Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Lubska głosowali na zadania z budżetu obywatelskiego. 250 tys. zł do podziału

Lucyna Makowska
Karty z zadaniami liczyła komisja
Karty z zadaniami liczyła komisja UM Lubsko
Blisko 900 kart wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Lubsku z głosami poparcia na wybrane przez mieszkańców zadania spośród z wytypowanych wcześniej 27 zadań. Będą one realizowane w ramach budżetu obywatelskiego miasta. Mieszkańcy mieli do rozdysponowania 250 tys. zł. Wszystkie karty trafiały go zaplombowanej urny. Każdy pełnoletni mieszkaniec Lubska mógł opowiedzieć się za jednym z 27 zadań.

Zbieranie głosów trwało od początku stycznia do 9 lutego. W ciągu ostatnich dwóch dni, do urzędu przyszło poprzeć swoje wybrane projekty, grubo ponad 100 osób. W czwartek i piątek do urny ustawiały się nawet kolejki. Wczoraj kilkuosobowa komisja przez cztery godziny pieczołowicie liczyła głosy.

- Na pierwsze miejsce wysuwają się naprawy nawierzchni dróg w mieście. Między poszczególnymi projektami była bardzo mała różnica - mówi Anna Hekkert, z wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Lubsku. - Dlatego też ostateczne wyniki podamy z końcem tygodnia.

Wśród zadań, na które można głosować znalazł się psi plac zabaw przy ul. Sportowej, odwodnienie i utwardzenie placu przy ul. Czesława Miłosza, utworzenie placu zabaw z elementami do ćwiczeń ruchowych na terenie SP nr 2. Były też typowe zadania infrastrukturalne, które spędzają sen z powiek mieszkańcom potykającym się o dziury w chodnikach czy niszczącym podwozia samochodów na szutrowych drogach dojazdowych do osiedli. To m.in. budowa chodnika przy ul. 3 Maja, budowa nawierzchni ul. Kosmonautów, remont nawierzchni ul. Działkowej i ul. Lipowej, PAR – KING Szachowy przy Lubskim Domu kultury , przebudowa chodnika przy ul. Szkolnej, modernizacja podwórka przy ul. E. Plater 2-4, przebudowa części ul. Lubuskiej przy blokach nr 53, 51, remont chodnika przy ul. Wiosny Ludów.

Sporym zainteresowaniem cieszył się remont wiat dla zawodników rezerwowych, remont ul. Słowiańskiej i ul. Budziszyńskiej oraz budowę chodnika czy wykonanie odwodnienia ul. Piastowskiej.
Spora część mieszkańców opowiedziała się za utwardzeniem drogi przy końcu ul. 1 Maja, remontem drogi dojazdowej do garaży przy ul. Reymonta, za
modernizacją placu zabaw przy ul. Korczaka. Byli też tacy, którzy wnioskowali o zakup komputerów do czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, czy też modernizację zaniedbanego od dawna parkingu przy ul. Norwida.

Można było też poprzeć wymianę kolejnej części nawierzchni na tzw. Szpilkostradzie.-Zrobiliśmy już z jej pierwszą część, dlatego kontynuacja zadania byłaby jak najbardziej wskazana - mówi Henryk Dybka, sekretarz gminy. - Jak się powiedziało A, trzeba powiedzieć B.

-To już trzecia edycja budżetu obywatelskiego w naszym mieście- dodaje H. Dybka.- I widać,że zainteresowanie nim rośnie. Mieszkańcy rozumieją, że mają bezpośredni wpływ na to, żeby w ich dzielnicy żyło się lepiej i bezpieczniej. Ale , że własną przebojowością można wiele osiągnąć, nakłonić sąsiadów do aktywności i udziału w życiu miasta. Świadczy o tym choćby tez 27 propozycji.

Przeczytaj też:Tak bawiono się na studniówce uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu! [ZDJĘCIA]

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto