W maju w województwie lubuskim mieliśmy 67 pożarów. Znaleźliśmy się w średniej krajowej.
- W tamtym roku w maju było więcej pożarów lasów. Ale też ten miesiąc był bardziej upalny, słońce dało się we znaki już w marcu i kwietniu. W tym roku wiosna była inna, bardziej chłodna i deszczowa, ale wystarczyły niecałe dwa tygodnie czerwca, by sytuacja się zmieniła – mówi starszy kapitan Arkadiusz Kaniak, rzecznik prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. – 90 procent wszystkich pożarów to podpalenia, świadome, złośliwe…
Susza w lasach. O pożar nietrudno. Bądźmy czujni
Od początku czerwca na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze zdarzyło się ponad 20 pożarów. Paliło się ponad 8 hektarów lasów.
- W czerwcu tego roku mamy dwa razy więcej pożarów niż rok temu – zauważa Paweł Wcisło, naczelnik Wydziału Obronności i Ochrony Mienia, inspektor Straży Leśnej. – Najczęściej są to podpalenia. Różne są motywy sprawców, ale sporo jest umyślnych podpaleń w terenach trudno dostępnych. Zwykły niedopałek może spowodować pożar, nie mówiąc o paleniu ognisk czy grillowaniu w lesie. Nawet wjazd samochodem w miejsce z wysoką trawą może być zagrożeniem… Zwykła iskra od maszyny rolniczej też bywa przyczyną pożarów.

Gdzie najczęściej płoną lasy?
Gdzie najczęściej muszą wyjeżdżać strażacy, by gasić pożar? Arkadiusz Kaniak wymienia zalesiony tereny w okolicy Żagania, Zielonej Góry, Świebodzina, Torzymia, Gorzowa Wielkopolskiego…
- My ze swojej strony przygotowujemy tereny leśne, dojazdy, punktu czerpania wody, sieć pasów przeciwpożarowych, stacje meteorologiczne, punkty alarmowe, gdzie są dyżury, sieć wczesnego wykrywania i alarmowania. Na bieżąco monitorujemy sytuacje – podkreśla Paweł Wcisło. – Prowadzimy kampanie edukacyjne, żeby zwiększyć bezpieczeństwo.

Susza. Czego nie należy robić w lesie?
Jak podaje Państwowa Straż Pożarna, aby uniknąć pożarów w lasach, przebywając na tych terenach należy przestrzegać tych podstawowych zasad:
W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?