroczystym apelem z oprawą wojskową. O godz. 12.00 wszyscy zaśpiewają hymn w ramach ogólnopolskiej akcji. O godz. 13.00 rozpocznie się piknik wojskowy, który potrwa do godz. 16.00. Jakie atrakcje zaplanowano? Będą stoiska promocyjne, fotobudka, maluchy będą mogły pomalować buźki, będzie też wata cukrowa i pyszna, wojskowa grochówka. Ostatnią atrakcją będzie IV Bieg Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 15.30. Dystans biegu to symboliczne 11 km. Podczas imprezy odbędą się też biegi dla dzieci w wieku 7-11 lat (198 m) oraz dla dzieci do 6 lat (111 m).

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że 12 listopada powinien być znowu dniem wolnym od pracy?

ZIELONA GÓRA

  • Obchody Święta Niepodległości w Muzeum Etnograficznym odbędą się w sobotę. W programie m.in. multimedialna prezentacja na temat zrywu niepodległościowego z lat 1918 – 1920. W zagrodzie kamiennej: 12.00 – 12.30 – „ Kultura ludowa – kultura narodowa”; 12.30 – 12.45 –
    zwiedzanie wystawy malarskiej „100 maków na stulecie Niepodległości” wykonanej przez Katarzynę Żok ze stowarzyszenia Alfiego Kohna “Duży Niebieski Dom”, 12.45 – 13.15. – „ Materialne i duchowe dziedzictwo w kontekście prac Jana Papiny”, 13.15 – 13.40 – „ Historia niepodległości dłutem pisana – spotkanie z autorem prac rzeźbiarskich Janem Papiną; 13.40 – 15.00 – oprowadzanie po ekspozycjach muzealnych:„ Historia Lubuskiego w kontekście reprezentatywnych kolekcji” oraz „Niezależny świat kolorami opisany”; 14.00 – 15.00 – poczęstunek.
  • Miejskie obchody. W poniedziałek o godz. 11.00 - msza św. w intencji Ojczyzny w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej, 12.00 - wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, 12.15 - przemarsz z kościoła na plac Matejki, 12.20 - zgromadzenie mieszkańców miasta na placu Matejki: uroczyste podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 Budowlanka w Zielonej Górze, apel pamięci, złożenie wiązanek kwiatów.
  • W poniedziałek o godz. 17.00 w Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus odbędzie się koncert „Historia ukryta w piosenkach”. Bilety w cenie: 20 zł do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl i na godzinę przed koncertem (tylko w przypadku jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).
  • Poniedziałek, Zielona Góra, Planetarium Wenus, godz. 17.00.

NOWA SÓL
„Przybyli ułani pod okienko do Nowej Soli” – z takim hasłem sprzed hali sportowej CKZiU „Elektryk” wyruszy Defilada Niepodległości. Wezmą w niej udział ułani z 14 Pułku Ułanów Jałowieckich, którzy zaprezentują gościnny występ „Lance do boju, szable w dłoń, Bolszewika goń, goń, goń!” Defilada przejdzie na błonia Harcerskiej Górki. Tam od godz. 14.00 zaczną się pokazy szarży ułańskiej. W namiocie koncertowym odbędzie się Przegląd Pieśni Patriotycznej. Będzie grochówka z kotła i kiełbasa z rożna.
CKZiU Elektryk, sobota, 9 listopada, o godz. 12.00.

POWIAT MIĘDZYRZECKI >>>>>

MIĘDZYRZECZ
W Międzyrzeczu obchody 11 listopada rozpoczną się dzień wcześniej. W niedzielę o godz. 10.00 na rynku wokół ratusza odbędzie się piknik Służymy Niepodległej. Piknik będzie świetną okazją, by poznać współczesne wojsko i jego historię i potrwa do godz. 17.00. W programie m.in.: prezentacja sprzętu żołnierzy, stoiska leśników, służby więziennej i policji oraz konkursy. Uczestnicy spotkania będą mogli skosztować wojskowej grochówki. Na scenie zaprezentują się artyści ze Skwierzyny i Przytocznej. Harcerze i żołnierze zapraszają też do wspólnego zaśpiewania „My, Pierwsza Brygada” o godz. 15.00. Na godz. 17.00 zaplanowano Capstrzyk Niepodległości.

W poniedziałek mieszkańcy zaproszeni są do MOK-u na godz. 18.00 na Niepodległościowy koncert muzyki klasycznej. Wystąpią: Szymon Chorobiński (baryton), Liwia Dolińska (fortepian), Hanna Rogoża (skrzypce).

SKWIERZYNA
W Skwierzynie świętowanie niepodległości rozpocznie się o godz. 15.00 w poniedziałek 11 listopada. Program: msza św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela; godz. 16.00, przemarsz pod Pomnik Pamięci (apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów). Z kolei w środę o godz. 11.00 w zespole szkół odbędzie się uroczysta akademia.

BLEDZEW
Uroczystości odbędą się w sobotę 9 listopada i rozpoczną się mszą św. w intencji ojczyzny o godz. 12.00 (kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej). O godz. 13.00 odbędzie się wymarsz kolumny uczestników na rynek. Tam część oficjalna rozpocznie się o godz. 13.10 (podniesienie flagi, odśpiewanie hymnu, złożenie kwiatów, rozpalenie ognia niepodległości). O godz. 14.30 rozpocznie się część artystyczna, podczas której wystąpią dzieci z SP w Templewie i dzieci ze Studia Piosenki w Bledzewie. Z kolei Bledzewiacy i Pod Kasztanem zapraszają na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Dla wszystkich przewidziano ciepły posiłek, domowe wypieki, kawę i herbatę.

PRZYTOCZNA
Obchody odbędą się w poniedziałek i rozpoczną się mszą św. w kościele pw. Trójcy Św. (Niepodległa do Hymnu). O godz. 13.15 mieszkańcy mogą zobaczyć pod pomnikiem capstrzyk, a o godz. 17.00 patriotyczny film w miejscowym kinie (udział darmowy).

POWIAT ZIELONOGÓRSKI >>>>

SULECHÓW
W poniedziałek o godz. 9.00 uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców gminy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na placu Kościelnym rozpoczną się obchody Święta Niepodległości z udziałem asysty honorowej. O godz. 10.05 – zaplanowano wyprowadzenie pocztów sztandarowych i przejście uczestników na plac im. Biskupa Wilhelma Pluty, pod Pomnik Chwały Oręża Polskiego, o 10.15 – uroczystości patriotyczne: meldunek, podniesienie flagi, hymn, wystąpienie burmistrza, apel pamięci, sala honorowa, złożenie kwiatów, odegranie sygnału „Śpij kolego”, utworu okolicznościowego „My Pierwsza Brygada”, 10.55 – zakończenie, 11,05 – poczęstunek w kawiarni Delicjusz, 17.00 – koncert uświetniający Narodowe Święto Niepodległości – Orkiestra Dęta Zastal z Zielonej Góry (sala widowiskowa SDK), wstęp wolny!

CZERWIEŃSK
Burmistrz Czerwieńska zaprasza mieszkańców na obchody patriotyczne w poniedziałek. W programie o godz. 11.00: msza święta w intencji Ojczyzny, koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu dzieci z przedszkola w Czerwieńsku. O 12.00 uroczystości pod Pomnikiem Pamięci: apel poległych, salwa honorowa, wystąpienie okolicznościowe, złożenie wiązanki pod pomnikiem. Poniedziałek,

NOWOGRÓD BOBRZAŃSKI
W ramach obchodów Święta Niepodległości w poniedziałek w Nowogrodzie Bobrzańskim o godz. 11.00 odbędzie się msza w kościele pw. Św Bartłomieja, następnie wszyscy udadzą się na rynek główny, by tam pod pomnikiem Bohaterów Walk z Faszyzmem złożyć kwiaty. Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert ,,Zaśpiewajmy Niepodległej" w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji, który odbędzie się o godzinie 17.00.

ZABÓR
W sobotę Stowarzyszenie Miłośników Czarnej zaprasza do swojej miejscowości na drugą już gminną grę terenową. Start o godz. 14.00 na lokalnym boisku. Tematyka to „Polska w Unii Europejskiej”. Tutaj odbędzie się też piknik niepodległościowy. Nie zabraknie konkursów, warsztatów, ogniska, niepodległościowego marszu.

BOJADŁA
W Bojadłach w poniedziałek o godz. 13.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury odbędą się oficjalne obchody Dnia Niepodległości. W programie znajduje się stworzenie tzw. „żywej flagi” z osób ubranych w kolorystyce biało-czerwonej, występ uczniów z Zespołu Edukacyjnego w Bojadłach oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Bojadlanie.

TRZEBIECHÓW
W Trzebiechowie uroczystości zaplanowano na poniedziałek. O godz. 12.00 odbędzie się msza w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. O 13.00 uroczyste obchody pod Pomnikiem Poległych w Trzebiechowie. A o 17.00 wieczornica z okazji święta Niepodległości w auli Zespołu Edukacyjnego w Trzebiechowie.

BABIMOST
W Babimoście uroczystości odbędą się w poniedziałek. O godzinie 11.00 rozpocznie się msza w kościele pw. Świętego Warzyńca w intencji Ojczyzny. Następnie o godz. 14.00 na placu Powstańców Wielkopolskich rozbrzmi uroczysty capstrzyk z udziałem Kompanii Honorowej 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa oraz orkiestry dętej z Babimostu. Po części oficjalnej wszyscy przeniosą się do sali widowiskowej w GOK, gdzie o 16.00 odbędzie koncert zespołu Classicdou, wręczenie nagród burmistrza Babimostu za osiągnięcia w różnych dziedzinach oraz występ słowno-muzyczny w wykonaniu grupy wokalnej Face to Face.

POWIAT SŁUBICKI>>>>

SŁUBICE
Słubice niepodległość będą świętować w poniedziałek. Obchody rozpoczną się mszą św. o godz. 10.30 w kościele pw. Ducha Świętego. Przed mszą rozdawane będą mieszkańcom okolicznościowe przypinki, przygotowane przez gminę. O godz. 16.00 nad Odrą (teren przy moście) odbędzie się niepodległościowy spektakl taneczno-muzyczny.

OŚNO LUBUSKIE
W Ośnie Lubuskim w poniedziałek o godz. 12.00 odbędzie się IV Bieg Niepodległości. Start: plaża Reczynek.

CYBINKA
Obchody święta rozpoczną się o 9.00 mszą św. w kościele parafialnym. O godz. 10.00 pod tablicą „Pamięci Weteranów Walczących o Wolność i Niepodległość” złożone zostaną kwiaty. Na godz. 10.30 zaplanowano koncert patriotyczny.

RZEPIN
W poniedziałek 11 listopada o godz. 10.00 odbędzie się msza św. O godz. 12.00 rozpoczną się gminne obchody święta na Pl. Ratuszowym - atrakcją będzie blok artystyczny. O godz. 17.00 odbędzie się koncert jubileuszowy kapeli „Kaziuki”.

GÓRZYCA
O godz.12.00 odbędzie się uroczyste odśpiewanie hymnu przy tablicy upamiętniającej tych, co walczyli za naszą ojczyznę. Zostaną też złożone wiązanki kwiatów. O godz. 15.15 w sali OPS odbędzie się spotkanie „Ocalić od zapomnienia”, podczas którego zaprezentowany będzie blok artystyczny.

POWIAT NOWOSOLSKI I WSCHOWSKI >>>>

WSCHOWA
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Centrum Kultury i Rekreacji zaprasza mieszkańców do sali widowiskowej na seans filmu „Piłsudski” (wejście przez Klubokawiarnię Piętro). Bilet ulgowy w cenie 14 zł przysługuje uczniom, studentom, rencistom i emerytom. Przedsprzedaż biletów w sekretariacie CKiR w godz. 8.30 – 15.30.

KOLSKO
Zespół Kobranocka wystąpi w piątek o godz. 20.00 w Gminnym Domu Kultury z „Koncertem dla wolności”. Bilety (40 zł) do nabycia są domu kultury. Ilość miejsc ograniczona.

OTYŃ
Z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości w poniedziałek o godz. 18.00 odbędzie się koncert Jana Kondraka. To autor, kompozytor i wykonawca piosenek, tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY, a jego znakomite utwory wykonywali tacy artyści jak: Beata Kozidrak, Urszula czy Krzysztof Cugowski. Wstęp wolny.

KOŻUCHÓW
Obchody Święto Niepodległości rozpocznie msza św. w intencji ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego z II wojny światowej na cmentarzu komunalnym i ponowny pochówek w kwaterze wojennej żołnierzy, których ekshumowano ze starego cmentarza przy ul. Spacerowej. Z koncertem „Droga do wolności” wystąpi grupa instrumentalno – wokalna La Rocha. Wystąpią: Dianna Domagała - skrzypce i wokal, Katarzyna Kupny - wiolonczela, Iwona Radin-Rutkowska - flet i wokal, Dariusz Koronczewski - prowadzenie koncertu i wokal oraz Włodzimierz Radin-Rutkowski - altówka. Zaśpiewamy razem najpopularniejsze pieśni i piosenki patriotyczne. W programie m.in.: Warszawianka, Marsz, marsz Polonia, My Pierwsza Brygada, Modlitwa, Rozszum, O mój Rozmarynie czy Rozkwitały pąki białych róż .
Msza – cmentarz, poniedziałek, 11 listopada, godz. 12.00. Koncert - Centrum Kultury Zamek, sala koncertowa, godz. 17.00. Wstęp wolny.

POWIAT STRZELECKO - DREZDENECKI >>>>

DREZDENKO
W poniedziałek o godz. 16.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego odbędzie się msza św. Następnie: przemarsz w rytm Młodzieżowej Orkiestry Dętej w towarzystwie Dziewcząt z Buławami, harcerzy, pocztów sztandarowych na plac Wileński; manifestacja patriotyczna (w roli ojców niepodległości wystąpią uczniowie); część artystyczna w wykonaniu zespołu Pasjonata, Złoty Wiek, Drzeń i Orły 60+.

STRZELCE KRAJEŃSKIE
Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbędą się w poniedziałek. O godz. 10.00 na cmentarzu złożone zostaną kwiaty, a pół godziny później kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem w parku miejskim. Na godz. 11.00 w kolegiacie zaplanowano mszę, a na godz. 12.00 apel pamięci (rynek). A na godz. 17.00 zaplanowano atrakcję: w ośrodku kultury odbędzie się patriotyczny koncert „Magia obłoków”. Wystąpią: Krzysztof Ciesielski (kontrabas), Ireneusz Budny (perkusja), Mariusz Smoliński (perkusja) i Jan Mierzyński (wokal). Udział darmowy.

POWIAT SULĘCIŃSKI >>>>

SULĘCIN
W poniedziałek o godz. 10.30 w kościele pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny. O godz. 12.00 w ośrodku kultury wprowadzone zostaną poczty sztandarowe. Następnie odbędzie się część artystyczna: montaż słowno - muzyczny „Jesteś wolny” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sulęcinie oraz dzieci z Przedszkola nr 1 im. Małego Przyrodnika i z Przedszkola nr 2 im. Małych Odkrywców w Sulęcinie.

LUBNIEWICE
Lubniewice świętować będą i w poniedziałek i we wtorek. W poniedziałek o godz. 19.00 w Gminnym Ośrodku Kultury. Podczas spotkania odbędzie się koncert: Henryka Wars Songbooka. Wstęp wolny. Rezerwacja i odbiór biletów: biuro GOK, tel. 957557639, e-mail: gokpodmorwa.lubniewice@gmail.com. Wtorek: 9.00, uroczysty apel w szkole w Lubniewicach; 10.15, msza w intencji ojczyzny; 11.15, uroczysty apel przy obelisku.

SŁOŃSK
Program: godz. 11.00 - 11.30, występy dzieci w kościele; 11.30, msza św.; 12.30- 13.15, obchody święta przy Muzeum Martyrologii w Słońsku, w programie: przemówienia, odczytanie apelu pamięci i salwa honorowa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

POWIAT ŚWIEBODZIŃSKI >>>>

Świętują przez cały tydzień
W piątek o godz. 18.00 w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury odbędzie się koncert „Contra Mundum”. W sobotę w parku Chopina o godz. 14.15 zaplanowano inscenizację historyczną. Bohaterem tegorocznej inscenizacji będzie por. Kazimierz Świrski, żołnierz Wileńskiej Armii Krajowej, dowódca Podziemnej Świebodzińskiej Armii Krajowej działającej w latach 1946-1947. Również w sobotę w tymże parku w godz. 9.30-15.30 odbędzie się piknik wojskowy wraz z pokazem wyposażenia żołnierzy oraz sprzętu wojskowego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. W niedzielę w kościele pw. Św. Michała o 12.00 zaplanowano mszę świętą, a o 14.00 hotelu „Sen” wystawę "Rotmistrz Witold Pilecki i Kazimierz Świrski". We wtorek, 12 listopada o godz. 11.00, w Sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury zaplanowano konkurs wiedzy historycznej dla szkół.
Cały tydzień, Świebodzin, w piątek początek o godz. 18.00.

POWIAT KROŚNIEŃSKI >>>>

GUBIN
W niedzielę o godz. 9.30 odbędą się Niepodległościowe Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Gubina. Strzelnica SSO-GKS "Pionier", przy ul. Koszarowej.
W poniedziałek o godz. 10.00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Wdzięczności w Parku im. 5 Dywizji przy ulicy Generała Władysława Andersa. Z kolei o godz. 10.30 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Gubińskim Domu Kultury, na której wręczone zostaną tytuły "Zasłużony dla Miasta Gubina".

KROSNO ODRZAŃSKIE
Uroczystości patriotyczne z okazji Narodowego Dnia Niepodległości odbędą się w poniedziałek 11 listopada. Program: godz. 12.00 - Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny (Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej); godz. 13.00 - uroczystości patriotyczne (Plac św. J. Śląskiej). Późnniej, o godz. 17.00, na Skwerze 4 Dywizji Zmechanizowanej (tzw. "szachownica") odbędzie się Piknik dla Niepodległej.

SPORTOWE IMPREZY NIEPODLEGŁOŚCIOWE >>>>

VII Bieg Patriotyczny z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości: start i meta na stadionie przy ul. 1 maja w Nowej Soli; sobota – 17.00.

36. Bieg Chemika: start i meta w parku Kopernika w Gorzowie; sobota – 11.00.

IV Bieg Niepodległości: start i meta na plaży przy jeziorze Reczynek w Ośnie Lub.; poniedziałek – 12.00.

IV Bieg Niepodległości: start i meta na Placu Grunwaldzkim w Gorzowie; poniedziałek – 15.00.

IV Bieg Niepodległości: start przy Pomniku Tysiąclecia przy moście na rzece Obra, a meta na stadionie przy ul. Mikuły w Międzyrzeczu; poniedziałek – 13.00.

VIII Bieg Niepodległości: start i meta na Stadionie Arena przy ul. Kochanowskiego w Żaganiu; poniedziałek – 11.11 (biegi dla dzieci od 9.30).

Narodowy Bieg Stulecia Odzyskania Niepodległości „Od Bałtyku do Tatr”: start i meta na stadionie przy ul. Sportowej w Słubicach; poniedziałek – 14.00.

Niepodległościowy Turniej Piłki Halowej: hala przy ul. Mickiewicza w Kostrzynie; poniedziałek – od 9.00.

Festiwal Niepodległości, Halowy Turniej Lubuski Żaków: hala Gimnazjum nr 1 przy ul. Wojska Polskiego w Słubicach; niedziela – 10.00.

Festiwal Niepodległości, Halowy Turniej Lubuski Orlików: hala jw.; poniedziałek – 11.11.

Grand Prix Niepodległości, III runda mistrzostw okręgu lubuskiego motocrossu i II runda mistrzostw okręgu lubuskiego quadcrossu: tor w Lemierzycach; niedziela – od 11.10 (zakończenie ok. 15.20).

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3