MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miała tykającą bombę w głowie. Znana aktorka jest w ciężkim stanie. Pękł jej tętniak mózgu. To może przydarzyć się każdemu. Jak go uniknąć?

Monika Góralska
Monika Góralska
Alina Kamińska trafiła do szpitala po tym, jak pękł jej tętniak w głowie. Stan aktorki jest ciężki. Wymaga leczenia i rehabilitacji.
Alina Kamińska trafiła do szpitala po tym, jak pękł jej tętniak w głowie. Stan aktorki jest ciężki. Wymaga leczenia i rehabilitacji. Łukasz Gągulski/PAP, siepomaga.pl
Wyjechała na wypoczynek w góry, a trafiła do szpitala z pękniętym tętniakiem mózgu. Alina Kamińska jest w ciężkim stanie i walczy o życie. Jej córka prosi o pomoc, ponieważ aktorka potrzebuje długiego leczenia i rehabilitacji. To może przydarzyć się każdemu z nas. Przyczyny powstawania tętniaka w głowie nie są znane, a objawy pojawiają się niedługo przed jego pęknięciem. Zwróć uwagę na te sygnały ostrzegawcze przed pęknięciem tętniaka mózgu.

Spis treści

Pękł jej tętniak w głowie. Alina Kamińska jest w ciężkim stanie

Znana krakowska aktorka, Alina Kamińska w połowie lutego wyjechała w góry na narty. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że na górskim stoku bardzo źle się poczuła. Bolała ją głowa, kark i plecy. Ratownicy GOPR przetransportowali aktorkę śmigłowcem do szpitala w Bielsku-Białej. Po paru godzinach okazało się, że kobiecie pękł tętniak w mózgu.

14 lutego, w Walentynki, złożyłyśmy sobie z mamą życzenia miłości i pełnego, szczęśliwego życia. Rozmawiałyśmy przez telefon, kiedy mama była w aucie. Jechała na narty, czyli robić to, co kochała – uprawiać sport w górskim otoczeniu, w którym czuła się najlepiej – napisała jej córka Aleksandra Kamińska.

56-letnia artystka przeszła operację, po której przez tydzień była utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej nie oddychała samodzielnie. Po wybudzeniu okazało się, że będzie potrzebowała kosztownego leczenia i rehabilitacji. Z tego powodu jej córka, Ola zdecydowała się założyć zbiórkę na jednym z portali charytatywnych. Sama aktorka od ponad 20 lat pracowała charytatywnie. Jak pisze Aleksandra, jej mama zawsze działała bezinteresownie i wielokrotnie pomagała innym. Teraz sama potrzebuje pomocy.

Alina Kamińska związana jest z krakowskim Teatrem Bagatela. Wystąpiła w znanych spektaklach takich jak „Wieczór kawalerski” czy „Mayday”. Jest lektorką filmów przyrodniczych i dokumentalnych. Zagrała także w wielu serialach i filmach m.in. „Julia”, „Ojciec Mateusz”, „Planetę Singli”, „Grzechy sąsiadów”, „Na dobre i na złe”, „Miasto 44” czy „Mój Biegun”. W uznaniu za osiągnięcia zawodowe została odznaczona orderem „Honoris Gratia” i Brązowym Krzyżem Zasługi. Stan aktorki nadal jest ciężki i nie wiadomo w jakim zakresie będzie ona mogła wrócić do dawnego życia.

Tętniak mózgu to tykająca bomba. Objawy pojawiają się chwilę przed pęknięciem

Tętniak mózgu to nieprawidłowa zmiana w obrębie tętnic mózgu, która powoduje niewłaściwy przepływ krwi w mózgowiu. Do rozwoju tętniaka dochodzi, gdy osłabiona ściana naczynia krwionośnego uwypukla się pod wpływem nacisku krążącej pod ciśnienie krwi. Uwypuklenie powiększa się, a zmiana uciska na sąsiadujące tkanki mózgu wywołując objawy głównie neurologiczne. Tętniak mózgu zazwyczaj rozwija się jednak bezobjawowo, a objawy pojawiają się dopiero na 1-2 tygodnie przed jego pęknięciem i wylaniem się krwi do mózgu. Dlatego określany jest często tykającą bombą.

Przyczyny rozwoju tętniaków mózgu są nie do końca poznane. Wśród czynników ryzyka wymienia się predyspozycje genetyczne i nieprawidłową budowę ścian tętnic. Do powstawania tętniaków przyczynia się również miażdżyca, hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze krwi, stany zapalne w ścianach tętnic, urazy głowy.

Tętniak w głowie w każdej chwili może spowodować wylew krwi do mózgu, a objawy ostrzegawcze pojawiające się przed pęknięciem tętniaka to m.in.:

  • nagły, silny ból głowy jak po uderzeniu, w szczególności wokół oka,
  • drętwienie lub osłabienie mięśni po jednej stronie twarzy,
  • zaburzenia widzenia,
  • opadanie jednej powieki,
  • poszerzenie jednej źrenicy,
  • światłowstręt,
  • problemy z mówieniem,
  • zaburzenia poruszania się,
  • dezorientacja.

Pęknięcie tętniaka mózgu zwykle kończy się śmiercią. Jak go uniknąć?

W przypadku pęknięcia tętniaka pacjent musi otrzymać natychmiastową pomoc. Niestety, 80 proc. osób, u których doszło do wylewu krwi do mózgu umiera od razu, a spośród tych, których uda się uratować kolejne 30 dni przeżyje tylko połowa. Wylew krwi do mózgu zwykle pozostawia po sobie nieodwracalne zmiany neurologiczne spowodowane uszkodzeniem mózgu. Im szybciej pacjent otrzyma pomoc medyczną tym większe ma szanse na przeżycie i powrót do zdrowia z niewielką lub żadną niepełnosprawnością.

Nie da się uniknąć tętniaka, ponieważ nie wiadomo dlaczego u jednych osób występuje, a u innych nie. Choroba ta może spotkać każdego, dlatego aby zmniejszyć ryzyko jej rozwoju ważna jest przede wszystkim profilaktyka chorób układu krążenia takich jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Należy także unikać silnego stresu, dużego wysiłku oraz urazów. Nie bez znaczenia jest także prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej, zdrowe odżywianie się oraz unikanie alkoholu i papierosów.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miała tykającą bombę w głowie. Znana aktorka jest w ciężkim stanie. Pękł jej tętniak mózgu. To może przydarzyć się każdemu. Jak go uniknąć? - Strona Zdrowia

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto