Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie produkty tradycyjne: Na liście kolejny specjał - miodowa musztarda z dyni

red.
59. specjałem lubuskim jest miodowa musztarda z dyni
59. specjałem lubuskim jest miodowa musztarda z dyni lubuskie.pl
Kolejny lubuski specjał wpisany został na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Produktem tym jest miodowa musztarda z dyni. Tym samym mamy już swoich specjałów 59, a kolejne czekają w kolejce na dodanie.

Dalej znajdujemy się na czwartym miejscu od końca, jeśli chodzi o tradycyjne produkty regionalne. Ale, jak podkreślają producenci - nie liczy się ilość, a jakość. Lubuskie może poszczycić się wyjątkowymi smakołykami. Serami, piernikami czy paprykarzem. Lista lubuskich produktów tradycyjnych składa się obecnie z 59 ciekawych propozycji i cały czas nie jest zamknięta. Co chwilę pojawiają się na niej nowe produkty.
Tym razem na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopisana została miodowa musztarda z dyni.

Przejdź na kulinarną stronę rozkoszy - LUBUSKIE SMAKI

W trudnych czasach okupacji, dynia była jednym z podstawowych warzyw, które umożliwiało przetrwanie w biedniejszych rodzinach. Z opowieści najstarszych mieszkańców, którzy po wojnie przyjechali na ziemie zachodnie z „centralnej Polski” wynika, że już w tedy robione ciekawe z dyni przetwory. Dynia wraz z przepisami na jej przetwarzanie przyjechała razem z rodzinami na Ziemie Odzyskane. W wielu domach zupa z dyni „bani” była bardzo częstym kulinarnym gościem na stole, a przetworami zajadała się wszyscy mieszkańcy. Przysmakiem dzieci były powidła czy też dżemy o różnych smakach a dorosłym szczególnie do smaku przypadła dynia w zalewie na bazie octu jabłkowego i oczywiście miodowa musztarda z dyni. Musztarda o różnych stopniach ostrości i różnych nutach smakowych. W wielu domach dynia, miód, jabłka oraz przetwory z nich były i są nadal podstawą wielu posiłków. Receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie, wpływa na wyjątkowy aromat a przede wszystkim podtrzymuje tradycyjny sposób wytwarzania miodowej musztardy z dyni. Kultywując tę tradycję każdego roku w Lesznie Dolnym, organizowane jest Święto Dyni.

Jak powszechnie wiadomo miód ma właściwości prozdrowotne, przede wszystkim antybakteryjne, ponadto zawiera mikroelementy jak potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez, mangan oraz witaminy: A, witaminy z grupy B, C, kwas foliowy, pantotenowy oraz biotynę. Dynia natomiast bogata jest w B-karoten, potas, wapń, fosfor, witaminy z grupy B. korzystnie wpływa na leczenie nadciśnienia, wzmacnia podobnie jak miód układ odpornościowy, a co istotne podczas obróbki termicznej nie traci swych walorów odżywczych.

Biorąc pod uwagę tradycyjną recepturę, kontekst historyczny regionu, a przede wszystkim surowce wykorzystane przy wytwarzaniu musztardy miodowo-dyniowej, należy zauważyć jak celnie wpisuje się ona w wachlarz spuścizny kulinarnej regionu.

Jak powstaje miodowa musztarda z dyni?

Pierwszym etapem przygotowania tej niezwykłej musztardy jest zapieczenie dyni wraz z papryką w piekarniku. Po ich upieczeniu warzywa zostają ugniecione z dodatkiem gorczycy, miodu i przypraw. Wszystko mieszane jest drewnianą łyżką. Tak przygotowana pasta doprawiana jest solą oraz pieprzem.
„Musztarda służy mi nie tylko jako dodatek do wyrobów wędliniarskich, ale jako też smarowidło na kanapki” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami gminy Szprotawa)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubuskie produkty tradycyjne: Na liście kolejny specjał - miodowa musztarda z dyni - Strefaagro Gazeta Lubuska

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto