LUBUSKIE. Parada lokomotyw, kabarety, hip-hop, Lubuskie Lato Filmowe, dni Sulęcina i wiele innych atrakcji!

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Sandra Soczewa
Sandra Soczewa

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Nie siedź w domu, sztachnij się kulturą, lubuską kulturą! Od piątku do niedzieli, 23 czerwca tyle się dzieje. Zobacz szczegółówy program poniżej.

Zielona Góra

W sobotę V Nocny Spacer Pidżamowców
Dorośli i dzieci pod ich opieką ubierają się w pidżamy, koszule nocne, podomki i szlafmyce i w sobotę o 21.45 meldują się na parkingu przed Ogrodem Botanicznym. O godz. 22.00 - wyjście na Wzgórza Piastowskie w stronę źródełka. Powrót do ogrodu i tu o 23.00 spektakl „Historyja o Królu Barbabie” Studia Teatralnego Guliwer. W programie też inne atrakcje. Pamiętajcie o latarkach! Przy okazji spaceru będą zbierane środki na charytatywną akcję „Budzimy Olę”.
--> Parking przed Ogrodem Botanicznym, sobota, 21.45

Orkiestra Dęta Zastal da koncert promenadowy
W sobotę na Scenie Letniej Filharmonii Zielonogórskiej – kolejny koncert promenadowy Orkiestry Dętej Zastal. Zielonogórski zespół gra nam już ponad 70 lat, a w bogatym repertuarze ma hity muzyki rozrywkowej, filmowej, motywy ze słynnych musicali.
--> Scena Letnia Filharmonii Zielonogórskiej, sobota, 22 bm., 17.00, wstęp wolny.

Moc atrakcji na festynie parafialno-osiedlowym
W niedzielę parafia pw. Św. Alberta Chmielowskiego zaprasza na 23. Festyn Parafialno-Osiedlowy. W programie koncert zespołu Nasza Łężyca, konkursy, zabawy, prezentacje wozów strażackich, dmuchańce, quady, kącik malucha, dmuchana straż pożarna, kącik malucha, sala gimnastyczna bufet, występy zespołów tanecznych, Bieg Charytatywny Caritas (o 14.15), o 14.30 koncert Orkiestry Pawlaka z Poznania, o 15.30 Parafialne mistrzostwa w piłkę nożną drużyn podwórkowych dzieci do lat 11. O 16.00 nie zabraknie Sportowego Klubu Tanecznego Mega Dance, Krainy Tańca i wielu innych. A o 19.00 występ finałowy: Exodus 13. Zaś o godz. 20.15 losowanie nagród.
--> Parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego, ul. Źródlana, niedziela, 23 bm., od 12.00, wstęp wolny.

Studenci kompozycji na UZ i „Uzewnętrznienia”
„Uzewnętrznienia” to koncert kompozycji Wiolety Olszewskiej i Jakuba Zielonki, studentów studiów magisterskich kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w Instytucie Muzyki UZ. W programie znajdą się utwory instrumentalne i multimedialne. Gościnnie swoje kompozycje zaprezentują także Adrian Styszyński i Paweł Markulak, a całość poprowadzi Kornela Szczepańska. Opieka artystyczna: dr Katarzyna Kwiecień-Długosz.
--> Muzeum Ziemi Lubuskiej, wtorek, 25 czerwca, 18.00, wstęp wolny.

Już w niedzielę Zielona Góra Stolicą Polskiego Kabaretu? Oczywiście!
Po raz drugi zielonogórskie kabarety połączą siły, aby we wspólnych skeczach i scenkach w niedzielę, 23 czerwca bawić i śmieszyć widzów w amfiteatrze i przed telewizorami. Wydarzenie będzie transmitował tradycyjnie Polsat. Podczas maratonu humoru Stolica Polskiego Kabaretu - Zielona Góra 2019 wystąpią: Kabaret Nowaki, Kabaret Zachodni (na zdjęciu), Kabaret Ciach, Kabaret K2, Kabaret Made in China, Kabaret Czesuaf, Kabaret Skeczów Męczących oraz Piotr Bałtroczyk.
--> Amfiteatr, niedziela, 23 czerwca, start o 19.45, bilety (30 i 50 zł) do nabycia w punktach i na abilet.pl

Gorzów Wlkp.

Sokół, Paluch i Słoń, czyli moc hip hopu w amfiteatrze
Przed nami kolejna edycja Hip-hop festiwalu w Gorzowie. W tym roku impreza również odbędzie się w amfiteatrze i wystąpią same gwiazdy sceny hip-hopowej. Usłyszymy: Sokoła, Palucha i Słonia. Wystąpi też Bedoes, Szpaku, Sariu i Bonson. Na scenie pojawią się również: Soina, Kabe, Nambear, Kori i Norsko. Imprezę poprowadzi Yurkosky.
--> Amfiteatr, sobota, 17.00, bilety: 75 zł.

Piknik u Schroederów
Podczas pikniku będzie okazja do tego, by przenieść się w czasie! W muzeum odbędą się urodziny Matthiasa Lehmanna, prawnuka Gustawa Schroedera, dawnego mieszkańca willi przy ul. Warszawskiej. W programie: 12.00, otwarcie pikniku 12.30, warsztaty „Dawne zabawy dziecięce”; 13.00, fragmenty „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów ze Stowarzyszenia Art Drama; 14.00, warsztaty „Dawne zabawy dziecięce”; 15.00, recital gitarowy Grzegorza Klickiego; 16.00, pożegnanie przy platanie.
--> Muzeum Lubuskie, Zespół Willowo - Ogrodowy, ul. Warszawska 35, niedziela, 12.00-16.00, udział darmowy.

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie

50 lat temu zmarł Krzysztof Komeda. Muzyki genialnego kompozytora nie zabraknie podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – na koncertach i w filmach. Festiwal rozpoczyna się w niedzielę.

Od niedzieli, 23 czerwca do soboty, 29 czerwca na festiwalowych ekranach LLF-u będziemy mieli maraton filmów z krajów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W programie 200 tytułów do obejrzenie w głównym kinie festiwalu – Dużej Sali Leśnika, w Małej Sali Leśnika, Sali za Rogiem, a wieczorami w amfiteatrze. Pierwsze projekcje w niedzielę, 23 czerwca od 14.15.

Projekt Komeda, dobry wieczór kinomani!
50 lat temu zmarł tragicznie, przedwcześnie Krzysztof Komeda. Muzykę tego genialnego kompozytora muzyki filmowej usłyszymy już w niedzielę w amfiteatrze. W Projekcie Komeda najpiękniejsze kompozycje nieodżałowanego artysty wykonają: Paulina Gołębiowska – wokalistka, która wykłada na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UZ, trębacz Maurycy Wójciński i Yes4Jazz – zespół, który tworzą świetni lubuscy muzycy: Robert Chyła – saksofon, Wojciech Pruszyński- piano, Piotr Stepek – bas, Arek Skolik – perkusja. Początek koncertu o 21.00, bilety: 15 zł. A zaraz potem, również w amfiteatrze – uroczyste otwarcie 48. LLF. I o 22.30 – pokaz nagrodzonego w tym roku trzema Oscarami filmu „Roma” Alfonso Cuarona.

Komu Grona, komu…
Filmy będą rywalizowały w trzech konkursach: głównym, gdzie laurami są Złote, Srebrne i Brązowe Grona, filmów dokumentalnych i krótkich fabuł. W konkursie głównym wystartuje 16 fabuł – z mocną reprezentacją kinematografii polskiej (są tu tytuły takich reżyserów jak Olga Hajdas, Agnieszka Smoczyńska, Łukasz Grzegorzek, Jan Jakub Kolski, Magdalena Łazarkiewicz).

Jury konkursu głównego tworzą w tym roku: aktorka Urszula Grabowska-Ochalik, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dokumentalista Jerzy Domaradzki, operator obrazu filmowego prof. Zbigniew Wichłacz, operator filmowy, reżyser, scenarzysta, fotograf, malarz i pedagog Adam Sikora oraz filmoznawca, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej Krzysztof Gierat.

Wspomnienia wielkich
Łagowski cykl „In memoriam” tym razem poświęcony będzie zmarłemu niedawno Kazimierzowi Kutzowi, reżyserowi, który na Lubuskim Lecie Filmowym odebrał wiele nagród. W cyklu „Portrety filmowców – reżyserzy” zobaczymy dokumenty o trzech niezapomnianych twórcach: Jerzym Kawalerowiczu, Andrzeju Munku i Stanisławiem Manturzewskim. Filmy Stanisława Manturzewskiego zobaczycie w cyklu Wielcy znani - zapomniani. Przypomniana zostanie postać Antoniego Fertnera. W cyklu „Zapomniane perły kina polskiego” tym razem klasycy krótkiego metrażu: Jerzy Bossak, Tadeusz Jaworski i Marek Piwowski.

Pokaz specjalny „Kresów” – produkcji „Gazety Lubuskiej”
Fabularyzowany dokument „Kresy” w reżyserii Rafała Brylla będzie można obejrzeć w Małej Sali Leśnika – w środę, 26 czerwca o godz. 18.00. To utkana ze wspomnień Kresowiaków opowieść o utraconej ojczyźnie, wojennej gehennie i podróży w nieznane – na tzw. ziemie odzyskane.

Premiera dokumentu zielonogórzanina
Już w niedzielę, 23 czerwca na LFF – premiera dokumentu „Co czujesz?”, pochodzącego z Zielonej Góry Marcina Łobaczewskiego, nagradzanego fotografa, fotoreportera (przed laty też „GL”), który pracuje nad dyplomem w Warsaw Film School. Pokaz w Małej Sali Leśnika o 18.00.

Żary

Sekcja „Miot” prezentuje
To będzie premiera etiud sekcji filmowo-teatralnej „Miot”: „Angeborda chce śpiewać”, „Kochana ciemność”, „Babcia Wojna”, „Shirley Valentine”.
--> Sala Luna Żarskiego Domu Kultury, niedziela, 23 bm., 17.00, wstęp wolny.

Drezdenko

Alicja Majewska śpiewa na Nocy Świętojańskiej
Początek o 17.30, od 19.00 blok artystyczny; o 21.00 koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza; 22.30, obrzęd Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Rożan; 23.30, zabawa z zespołem Albatros.
--> Park Kultur Świata, dziś, od 17.30, udział darmowy.

Słubice

Noc nad granicą
Transgraniczna Noc Świętojańska rozpoczyna się o 18.00. Do 20.00 plecenie wianków, potem biesiada z zespołem Kukułeczkis, o 21.00 uczestnicy i tancerze z Bohemy przejdą na most i będą oglądać puszczanie wianków.
--> Przy bibliotece miejskiej, niedziela, 18.00, udział darmowy.

Kostrzyn nad Odrą

Niedziela z folklorem
Wystąpią: Drzewiczanie, Kapela Dębniacy, Kapela Podwórkowa Rewir i Roztoka.
--> Amfiteatr, niedziela, 17.00, udział darmowy.

Wschowa

To będzie już szósty Owocowy Piknik
Biblioteka Publiczna we Wschowie zaprasza na coroczną imprezę rodzinną - Owocowy Piknik. Na początek spektakl „Małe śledztwo w wielkiej sprawie” w wykonaniu teatru lalkowego „Pracownia Za Piecem” z Wolsztyna. Następnie będzie można wybrać się w taneczną podróż dookoła świata podczas zajęć Zumba Kids, prowadzonych przez Agencję Eventową Show Time. Ponadto na dzieci czekać będzie również wiele innych atrakcji: owocowe przysmaki, malowanie twarzy, zabawne portrety czy prace plastyczne.
--> Pl. Farny, sobota, 22 czerwca, od 16.00, wstęp wolny.

Sulechów/Cigacice

Festiwal Rytmy Odry: muzyka, joga, dania wegetariańskie
Festiwal Rytmy Odry odbywa się w Cigacicach na nadodrzańskich łęgach. Data związana jest z letnim przesileniem celebrowanym nie tylko w słowiańskim kręgu kulturowym, ale również w innych rejonach świata. Wydarzenia festiwalowe podzielone zostaną na cztery główne porty: Rytmy Dźwięku - warsztatowe miasteczko skoncentrowane na bębnach afrykańskich, Rytmy Ciała - warsztatowe miasteczko zdrowego ciała i ducha, szkolenia m.in z jogi, podstaw medytacji, Rytmy Smaku - wspólnie gotowanie wegańskich i wegetariańskich dań z kuchni polowej, Rytmy Świata - cykl koncertów etnicznych.
--> Dziś, 20.00 rytuał Nocy Kupały, 21.00 koncerty: Papadram i Drewno
--> Sobota, 22 czerwca: 20.40 koncert zespołu Moribaya
--> Niedziela, 23 czerwca: 15.00 finałowy koncert na galarach.

Międzyrzecz

Festiwal Smaków Świata i Parada Lokomotyw
Macie dwa dni aby skosztować wszystkich potraw z zakątków świata i nacieszyć oko pięknymi lokomotywami. Będzie zatem smacznie i ciekawie. Na miejscu dostępne będą m.in. burgery, wymyślne buły i przepyszne słodkości.
--> Dworzec PKP, Plac Powstańców Wielkopolskich, sobota i niedziela, od 12.00, udział darmowy.

Bojadła

Wystąpią zespoły śpiewacze
Na VII Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych zaprezentuje się 16 zespołów, m.in. Bojadlanie, Trzebiechowanie, Osoria, Promyk czy Kargowiacy. Na zakończenie prezentacji, ok. godz. 19.00 - grupy otrzymają pamiątkowe statuetki, dyplomy, drobne upominki. Po wszystkim zaplanowano imprezę taneczną.
--> Gminny Ośrodek Kultury, sobota, 15.00, wstęp wolny.

Dni Sulęcina

Dni Sulęcina to będą trzy dni niesamowitych atrakcji. Dobrze będą bawić się i dzieci, i dorośli, i seniorzy.
Święto miasta rozpocznie sie już dziś . Na dobry początek weekendy w Kontenerze Kultury (w Parku Miejskim) wystąpi zespół Trupięgo (godz. 21.00). Więcej atrakcji zaplanowano na kolejne dni.

W sobotę świętowanie rozpocznie się wycieczką rowerową po Sulęcinie i okolicach (start godz. 9.00, Plac Czarnieckiego). Następnie o godz. 10.00 odbędzie się turniej piłki nożnej (na stadionie) oraz turniej szachowy (w sali kameralnej SOK). Kolejne imprezy odbywać się będą w parku oraz w przestrzeni miasta. W programie: 17.00-18.00, letnia akademia karate Karola Buksztynowicza; 17.00-18.30, warsztaty wyplatania wianków; 17.00-20.00, piknik rodzinny (animacje, bańkolandia, wioska harcerska, gry i zabawy); 18.00, FSU Fest – Made in Sulęcin, podczas którego wystąpią: grupa teatralna BA-JAGA, soliści Studia Piosenki SOK, Maciek Barden, JuKaMa i zespół Brevki; 20.30-21.30, widowisko teatralno-muzyczne „Moje córki czarownice”; 21.30, Korowód Świętojański; 22.00, puszczanie wianków do Postomii i ognisko.

Niedziela będzie w dużej mierze koncertowa. Atrakcje odbędą się na Placu Czarnieckiego i na promenadzie. Na godz. 12.00 zaplanowano regaty na Postomii, a na 13.00 wyścig kaczek. Program: 14.00,Festiwal Przedszkolaków; 15.30, występ artystów Studia Piosenki SOK; 16.00, grupa kabaretowa Teraz My; 16.30, artyści Studia Piosenki SOK; 17:30, koncert Alive; 18.10, Late Nights; 19.10, Goosebumps; 20.30, Kasia Kowalska; 22.10, Pesos Sax Fighter, Dj Maxx.
Impreza jest darmowa!

Materiał oryginalny: LUBUSKIE. Parada lokomotyw, kabarety, hip-hop, Lubuskie Lato Filmowe, dni Sulęcina i wiele innych atrakcji! - Gazeta Lubuska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie